Siyam Kedisi özellikleri

Konusu 'Kediler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 25 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  Tayland'ın geleneksel kedilerinden olan siyamlar, dünya çapına yayılmaya başladığından beri görenleri büyüledi. Siyam kedileri hakkında birçok farklı söylenti vardır. Bir efsaneye göre, siyam kedileri yüzyıllar boyunca Bangkok'ta Siyam Kralı tarafından sarayda titizlikle saklandı. Diğer bir efsaneye göre de Budist tapınaklarını korudular. Her iki durumda da siyamlar kutsal olarak kabul edilmişler ve sadece rahipler ve soylular tarafından beslenmişlerdir.

  Bu gizemli kedilerin dünyaya yayılması, kralın bir ingiliz büyükelçisine siyam hediye etmesi ve büyükelçinin evine dönerken bu kedileri yanında götürmesiyle gerçekleşti. Kısa zamanda hemen her İngiliz kedi gösterilerinde görülmeye başladılar. Siyam kedileri amerikan kedi dünyasına ise 20. yüzyılın başlarına doğru patilerini attılar.

  Tüm kediler arasında en eski türleren biri olan siyam, başka hiçbir türe benzemeyen bir iletişim yeteneğine sahiptir. Konuşurken hem sesini hem de vücudunu kullanır. Kucakta, yatakta ve kalplerde olmayı seven insancıl (sosyal) kedilerdir.

  İlk siyam kedileri Batı'da 1800'li yılların ortalarından sonra görünmeye başladılar. Siyamlar, ilk zamanlarında hassas ve sağlık problemlerine meyilliydiler. 'Doğal olmayan, kabus gibi bir kedi' şeklinde tanımlamalara maruz kaldılarsa da, hayvan meraklıları tarafından çabucak popülerlik kazandılar. Sözü geçen ilk örneklerin hepsinin şaşı gözleri ve karışmış kuyrukları vardı. Bunlar günümüzde kusur olarak görülen, ve dikkatli bir yetiştiricilik sonucu neredeyse tamamen yok olmuş özelliklerdir.

  Siyam'dan ithal edilen ilk kedilerin1880'li yıllardan kalan fotoğrafları, bize geleneksel Siyam Kedisi'nin günümüzün şov Siyam Kedisi'nden farklı olduğunu, geleneksel olanların kafalarının daha kalın ve yuvarlak, vücutlarının sağlam ve kaslı olduğunu gösterir.

  Siyam Kedileri'nin Özellikleri
  Geleneksel Siyam Kedisi akıllı, - bir kucak ısıtıcısı ya da kovalanacak bir oyuncak olarak - insanların dostluğundan hoşlanan insan-odaklı bir kedidir. Meraklı ve dost canlısıdırlar. Bununla birlikte hiçbir şey onları okumaya çalıştığınız herhangi bir kitabın üzerine oturmaktan daha mutlu edemez. Arkadaşları olan insanlarla sevecen ve samimi bir şekilde konuşurlar. Sakin tabiatları sayesinde bir evdeki ya da apartman dairesindeki hayata uyum sağlamakta hiç zorluk çekmezler. Her daim hareket halindeki kedilerden değillerdir; oldukça dengeli bir faaliyet seviyeleri vardır ve bir oyuncağı kovalarken, kucağınıza kıvrılıp uyudukları zamanlar kadar mutludurlar.

  Çok iyi birer aile kedisi olurlar ve küçük çocuklara karşı çok hoşgörülü davranırlar; yetişkinlerin kendilerine asla yapamayacakları özgür hareketleri, onların yapmalarına izin verirler (kötü davranmak gibi davranışlar hariç). Sıkıldıkları zaman sadece ortalıktan yok olurlar. Çoğu, insanla oynarlarken tırnaklarını kapatır, bu yüzden onların patileri tarafından tırmalanmak az rastlanılan bir olaydır.

  Siyam kedileri çok zekidirler, fakat bu ille de kolay eğitilebilir oldukları anlamına gelmez. Her kedinin farklı bir karakteri vardır. Bazılarına sadece "Hayır" dendiğinde sorunun kaynağı olan davranışı yapmazken, bazı afacanlar da sahibi ortalarda yokken yine o hareketi tekrarlar. Çoğu Geleneksel Siyam Kedisi, insanlara atıp-geri getirme ya da başka oyunları öğretecek kadar yeteneklidir. Bazıları sorun çıkarmadan tasma takmayı öğrenirler. Tabii ki tüm bunlar ne kadar erken yaşta öğretilirse o kadar iyidir.

  Bazı Siyam Kedileri'nde izlemesi pek keyifli olan bir huy görülür: Patileriyle genellikle battaniye ya da kazak (ne yazık ki bazen de insan derisi) olan bir nesneyi tutarlar ve ona masaj yaparlar; tüm bu işlem sırasında da mutlu mutlu hırlayıp salya akıtabilirler. Gözleri genellikle buğulu olur ve gürültülü bir şekilde hırlarlar. Tabiatları gereği dışarısı, yani açık hava için uygun kediler değillerdir. Bazı yetiştiricilerin kedilerini sadece kapalı mekanlarda bakılmalarını, dışarıya çıkartılacaksa bile bir tasmayla çıkartılmalarını isteyen bir sözleşme karşılığı verdiği bilinir.

  Siyamların genel özellikleri tüylerinin rengidir. Vücütları açık kahve -krem rengi arası, boyun altı ve göğüs daha açık renklidir. Benekler koyu kahverengi, burun, sırt ve ayaklar beneklerle aynı renktedir. Siyam Kedileri derinlemesine araştırma gerektiren birer cevherdirler. Başlangıçtan beri bu türün standartı uzun, çivi (takoz, kama) şeklinde bir kafa ve uzatılmış vücut hatlarını gerektirmiştir. Kaslı, tüp şeklinde vücut uzun bacaklar tarafından desteklenmiş, uzun bir boyun ve kuyruk ile süslenmiştir. Tüm bunlara aykırı şekilde kısa, sıkı tüyler uzun hatları mükemmel bir şekilde vurgular. Düz hatları, çarpıcı renk zıtlıkları, ince ince işlenmiş aristokratik kafaları, derin mavi badem gözleri, ve kısa ipeksi tüyleri onları yaşayan bir sanat eserine dönüştürür. Saydığımız tüm bu güzellikleri güçlü bir zeka, meraklı bir kişilik ve sevecen bir tabiatla birleştirince bir Siyam Kedisi'nin nasıl olduğu hakkında genel bir fikir edinebiliriz.

  Uzun Siyam kafasını tümüyle düzgün bir profil ve oranlı bir çene ile tanımlayabiliriz. Yüzün ana hatları düzgün bir kavis çizer ve bu kavisi tamamlayan geniş kulaklarla tamamlanır. Bahsi geçen bu kafanın en inanılmaz özelliği bir çift derin mavi badem gözlerdir. Bu kedi türünün diğer özelliklerine karşı koyabilmişseniz bile gözleri kalbinizi fethedecektir. Bu cazibeli gözlerden adeta zeka ve duygu fışkırır. Çok soğukkanlı ve sevecendirler. Tipik olarak sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar. Ortalama ömürleri 15-20 yıldır, fakat 20 yılın üzerinde yaşayan Siyam Kedilerine de rastanabilir.

  Siyam kedileri orjinal olarak kahve-krem rengi arası, mavi ve leylak noktalı renklere sahiptirler. Bugün en iyi bilinen tür olan kahve-krem karışımı, batı dünyasına ilk ulaşan siyam rengiydi. Koyu kahverengi ve neredeyse siyah patileri, soluk kahverengi vücütları ile çok uyumludur. Bu kahverengi tonlu olan türler zaman zaman ortaya çıksalar da, 1934 yılında resmi olarak tanınan, mavi noktalı tür oldu. Kahverengi noktalı olan tür sonradan tanındı. 1955 yılında beyaz vücutlarında pembemsi gri noktalar içeren leylak rengi siyamlar onları izledi ve türün gelişim halkası tamamlanmış oldu.

  Bakım ve Eğitim
  Geleneksel Siyam Kedileri çok narin kediler değillerdir, ve genellikle çok sağlıklı olurlar; müthiş iştahlı oldukları da ayrı bir gerçektir. Çoğu yetiştirici kaliteli kuru mama önerir. Bu mamalar sayesinde siyamlar istedikleri zaman yer ve kolay kilo almazlar. Ayrıca bu mamalar isteğe göre düşük kalorili olanlarla değiştirilebilir.
  Siyam, çok bakım gerektirmeyen bir kedidir, çünkü kendisini gayet iyi şekilde temiz tutabilir. Yine de kedilerin çoğu taranma ve fırçalanma hissinden hoşlanır. Üstelik taranma, etrafta uçuşan fazla tüyden kurtulmanın da en iyi yoludur. Geleneksel Siyam Kedileri çok tüy dökmezler.

  Çoğu siyam kedisi cinsel olgunluğa erken yaşta erişir. Bir dişinin ilk azmasını 5 aylıkken yaşaması, nadir bir olay değildir. Dişi hayvanlar için önerilen kısırlaştırma yaşı ise 6 aylıktır. Erkekler için de ortalama aynı dönemlerde kısırlaştırma uygundur. Eğer erkekler erken yaşta kısırlaştırılırlarsa etrafı pisletmeleri azalır.
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  paylaşım için tşkler
   

Sayfayı Paylaş