SAKA TÜRLERİ

Konusu 'Kanarya ve saka' forumundadır ve ZEYNAL YÖRÜK tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. ZEYNAL YÖRÜK

  ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

  [​IMG]


  Anadolu Sakası (kömürcü, dikencil, kınalı) : Küçük boyutlu hareketli ve insana yakın bir cinstir. Kafese alıştırılması ve yavru alınması kolaydır.

  Akdeniz Sakası (Akhisar, Antalya,İzmir,Çukurova sakası) : Akdeniz’e kıyı bölgelerde yetişen ılıman iklime uyum sağlamış erken eşe gelen ve melez alınması en kolay olan cinstir.

  Sibirya Sakası (c.carduelis major, kasım sakası ,geçim sakası) : Türün en iri ve en güzel görünüşlü olanıdır adından anlaşılacağı gibi yazları Rusya steplerinde ürer ve çoğalır, sert geçen iklim şartlarını atlatmak için Kuzey Afrika ya göçer bu göç Kasım Aralık aylarına denk gelir ve göç yolları üzerinde yakalanabilir. Kafese en zor alışan en yabani cinstir melez alınması da zordur.


  Ak Gerdan Sakası :
  Gaga altından boyun altına kadar ki bölümde beyaz şerit bulunur ve bu bölgedeki siyah şalı keser, yine bir göç sakasıdır özellikle Marmara bölgesinde çokça yakalanır.

  Himalayan Sakası :
  Renk ve ötüşte farklılık gösterir. İsminden anlaşıldığı gibi Himalaya dağlarında farklılaşmış bir cinstir . Vücut hatları aynı olmakla beraber kafadaki siyah atkı ya silik ya da yoktur.

  Efsane Beyaz Saka : Çokca sözü edilen boyalı olduğu veya mama ile beyazlatıldığı söylenen bu saka aslında genetik olarak her canlıda bulunabilen albinizm sonucudur. Dikkat edilirse göz rengi kırmızıdır aynı kuş dükkanlarındaki kırmızı gözlü beyaz muhabbet kuşları gibi.
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  eyvallah zeynel saol bi ara sakada besledim
   
 3. hacibes

  hacibes New Member Üye

  bunlar bizim orda dogada cok var AYDİN/BUHARKENTLİYİM ben ben guvercinleri yemlerken sürü halinde geliyor bugday yiyorlar yer herde cok var bizim buralarda
   
 4. AHMET ESEN

  AHMET ESEN Active Member Üye

  bu sakaları kanaryayla kırmayı başırırsan mükemmel sesli bi kuş veriyor saka .p.. dehşet ötüyor ama bu sakalar kafeste yaşamıyorki en fazla 1 ay sonra ölüyor..
   
 5. ercanbursa

  ercanbursa New Member Üye

  saka ıle kanaryayı esledıgınızde saka pıcı orataya cıkar cıkan yavru dısı ıse kısır olur ondan yavru alamazsınız erkek cıkan piç saka sadece saka sesı dınletılırse cok guzel ve kalıtelı sese sahıp olur. urkek oldugu ıcın yuksek bır yere asılarak ınsanalrdan bıraz uzakta durmalıdır stres yaparlarsa kendını tellere vurarak ıntıhar etmek ısterler. yasama omrunu bılmıyorum ama 4 yasında bır saka gordum. ayrıca saka pıclerı cok degerlıdır. saka otumlu ıyı bır saka pıcı en az 150 tl degerındedır bırde kanarya sesı dınletılmısolnalrı vardır bunlar pek fazla tercıh edılmez beyaz sakalarda nadır bulununan kuslardır ama cok degerlıdır (1000 tl gıbı)
  az cok bıldıgım bılgılerı sızlerle paylasmak ıstedım yanlısım varsa ustatlarımın dogruları yazmasını rıca ederım.
   
 6. CEVDET POLAT

  CEVDET POLAT New Member

  Ercan bey gerekeni söylemiş saka kuşları göçmen kuşlardır sürü halinde gezer ve göç ederler bu kuşlar doğa ile özdeşleştiklerinden kafes ortamına alışmaları güç olur kafesede alıştırmak için örtü kullanır meraklıları ercan beyinde dediği gibi yüksek bir yere asarlar ötümlerini bilhassa oradan dinlerler saka p... saka ve kanaryadan elde edildiğide doğrudur bu melezlemeden kanarya ve saka ötümü yapan bir kuş ortaya çıkar meraklıları tabiki vardır ama iyi sakadan anlayan sakayı bir saka p... ne değişmez beyaz sakada mevcuttur rusyada olduğunu duymuştum ama şimdi meraklıları bunlarıda kafes ortamında üretip pazarlıyor yaş olayına gelince her bir yaşa bir sandık der üstatlar bir sandıklı 2 sandıklı 5 sandıklı gibi.
   

Sayfayı Paylaş