Güvercin Yetiştiricileri Pazar Yerini Geri İstiyor

Konusu 'Basında güvercin' forumundadır ve p a r s tarafından 20 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. p a r s

p a r s New Member Üye

Manisa Posta Güvercinleri Sevenler Derneği’ne üye bir grup yetiştirici kuş gribi nedeniyle iptal edilen pazar yerinin geri verilmesi için CHP’den yardım istediler.

Manisa Posta Güvercinleri Sevenler Derneği’ne üye bir grup yetiştirici kuş gribi nedeniyle iptal edilen pazar yerinin geri verilmesi için CHP’den yardım istediler.Yaklaşık 30 yıl boyunca Manisa Perşembe pazarında köy pazarı olarak kullanılan caddede kanatlı hayvanların satışı yapılıyordu. 2 yıl önce kuş gribi salgını nedeniyle pazar yerinde kanatlı hayvanların satışı yasaklandı. Mağdur olduklarını belirten güvercin yetiştiricileri pazarın tekrar kurulması için defalarca belediyeye başvurmalarına rağmen sonuç alamadıklarından yakındılar. CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal’ı ziyaret eden Hüseyin Yıldırım ve bir grup yetiştirici, CHP’den yardım istediler.30 yıllık geleneğin kuş gribi söylentileri yüzünden yok edildiğine dikkat çeken Hüseyin Yıldırım, “Haftada bir gün kurulan pazarda sadece güvercin değil, tavuk, horoz, hindi gibi kümes hayvanları da satılıyordu. İnsanlar adak adadığında bu pazara gelip alış veriş yapıyordu. Yılbaşında hindi satışı yapılıyordu. Bu gelenekler yasak nedeniyle bitti. Manisa’da gönüllü olarak güvercin yetiştiren birçok kişi mağdur oldu. Bizim yetiştirdiğimiz güvercinlerin aşısı ve tüm bakımları yapılıyor. Hastalık hiçbir şekilde söz konusu değil. Sorunumuzun çözülmesi ve mağduriyetimizin giderilmesi için CHP’den yardım istiyoruz. Çünkü belediyeye defalarca gitmemize rağmen çözüm bulunmadı.”dedi.
    CHP Merkez İlçe Başkanı Hamza Kopal ise “Güvercin barışın, dostluğun simgesidir. Başbakan da seçim çalışmaları esnasında güvercin uçurmuştur. Ayrıca pazarda sadece güvercin değil çeşitli kümes hayvanları da satılmaktadır. Manisa Belediyesi hastalığı gerekçe göstererek satışı yasaklamış. Biz ‘kurallar uygulanmasın’ demiyoruz. Bazı belediyeler bu sorunu farklı yollarla çözmüş. Manisa’da da bu insanların mağduriyetinin ortadan kaldırılmasını rica ediyoruz. Tarım İl Müdürlüğü vasıtasıyla bir şeyler yapılabilir. Biz de CHP olarak bu sorununun çözümü için belediye ile görüşmeler yapacağız. Bizim ricamız bu arkadaşlara yer tahsis edilmesi yönündedir.”diye konuştu.Güvercin yetiştiricileri ve CHP’liler toplantının ardından güvercinleri salarak soruna dikkat çektiler.

2. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

bencede yer wermelerı lazım. bu gıbı yerler her yerde war. neden manısadaada tekrar olmasın kı

3. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

paylaşım için saol

4. p a r s

p a r s New Member Üye

bencede ordaki kuşçuların en doğal hakları yani :)

5. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

gerçi adıyamanda yok ama :D

6. p a r s

p a r s New Member Üye

walla burdada yok sanırım ama her yerde olması lazım :D

7. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

manisaları dostlarımızı destekliyoruz bencede verilmeli manisalı arkadaşlara sitemiz olarak sanal alemde en iyi destegi verecegimizi bildiririz

Sayfayı Paylaş