Evde Kedi Beslemek Hakkında Önemli Bilgiler

Konusu 'Kediler' forumundadır ve urfalıkadir tarafından 22 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. urfalıkadir

  urfalıkadir Member Üye

  Hayvan sevgisi kişini ruhuna işlediği zaman onu daha yakında hissetmek ve sevmek ister. Bu yüzden birçok insan evcil hayvanları satın alarak kendi evlerinde ya da bahçelerinde beslemek isterler.

  Bunlar kuş, papağan, kanarya, bülbül, süs fareleri, süs köpeği, köpek, kedi, kaplumbağa, yılan gibi evcilleşmiş hayvanları kendi yakınlarında hissetmek isterler. Özellikle kedi sever vatandaşlara çok rastlanmaktadır. Evcil bir hayvanı aldıktan sonra onun bakımını nasıl yapacağınıza dair bilgiler derledik. Evde kedi beslenmek için muhteşem fikirleri sizlerle paylaşacağız. Bakalım bir hayvan hangi aşamalarda ve nasıl bakılmalıdır hep beraber bunları öğrenelim.

  Kedinizi Kendinize Bağlayacak Öneriler

  Eğer kedi almak istiyorsanız öncelikle bakımı ile ilgili bütün bilgileri edinin ve ona gerçekten zaman ayırabileceğinizi düşünüyorsanız alın. Her gün kedinizle oynamak, beslemek, sevmek ve tüylerini taramak için zaman ayırın. Ona ne kadar ilgi gösterirseniz o kadar sevgisini kazanırsınız.

  • Eğer tek yaşıyorsanız kedinize çok fazla zaman ayıramıyor ama aynı zamanda da kedi beslemeyi çok istiyorsanız iki kedi almanızda yarar vardır. kedinizin yalnız kalmasını önleyebilir, mutsuz olmasını engelleyebilirsiniz.

  • Kedilere tuvalet eğitimi vermek oldukça kolay ve hızlıdır. Bir sefer bu eğitimi vermek yeterli olacaktır.

  • Kedilerin o sevimli bıyıkları sanıldığından daha büyük işleri halleder. Kediler bıyıkları sayesinde denge kurarlar ve bıyıklarını bir yere girip giremeyeceğini ölçmek için kullanırlar.

  • Kediler tüm renkleri ayırt edemezler.

  • Kedilerin dilleri tatlı yiyecekleri algılayamaz.
  Dolayısıyla tatlı şeyleri bazen yemek istemeyebilirler. Zorlamanın hiçbir faydası olmayacaktır.

  • Kediler sahiplerini iyice benimsedikten sonra ruh hallerini gayet iyi bilirler hatta bazı hastalıklarınızı önceden sezebilirler. Yalnız kaldıklarında üzülebilir sizi özleyebilirler.

  • Siz de kedinizin ruh halini anlamak istiyorsanız bunun için birkaç ipucu göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlar, Yüzlerinden ve davranışlarından anlayabileceğiniz gibi kuyruklarının duruşu da bazı anlamlar içerir. Mesela kuyruklarını dikmeleri gururu gösterir, yana doğru yatması ise saldırganlık belirtisi olabilir. Eğer size bakarak gözlerini kısıp ardından kırpıştırıyorsa bu sizi sevdiği ve artık dost olduğunuz anlamına gelir.

  • Birçok kedinin adının ‘Miskin’ olmasından anlaşılacağı üzere kediler biraz tembeldirler. Bir kedi bir gününün ortalama 2/3’ünü uyuyarak tamamlar. Özellikle yavru kediler çok uyurlar. Çünkü büyüme hormonları uyurken çalışır.

  • Kediler iyi bir sıçrayışta kendi ağırlıklarının 4-5 katına kadar yükselebilir, kulaklarını 180 derece döndürebilirler size küçük şovlar yapabilirler.

  • Kediniz eğer ilgi bekliyorsa gelir ve alır. Siz onu sevmek ve karnını doyurmaya yarayan bir iki hareket ona yetecektir. Zamanla sizin sahibi olduğunuz fark edecek ve saldırganlığı bırakacaktır.

  • İnsanların parmak izi varsa kedilerin de burun izi vardır ve her kedinin burun izi diğerinden farklıdır.

  • Kediler kendi türleriyle miyavlayarak anlaşamazlar kendilerine özgü anlaşma yöntemleri vardır. Sadece insanlara miyavlarlar.

  • Mavi gözlü doğduğu için sevindiğiniz kedilerin çoğunun sağır olma ihtimali vardır.

  • Kediler ağaçtan yüzü aşağıya dönükken inemez çünkü pençeleri aksi yöne doğrudur. Bu yüzden arka arka inmeleri gerekmektedir. Ve kedinin aşağıya inmesi için ısrar edip ağacın altında beklerseniz korkup inmeyebilir.

  Kaynakça:
  hayvansevgisi
   

Sayfayı Paylaş