Muhabbet Kuşu Yuvalığı içi Nasıl Olmalıdır

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 25 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  Ülkemizde petshoplarda satilan muhabbet kuşu yuvalıklarının tabanında ortası delik düz bir kontraplak bulunur düz demin yumurtadan çıkan yavruların sakat ayaklı olmasına sebep olabilir bu yüzden yuvalık zemininde ortası çukur seklinde bir kontraplak bulunmalıdır. Tabanı aşağıdaki fotoğraflardaki gibi olan yuvalıklar petshoplarda satılmadığı için tabandaki kontraplağı kendiniz marangoza yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.

  Yuvalık Malzemesi: Yuvalık malzemesi ince talaştır talaş yuvalıktaki yavruların dışkılarını kurutarak pisliklerin yavruların ayaklarına yapışmasını engeller yuvalığın içinin temiz kalmasını sağlar yuvalık malzemesi olarak kum kullanmayınız. Muhabbet kuşları doğada genelde ağaç kavuklarında yavrularlar ve kovuklarda da yumurtaların altında ince kemirilmiş ağaç kırıntılarından başka bir şey yoktur.

  Dişi muhabbet kuşu yuvalığın içindeki talaştan rahatsız olursa talaşı dışarı atar bir sonraki kuluçkalarda talaş koymaya devam edin dişi muhabbet kuşu zamanla talasa alışır. Petshoplarda hamster ve tavşanlar için satılan talaşlar çok kalın tanelidir muhabbet kuşları bu talaşları sevmezler ve hemen yuvalıktan atarlar.
   
 2. ibo

  ibo Active Member Üye

  faydalı bilgiler için teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş