URFA'DA ATÇILIK

Konusu 'Atlar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 9 Şubat 2011 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ATÇILIK

Genel olarak Şanlıurfa'daki at sayısı 20.000 civarındadır. Dünyanın en as...il Arap atlarının yetiştiği yörelerden birisi de Şanlıurfa'dır. Sahip olsun olmasın, Urfalılar atı uğur sayarlar.

Bu işi bilenler; " Eğer at beslemeye gücün yetmiyorsa, komşunun duvarından bir delik aç, hiç olmazsa evine atın soluğu girsin" derler. O ev ve çevresindeki yedi evin bundan nasiplendiğine inanılır. Gülen, ağlayan, söz ve halden anlayan atlar yetişmiştir Şanlıurfa'da. Koşuda geride kaldığı için sahibini memnun edemeyen atın uzun süre yem yemediği, hatta öldüğü, görülmüş olaylardandır.

Türkiye atçılığında Şanlıurfa'nın ayrı bir yeri vardır. Osmanlı devrinde bu durum bariz şekilde görüldüğü gibi, Cumhuriyetin ilk yıllarında da (1924–28) devam etmiş, Devlet haraları için Şanlıurfa'dan halk yetiştirmesi aygır ve kısraklar alınmıştır. At yetiştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla 1947 yılında Urfa ile birlikte bütün Doğu Anadolu'ya hizmet veren bir Atçılık Islah Kurumu kurulmuştur.

Türkiye'de resmi at yarışları yapılan 6 ilden birisi Şanlıurfa'dır. 750 dönümlük arazi üzerine kurulu Şanlıurfa Hipodromu, konusu ile ilgili her türlü gelişmeye uygun bir konumdadır.

2. ibo

ibo Active Member Üye

sağol fehmi abi

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

sende saol

4. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

bilgiler için tşkler atları bende severim ama hiç beygir yarışı oynamadım

5. fırat68

fırat68 Active Member Üye

Paylaşım İçin Çok Teşekkürler.