Mısıri güvercini nedir ?

Konusu 'Baska,bango ve azman ırkı' forumundadır ve urfalıfatih tarafından 20 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  Mehmet Şükrü Efendi kaleminden;

  Osmanlı zamanında sultanlar ve padişahlar tarafındankuşluk denilen yerlerde beslenilen, çok asil kanlı orijinal bir kuştur.Omuzlarının geniş, boyunun kısa, kafasının iri ve göz çatısı alın arka boynuz dediğimiz çıkıntısının kemikli olması, gagasının gözün altından başlayıp kıst bir vaziyetle gelip önde kısalması ve ucunda hat bir tırnak olmasıdır.

  Padişah ve sultanlar tarafından beslenen bu kuşların yumurtaları saraydaki çalışan mustatlemler, bahçıvanlar, hizmetkarlar tarafından el altından alınıp şehrin üst düzey besleyenlerine götürülmüş ve orada üremeleri sağlanmıştır. Ancak zamanla mısırı kuşları halk tarafından uçurulmaya başlandığında padişaha haber verilip kuşların başkaları tarafından uçurulduğunun söylenmesi üzerine padişah ferman çıkararak ‘mısırı kuşunun saray haricinde halk tarafından uçurulması elde bulundurulması yasaklanmıştır.’

  Eski Beyazıtta at meydanı denilen yerde padişahın adamları mısırinin satışını ve dağıtımının olup olmadığının kontrolunü yaparlarmış.

  * Bu arada padişahlar tarafından beslenen kuşlarımızdan Hünkari ve Selçuklu kuşu mevcuttu. Bu kuşlarda padişahlar tarafından beslenen kuşlardı.
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  Mehmet bey ustadım çok güzel dile getirmiş bilgiler için teşekkürler
   
 3. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  paylaşım için tşkler
   
 4. hacibes

  hacibes New Member Üye

  bilgiler icin cok sagol bende yeni merak sardim bu bango isine
   
 5. urfalıserhat63

  urfalıserhat63 Active Member Üye

  paylaşım için tşkler
   

Sayfayı Paylaş