Tibet mastifi Hakkında bilgi

Konusu 'Köpekler' forumundadır ve güneşbey tarafından 30 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. güneşbey

  güneşbey Member Üye

  [​IMG]


  Tibet mastifi
  kökeni Tibet olduğu sanılan büyük iri ve güçlü bir köpek türüdür. Tibet mastiflerinin boynunda aslanınkine benzer yele vardır. Tibet mastifi dünyanin en pahallı köpeği unvanina sahip.

  Köken Tibet Mastifi, dünya genelindeki Molossus ve Mastif köpeklerinin büyük bir bölümünün atası olan ünlü Tibet köpeklerinden türemiştir. Doğu’da neredeyse yok olan bu ırkı, daha sonra İngilizler geliştirmiş ve neredeyse kusursuz hale getirmiştir.


  Irk Özellikleri Tibet Mastifi, sağlam bir kemik yapısı olan güçlü bir ırktır. Omuz yüksekliği 80 cm’ye varabilirken, vücut ağırlığı da 100 kg’a kadar çıkabilir. Marco Polo, bu ırkı “merkep kadar uzun ve sesi aslanınki kadar güçlü” olarak tanımlamıştır. Geniş ve çok İri bir başı olup, ağızburun bölgesi, İngiliz Mastifi’ninkinden daha hafiftir. Çok güçlü bir çenesi vardır. Orta büyüklükteki gözleri kahverengidir. Kulakları kalp biçiminde ve sarkıktır. Güçlü bir boynu vardır; kuyruk, sırta doğru kıvrılmış halde tutulur. Tüy örtüsü uzun, ağır ve kalın olup, siyah üzerine parlak sarımsı kahverengi veya altın sarısı lekelidir.


  Mizaç Tibet’te hâlâ varlığını sürdüren az sayıdaki köpek, yırtıcı ve saldırgan olup, davranışları tutarsızdır ve bu köpeklerin eğitilmesi çok güçtür. Öte yandan, İngilizler tarafından yetiştirilen köpekler itaatkârdır ve sahiplerine bağlıdır.


  Kullanım Alanları Tibet Mastifi kusursuz bir çoban köpeğidir ve koruduğu sürüye yaklaşan kurtlara ve leoparlara karşı çok saldırgandır. Bu ırk, köyleri ve müstakil evleri korumakta da son derece başarılıdır. Uygar kent yaşamına uyum sağlayabilmesi için Tibet Mastifi’ne en azından içinde yaşayacağı bir bahçe verilmelidir.


  Köken Keeshond, Kutup kökenli bir ırktır. Damarlarında Samoyed, Çbv Çöv (İng. Chow Chow), Elk Tazısı (İng. Elkhound) ve Pomeranyalı (İng. Pomeranian) ırklarının kanı dolaşmaktadır. Bu ırk, Fransız Devrimi’nin başında, Kees de Gyselaer adlı vatanseverin önderliğindeki alt ve orta kesim HollandalIların simgesi olmuştur. Daha sonra uzun süre dışlanmış, ancak 1920 yılında yeniden gözde hale gelmiştir.


  Irk Özellikleri Keeshond, orta büyüklükte bir köpek ırkıdır. Omuz yüksekliği, erkek köpeklerde 4448 cm arasında değişirken, dişi köpeklerde ise erkek köpeklerinkinden %10 oranında azdır. Ortalama vücut ağırlığı 2530 kg arasıdır. Görünüşü, atası olan Samoyed ırkını andırır; çekik kestane rengi gözleri, üçgen biçiminde dik kulakları ve sırtına doğru kıvrık tutulan orta uzunlukta bir kuyruğu vardır. Kalın ve sert tüylerden oluşan kusursuz bir tüy örtüsü ve yeterli kalınlıkta bir iç postu vardır. Görünümü, yeni yıkanmış ve taranmış izlenimi bırakır. Tüy örtüsünün rengi, gri ve siyah karışımıdır. Mizaç Hareketli, canlı, zeki, sevecen ve arsız bir köpek olup, her zaman tetiktedir.
  Kullanım Alanları Keeshond iyi bir yüzücü olup, yıllar boyu HollandalIların teknelerinde her işe koşulmuştur. Günümüzde, refakatçi köpek olarak kullanılmaktadır; kent yaşamına uyumludur. Tehlikeyi sezmek ve haber vermekteki üstün yeteneği nedeniyle, bekçi köpeği olarak da kullanılmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş