Şebablar Hakkında Soru Cevaplar

Konusu 'Şebab Güvercinler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 31 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  1- Şebab kuşlar turk taklacılarını temsil ederlermi, yoksa onlar başka bir ırk ve süs kuşumudur?

  Şebab kuşlar genellikle urfa yöresine has türk taklacılarıdır. Bu kuşlar uçurulmaya başlanırsa neslinde damcı özelliklerini gösterirler. Bu kuşlara meraklı insanlar bu kuşların en güzellerini kümeslerinde bırakarak görünüş olarak göze hitap edecek kuşlar elde etmişlerdir. Elimde olan kuşlar benim şebab anlayışımı(stilimi) temsil eden kuşlardır. Fakat her dalda olduğu gibi yarışmalarda birinci gelmek yada başka bir hırs için bazı insanların bu kuşları başka ırktan kuşlara kırarak göze daha iyi gözükecek kuslar elde etmeye calisiyor hatta elde ediyorlar. Bu tip başka ırkla kırık kuşların bizim için bir değeri yoktur.

  2- Yeni moda diye şimdi insanlar renk kuşlarına merak sardılar. Şebablar bunların meyvasıdır.

  Yanlış. En yeni renk olarak ŞEBAB Miski ve Kürenkler EN AZ 50 yıldır. Arap akkuyruklar ise osmanlılar zamanında ıslah çalışmaları yapılmış, çakmaklı ve maviler ise daha eski zamanlara dayanmaktadır. (Bu sadece şebab kuşlar için geçerlidir.)

  3- Miski ve Kürenk rengini adanalı Sefa Tokyürek çıkarmıştır.

  Yanlış. Onun da ustaları vardır. Fakat bu kuşlar hem merak hem ticari bir obje olunca, ve şebab kuş camiasının bir lidere ihtiyac duyması onu yüceltmiştir. Sefa abimiz bu işten ekmek yiyen ailesini geçindiren biridir. Tabiki iyi kuşlara sahib olacaktır, olmuştur. Bu işe emek verenlerdendir.

  4-Şebab kuş deyince Benekli kınalı kuşlar ve Kanatları şeritli kınalı kuşlardanmı bahsediliyor?

  Hayır. Belirttiğiniz renkler Miski ve Kürenk renkleridir. Şebablar Mavi - Çakmaklı - Arap akkuyruk - Miski - Kürenk renklerindedir. Eski şebab ustaları tepeli kuşları şebab sınıfına almazlar ve beslemezler.

  5-Renkler konusunda farklı bölgelerde farklı ifadeler kullanılıyor. Bunu örnekleyebilirmisiniz?

  örnek1: Kurenk-Sabuni-Bozlak-Kızıl
  örnek2: Miski-Kızılbenekli
  örnek3 Mavi-Kulrenk (sobadan çıkan kul rengi)

  6-Peki bu kuşlar neden pahalı?

  Bu kuşlar senelerdir korunan kuşlar. Kuş besliyorsanız sadece 1 kuş icin ne kadar emek harcandığını biliyorsunuzdur. Ucube ne olduğu belli olmayan kuşların yanında tabiki bu kuşlar pahalı olacaktır. Bu kuşlarada herkez gereken özeni gösteremez. Kuşlar karışık kümeslerde yok olup giderler. Pahalı olması onları daha korunaklı tutulmalarını ve gelecek nesillere kalmalarını sağlamaktadır.

  7- Şebap tam olarak ne demek. Bir kuş şebab nasıl olur?


  Bir kuş örneğin miski olması için belirtilen miski rengini taşıması, Şebab olması içinde yapısal özelliklerini taşıması gereklidir. Yapısal özellikleri taşımıyorsa şebab olmaz rengini taşımıyorsa miski olmaz. iki olay birbiriyle kenetlenmiştir
   
 2. ZEYNAL YÖRÜK

  ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

  ELLERİNE SAĞLIK FEHMİ... BİZ KÜRENKLERE TAAA 1991 SENESINDE ILK KUSLARA BULASTIM. OZ AMANDAN BERIDE KÜRENK DİYORUZ.
  MİSKİ DERSEN O KÜRENKÇAKIR BIZIM BURDA ÖLE DERLER..
   
 3. müslüm

  müslüm Member Üye

  eline sağlık paylasım için teşekkürler...
   
 4. mirocu sercan

  mirocu sercan New Member Üye

  sagolun ellerınıze saglık :D
   
 5. müslüm

  müslüm Member Üye

  paylaşım için teşekkürler...eline saglık
   
 6. hacibes

  hacibes New Member Üye

  guzel bilgiler bu siteye ne zamandir takiliyorum inceledikce guzel cevherler cikiyor ortaya bu ilani görmemisim kimbilir daha neler vardir ANSİKLOPEDİ GİBİ SİTE cevir cevir oku bitmez :)
   

Sayfayı Paylaş