Border kanarya özellikleri

Konusu 'Kanarya ve saka' forumundadır ve urfalıkadir tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. urfalıkadir

  urfalıkadir Member Üye

  [​IMG]  1890 Yılında,ötücü kuşlar Yorkshire ve Norwich den ayrı bir ırk olarak meydana getirilmiştir. Adını İngiltere ile İskoçya arasındaki sınır bölgesinde yetiştirildiği için İngilizce’ de sınır demek olan Border kelimesinden almaktadır.En önemli özelliği ipek gibi tüyleri ve şık duruşudur. Ortalama ömürleri 10 yıldır, dayanıklı ve bakımı fazlada zor olmayan bir kuş sayılır, ancak üretimde size biraz sorun çıkarabilir, özel renk mamalarına ihtiyaç yoktur,yalnız tüylerindeki parlak sarı rengi korumak için lütein içeren gıdalar Verebilirsiniz, tüylerinin kalitesini yakından bakarsanız görebilirsiniz, üretimde uygun bir folluk(yuva) seçin, kuşları eşleştirirken kabarık (sert tüylüler) eşleştirmekten kaçının ve bunları yumuşak tüylülerle çiftleştirin. Renklerin ayrılmasında bazı farklı terimlerle karşılaşa bilirsiniz

  (Bu ırkı değerli kılan Özellikler ) :

  1-) Kafa ve boğaz (10 Puan) : Kafa gaga kökünden başlamalı,dolgun ve yanaklara doğru iyice yuvarlak görünmelidir. En önemli özelliği kafa ile vücudu ayıran hayali bölgenin (kolye gibi) gözle görülür şekilde belli olmasıdır. Kafa mümkün olduğunca küçük ve yuvarlak, gözler ise merkezinde olmalıdır.
  2-) Vücut (15 Puan) : Özellikle göğüs her yönüyle yuvarlak olmalı omuzlar rahatça hissedilebilmeli hafif kambur ve sırt formu yumurta şeklinde olmalıdır.
  3-) Kanat (10 Puan) : Kanatlar iyice yatık olmalı ve kuyruk köklerini örtmelidir.
  4-) Ayak ve Bacaklar (5 Puan) : Ayaklar küçük pullarla bezenmiş ve vücutla uyumlu olmalıdır.
  5-) Tüy (10 Puan) : Tüyler ipek gibi yatık ve dümdüz olmalıdır.
  6-) Kuyruk (5 Puan) : Kısa, dar, ucu hafif çatallı, kuşun kuyruğunun pipo sapı gibi kolayca taşınır görüntüye sahip ve vücudunun 1/3 ü kadarı olmalıdır.
  7-) Duruş (15 Puan) : Renk homojen olarak (rengin vücudun her yerine eşit tonda yayılması) canlı, parlak olmalıdır.
  :cool: Boy (5 Puan ): Kuşun boyu 14,5 – 15,5 cm arasında olmalıdır.(Yarışmalarda kullanılan kafeslerdeki 8 tel boşluğuna 2 tünek konarak, boyu elle tutulmadan kuyruğun tüneği geçip geçmemesi dikkate alınarak ölçülür.)
  9-) Genel İntiba (10 Puan) : Kuşun hareketlerinin zarifliği, kendini sunması. (Yarışmalarda kafesin ve kuşun temizliği de dikkate alınır.)
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  bilgiler için teşekkürler
   
 3. urfalıserhat63

  urfalıserhat63 Active Member Üye

  paylaşım için tşkler
   

Sayfayı Paylaş