KÖPEKLERDE AŞI PROGRAMI

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 4 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  DİSTEMPER (KÖPEK GENÇLİK HASTALIĞI) :

  Köpeğin solunum, sindirim , deri, göz ve sinir sistemine bulaşan son derece bulaşıcı ve çoğu kez ölümcül bir viral enfeksiyondur. Distemper aşılanmamış yaşlı köpeklere de bulaşacağı gibi yavru köpeklere de bulaşır. Aşı onun yegane koruma yöntemidir.

  PARVOVİRÜS (KANLI İSHAL) :

  Belirtileri arasında ishal (ileri dönemlerde kanlı ishal ) yüksek ateş ve kusma olan ölümcül bir viral hastalıktır. Parvovirüs hiç belirti göstermeden yavru köpeklerde ani ölümlere neden olabilir. Aşı tek korunma yöntemidir.

  ADENOVİRUS (BULAŞICI HEPATİT):

  Yüksek ateş ,susuzluk,iştahsızlık,karın ağrıları,karaciğer hasarı ve kanamaya yol açan viral bir hastalıktır. Aşı tek korunma yöntemidir.

  LEPTOSİPİROZİS (SPİROKET HASTALIĞI):

  Hasta hayvanların burun akıntıları, idrar veya salyaların teması ile yayılan diğer köpeklere bulaştığı gibi insanlara da bulaşabilen son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Korunma aşı ile yapılmaktadır.

  PARAİNFLUENZA (AKUT ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU):

  Bu virus üst solunum yollarında enfeksiyona neden olur..

  BORDETELLA BRONCHİ SEPTİKA : Üst solunum yolları enfeksiyonuna neden olur.. Bu hastalık çok bulaşıcıdır.Aşı tek korunma yöntemidir.

  KORONAVİRUS: Sindirim sistemine bağlı son derece bulaşıcı viral bir hastalıktır. Belirtileri arasında ishal,kusma,yüksek ateş ve dehidrasyon vardır. Korunma aşı ile yapılmaktadır.

  KUDUZ: Bütün memelilere bulaşabilen ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Kuduz kamu sağlığı açısından önemli bir tehdit olduğundan hayvanınızın bu hastalığa karşı aşılanmış olması kanuni bir zorunluluktur. Yeni doğmuş köpek yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karşı savaş veren antikorlar sağlarlar. Ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar. Ancak bundan sonra aşılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru köpeğinizin vücuduna az miktarda yapısı değiştirilmiş hastalık unsurları vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır.


  Aşılanmamış köpeğinizi aşı programı tamamlanıncaya kadar lütfen dışarıya çıkarmayınız. Çıkarmak zorunda kalırsanız kucağınızda çıkarınız. Aşıları yapılmadan ve tamamlanmadan aşılıda olsa başka köpeklerle kesinlikle temas ettirmeyiniz. Başka hayvanların dolaştığı yerlerde dolaştırmayınız. Veteriner Hekim kontrolü , lüzumlu koruyucu aşılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek Zoonoz hastalıkların önlenmesi açısından önemlidir.
  UNUTMAYINIZ Kİ KÖPEĞİNİZİN SAĞLIĞI KENDİ SAĞLIĞINIZ DEMEKTİR.

  Aşı programı aşağıdaki şekildedir.

  6. haftada veya daha erken iç ve dış parazitlere karşı ilaçlama

  8.hafta da DHPPİ+L ve CORONA ilk aşısı 21 gün sonra DHPPİ+L ve CORONA aşılarının tekrarı

  9.haftada Bordetalla ilk aşısı 21 gün sonra Bordetella aşısının tekrarı

  3. aynından sonra RABISIN(KUDUZ) D:Distemper H:Hepatit P:parvo Pİ :parainfluenza L:Leptospirozis

  Bu aşı programına uyulması vücudun yeterince bağışıklık kazanması için önemlidir. Yavru köpeğin sonra düzenli olarak her iki ayda bir iç(tenya ve kurt) ve dış parazitlere (pire ve keneye ) karşı ilaçlamalar yapılması gerekmektedir.

  Yavru köpeğinize bir yıl sonra bu aşılar( DHPPİ+L / CORONA / BORDETELLA / KUDUZ ) sadece bir defa yapılması gereklidir ve yeterlidir. Bu aşılar tüm yaşantısı süresince yılda bir kez yaptırılmalıdır. Düzenli olarak antiparaziter tedavileri yaptırmayı unutmayınız
   
 2. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  paylaşımınız için teşekkür ederim
   

Sayfayı Paylaş