YAVRU KANARYALARDA CİNSİYET AYRIMI

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 11 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  Bazı cins kanaryaların 3 günlük olduktan sonra cinsiyetleri hakkında bilgi edinme:

  1- Yavrular üç günlük olduktan sonra erkek yavruların göbeklerinin yanından aşağı doğru iki damar iner ve bu damar anüsün(sindirim kanalının bitiş kısmı) önünde V şeklini alır.Dişi yavrularda bu iki damar görülmez.

  2- Beş günden sekizinci güne kadar,aynı yuva kardeşlerini bir havlunun üzerine aynı yarış atları gibi yan yana dizin.En uzağa sıçrayanlar erkeklerdir.

  3- Yavruları bileziklerken bazı yavruların orta parmağının diğer ikisinden daha uzun olduğunu fark edersiniz.Hatta bu yavruları bileziklemek uzun orta parmak sebebiyle zordur.Bunlar erkeklerdir.Dişi yavruların orta parmakları diğer iki parmakla hemen hemen aynı boydadır ve daha kolay bilezik takılır.

  4- Yavrular tüylenmeden önce yuvadaki yavruların kafalarına bakın.Kafatasının üstü düz olanlar erkek,daha dışbükey olanlar dişidir.

  5- Altı yada yedinci günde yavrular gözlerini açmaya başladığında ve yetişkin olana kadarki sürede,erkeklerin gözleri gaga ile hemen hemen aynı hizadadır.Dişilerin gözleri ise yuvarlak kafa yapısından dolayı gaganın daha üzerindedir.

  6- Yavrular anneleri tarafından yuvada beslenirken gözleyin.En uzun şekilde ayağa kalkanlar,beslenilmek için en fazla bağıranlar erkeklerdir.Dişi yavrular kısa bacaklarından dolayı o kadar yükselemezler.Daha az beslendikleri için de daha küçük kalırlar.

  7- Yirmisekiz-otuz günlük erkek yavrulardan bazıları gırtlaklarını şişirip kaba ders yapmaya başlarlar.

  8- Yaklaşık beş aylık olduklarında erkekler daha parlak ve derin renklere sahiptir.Aynı durumu gösteren bazı dişiler de vardır.Lekeli kuşlarda,erkeklerin özellikle kafasının etrafındaki lekeler daha keskin ve derindir.Sarı dişilerde kafanın üst ortası oldukça soluktur.

  9- Yavrular altı aylık olduklarında dahi erkeklerin arasında dişiler kalmış olabilir.Dişiler yapılarındaki farklılıktan dolayı tünekte çöküp oturacaklardır.Hatta ders yapan erkeklerle kavga ederek sorun çıkartacaktır.Dişi üreme pozisyonunda değildir ve anlam veremediği bu saçma şarkıya tahammül edemez.
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  degerli bilgiler için tşkler fehmi paylaşım için saol
   
 3. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  emeğinize sağlık teşekkürler
   
 4. urfalıserhat63

  urfalıserhat63 Active Member Üye

  Paylaşim için tşkler
   

Sayfayı Paylaş