KANARYADA AYNI SOYU DAMARINI DEVAM ETTİRMEK İÇİN ÇİFTLEŞTİRME YÖNTEMİ

Konusu 'Kanarya ve saka' forumundadır ve DoganBeq tarafından 17 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  Değerli arkadaşlar kanaryalarımda uyguladığım aile içi eşleme metodunu sizlerle paylaşmak istedim. Buyurun..

  Uygulanacak metodun amaç ı, ayrı soylardan gelen kaliteli damızlıkların çiftleştirilmesi ve aile içinde üretimin devamı ile 3 ayrı yönde , anne, baba ve anne/babanın ortak genetik yapı özelliklerini taşıyan kuşların elde edilmesidir.Metodun uygulanmasında üstün kabiliyetleri olan,iyi soylu bir nesilden gelen,sağlığı ve gücü yerinde bir erkekle bir dişiden aile kurulur.Bunlar aynı ırktan olmalarına rağmen aralarında akrabalık bulunmamalıdır.6 yıl ve üzeri devam edecek üretim süresince bu aileye aynı ırktan olsa bile başka bir kuş sokulmamalıdır.Üretime her yıl ailenin en kabiliyetli,en kaliteli kuşları seçilmelidir( Seleksiyon)

  Irk içi üretimde aynı genetik yapı varolduğundan yeni nesiller genel karekterleri bakımından birbirine benzerler.Fakat bireylerdeki bazı genlerin sahip oldukları özellikler ve yetiştirildikleri ortamlar onlar arasında da farklılıklar yaratabilir.Kardeş olan kuşlar arasında bile iyi veya kötü yönde farklılıklar olabilir.Burada denilebilir ki ;Irkların beğenilen taraflarının ıslahında sabitleşmiş genetik yapı elde etmek için aile içi yetiştirmeden ya tümüyle veya olanaklarımız nisbetinde faydalanılması gerekir.Ayrıca yetiştiricinin bilgi,beceri ve deneyimleri başarıda büyük rol oynamaktadır.

  Secerelerini incelediğim ,iyi soylardan geldiklerine emin olduğum ,ayrı soylardan gelen ama deneme yanılma yöntemiyle genetikte uyum sağlayan, yani kaliteli yavrular veren 1 erkek - 1 dişiyle aile içinde üretime başlıyorum.Buna göre ;
  1.SENE:1 Numara verdiğim erkek ve 2 numara verdiğim dişi çiftleştirilerek 3 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular %50 anne ve baba kanı taşırlar.
  1x2=3
  2.SENE: 3 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek, 4 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular, 3/4 anne kanı ve 1/4 baba kanı taşırlar.
  3Ex2=4
  3 numaradan bir dişi,1 orjinal baba ile çiftleştirilerek, 5 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 3/4 baba kanı ve 1/4 anne kanı taşırlar.
  3Dx1=5
  3.SENE: 4 ve 5 numaradan erkek ve dişilerin çiftleştirilmesi ile, 6 numara verdiğim yavrular alınır. Bu yavrular yarı yarıya %50 anne ve babaların kanının taşırlar.
  4x5=6
  4.SENE: 5 numaradan bir dişinin,1 numara(orjinal baba) ile çiftleştirilmesinden, 7 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular,7/8 orjinal baba kanı ve 1/8 orjinal anne kanı taşırlar.
  5Dx1=7
  5 numaradan bir erkeğin, 2 numara orjinal anne ile çiftleştirilmesinden, 8 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular, 7/8 orjinal anne ve 1/8 baba kanı taşırlar.
  5Ex2=8
  5SENE: 7 numaradan bir dişi,1 numara orjinal baba ile çiftleştirilerek, 9 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 15/16 baba kanı ve 1/16 annelerinin kanını taşır.
  7Dx1=9
  8 numaradan bir erkek, 2 orjinal anne ile çiftleştirilerek,10 numara verdiğim yavrular alınır. Yavrular 15/16 anne kanı ve 1/16 babalarının kanını taşırlar.
  8Ex2=10
  6.SENE: 9 ve 10 numaralı kuşlar çiftleştirilerek, 11 numara verdiğim yavrular alınır. Bu yavrular yine %50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
  ===========================================
  5 numaralı yavrular 3/4 baba,1/4 anne
  7 numaralı yavrular 7/8 baba 1/8 anne
  9 numaralı yavrular 15/16 baba 1/16 anne

  4 numaralı yavrular 3/4 anne, 1/4 baba
  8 numaralı yavrular 7/8 anne,1/8 baba
  10 numaralı yavrular 15/16 anne, 1/16 baba

  3 ,6 ,11 numaralı yavrular, %50 anne ve babalarının kanını taşırlar.
  ===========================================
  Görüldüğü gibi 6 yıl içinde anne, ve babalarının kaliteli genetik yapılarını %98 oranında taşıyacak yavrular almak mümkün.
  6 ıncı seneden sonra orjinal anne ve babanın hastalık ve ölümleri göz önüne alınarak üretime,1 inci sene ve devamı örneğiyle; 3 ,6 ,11 numara verdiğim , %50 anne ve babaların kanını taşıyan kuşlarla devam edilmesi gerekmektedir. Bundan amaç, aile bireyleri arasında kan bağını çok yakınlaştırmadan,aile içinde üretimi devam ettirmektir.
  Bu şema doğrultusunda gerçekleştirilecek üretimde, 6 yıl içinde iyi yönde genetik yapı sabitleşecek,yetiştirici kendine ait kana,damara sahip olacaktır.

  Yanlış olarak birçok yetiştirici iyi bir erkekten iyi bir gelecek beklerler.Dişiye pek önem vermezler.Bu inanç beğenilen kuşların devamını engelleyen en önemli nedenlerdendir.
  Saygılarımla
  Mehmet Ali Karaipes

   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  bilgi için saol dogan
   
 3. hamza

  hamza Member Üye

  paylaşım için teşekkür
   

Sayfayı Paylaş