diyarbakır güvercinlerinden bir görüntü

Konusu 'Diyarbakır Irkı Güvercinler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 20 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  abdullah çaycı gecen hafta diyarbakırda geziye gitmişti orda güzel bir diyarbakır kuşları görüntüsü yakalamış ve resim çekmiş bizlerle paylaştığı için teşekkürler

  [​IMG]
   
 2. AHMET ESEN

  AHMET ESEN Active Member Üye

  saol fehmi abdullah beye teşekkürler..
   
 3. mirocu sercan

  mirocu sercan New Member Üye

  elınızee saglıkk
   
 4. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  abdullah kardeşimin eline saglık seninde kurmiD:
   
 5. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  sizler sagolun
   
 6. hacibes

  hacibes New Member Üye

  ellerinize saglik paylasim icin tesekkürler
   
 7. tanerermec

  tanerermec New Member Üye

  var bi 25-30 tane güzel paylasım
   
 8. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  evet taner 25 30 kadar var ama diyarbakırda daha cok ucuranda var
   
 9. ZEYNAL YÖRÜK

  ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

  saol fehmı ellerine sağlık. abdullah beyde sanırım benım gıbı cok gezmeyı sewıyo :D
   
 10. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  evet zeynal abdullah bey çok gezer ve genelde kuslarını iskenderundan alır
   
 11. müslüm

  müslüm Member Üye

  ellerinize saglık paylaşım iiçinnn teşekkür ederim kardeşim
   
 12. hasan21

  hasan21 New Member Üye

  valla urfada bi damın uçurduğu rakam ne bilmiyorum ama burdaki kümeler ağır olur. bi damın uçurduğu en düşük kuş sayısı 100 ün altına inmez. benim bu yıl az mesela şimdilik 130 ki sepette yetişen yavruları saymıyorum seneye çok daha fazla olacak. urfakapı da bi arkadaşın 120 tane. dağkapı da bi arkadaşın damına çıktım onunda 140 tane. hemen karşısında şaban abe diye biri var 170 civarı uçuruyor. şehir ihalesinin damında 2 pin var bi pinde 150 bi pinde 300 tane. benim semtte bi arkadaşta 150 az ilerisinde birinde 250 uçuran var. benden biraz mesafesi olan bi damında 150 tanesi var uçan. bunlar öylesine saydıklarım zaten diğer semtleri saymıyorum. burdaki kümeler kalabalık anlayacağınız.
   
 13. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  hasan kardeşim urfada sizin gibi kümeslerimizde kus cok en az besleyen 100 tanesi var bizde 400 ile 500 arası kusu olan çok insan var yetiştirici var sadece benim ucurdugum semte yaklasım 5 bin kuş vardır belkide daha fazladır. urfada sizin gibi cok besler bizde döküş ederiz ama bizimki biraz farklıdır. sizde dişide ucuruyorsunuz bizde dişi beslemezler yazın yaşlanan kuslardan yavru alırız yoksa kesinlikle bölüğe dişi kuş girmez bizde.
   
 14. fırat68

  fırat68 Active Member Üye

  güzel görüntü paylaşımınız için teşekkürler
   
 15. hasan21

  hasan21 New Member Üye

  urfa,antep,hatay,osmaniye,maraş bu memleketlerin besleyiş tarzı aynı. besledikleri kuşlar,kuşlara verilen adlar hemen hemen aynı,hepsi karışma yapıyor. bizde karışmadan ziyade töküm var. bu yıl 1. ayda başlayacak. tökümde bi kereye mahsus değil. 2 gurup var tökümde. şehir ve bağlar. mesela her bi taraftan 10 kişi var toplam 20 kişi. kura yapılıyor kime hangi rakip çıkarsa ve rakipler 2 günde bir değişiyor. öyle değişe değişe herkesle töküyon ve devam ediyor. tökümde hava şartları ne olursa olsun kuş tökülür. kar,yağmur,sis,fırtına artık şans meselesi hava işi. tabi bu töküm dam dam oluyor boş arazide değil. sen rakibin damında töküyon akşam ezanında ertesi gün o senin damına töküyor kuşlarını. bide kefillik meselesi var,kuşlar giden kefil gözetiminde önce pinden çıkartılıyor pinde hiçbir kuş kalmayaak şekilde pini kontrol ediyorsun hileli kuş saklanmış mı diye sonra damdaki kuşların hepsini uçuruyorsun ki içinde hileli kuş varsa belli olsun,zaten uçtuğunda hileli kuş gider. sonra kuşları tek tek sayarak kufaya dolduruyorsunuz. ertesi gün bu kez rakibin aynı işlemleri senin damında yapıyor ve her tökümde mutlaka kefil gider. bide kümeyi götürüyorsun kuşları açmanla zaten rakibinle senin kuşların iç içe uçuyor bide etraftakiler de uçuruyor kuşların önünde ne kümeler kalkıyor tam bi curcuna oluyor torpil atan,kuru sıkı patlatan,tenekeye vuran her şeyi yapıyorlar her kuş çıkamaz o curcunadan zaten kuşun pek bi zamanıda yok erken gelmezse karanlık çöküyor şatır kuş her şekilde gelir ama isterse önünde 100lerce küme olsun. anlayacağın siz karışmayı bekliyorsunuz bizde tökümü :)
   
 16. urfalıserhat63

  urfalıserhat63 Active Member Üye

  paylaşım için tşkler
   

Sayfayı Paylaş