Tokur Güvercini

Konusu 'Baska,bango ve azman ırkı' forumundadır ve mustafavilgen tarafından 21 Aralık 2010 başlatılmıştır.

1. mustafavilgen

mustafavilgen Member

Denizli'de yetiştirilen, tokur güvercininin soyu tükenmek üzeredir. Denizli Güvercin Evi Derneği 2007 yılından sonra hummalı bir şekilde üretimine hız vermişlerdir. Fiziksel benzersizlikleri ve karakteristik özelliklerinden dolayı, böyle bir değerin yitip gitmesine izin vermemişlerdir. Bu konuda ki duyarlılıklarından dolayı kendilerini kutluyor ve saygılarımı iletiyorum. Lütfen değerlerimizi koruyup sahip çıkalım.
    Resimler Denizli Güvercin Evi Derneği'nden alıntıdır.

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

çok gazel kuşlar tip irki ile bi kan bagı varmıdır açaba cok benziyolar

3. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

Güzel kuşlar maşallah.inşallah bu güzelim kuşlarının nesilleri tekrar çoğalır ve kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya gelmez...

4. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

mustafa bey öncelikle emeginiz için teşekkür eder böyle degerli çalışmalarınız için sizi kutlarım. Bu gibi ırkların neslinin tükenmesine çok üzülüyorum eskiden domino bangolar vardı şimdi hiç göremiyorum hatta bangocuların cogu ne oldugunu bile unutmuş. böyle cok örnek verebiliriz. Bu ırkların neden bittigine gelince iş ticaret olmus herkes para kazanmak derdinde ayrıca kırma meslesi kıra kıra ırk soyları nerdeyse bitti orjinal diye kus kalmadı. inş düzelir kus camiyası

5. mustafavilgen

mustafavilgen Member

Öncelikle çok teşekkür ederim arkadaşlar, İnsanlar para kazanmak için yapsın, bunu anlıyorum, yapmalılarda, fakat anlamadığım, kırık kuş para mı ediyor? Eğer ediyorsa bu işte bir yanlış var. Ustalarımız, yıllar içinde birçok ırk yapısı ve karakterinde kuş türü üretmişler, korumuşlar, bugünlere getirmişler. Siz demiyor musunuz, işte ağ kümenin cumhurbaşkanı, meverdi başbakanı, bağdadi en yigit olanı vs. Bu kuşlar ırk özelliklerini en iyi biçimde yansıtan ve yıllardır üretilen türler.
    Elin Suriye'lisine deriz bizden en az 50 yıl gerideler, adamlar bunu endüstriye dönüştürmüşler, bu konuda bizi çoktan geçmişler, bir kuşu soruyoruz, diyorlar yok burda Halep'lilerde, Şam'lılarda var. Bu ne demek bize kuş satıyorlar ve bu işten ciddi gelir elde ediyorlar. Bizimkilerse olanları bozmakla meşgul, valla aklımızı başımıza devşirmemiz lazım. Arkadaşlar istemeyerek birini incittiysem özür dilerim. Bu konuda çok doluyum. Lütfen değerlerimize ve güzelliklerimize sahip çıkalım. Saygılar...

6. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

duyarlılıklarından dolayı denizlili güvercin severlere teşekkürler..

7. YaKuP43

YaKuP43 New Member Üye

Güzel çalışla emeği geçen herkeze teşekkür...

8. guvercinurfa

mustafa bey size katılıyorum ama öyle saçma sapan işler yapıyorlarki aklınız hayaliniz durur size gözlemledigim sadece bir ırkı anlatacagım ispirci diye ortalıkta gezen bir sürü şahıs var hepside ispirleri kırıyor müsevetle kıran gümüşle kıran keşpirle kıran siyahla kıran beyazla kıran kıranda kıran işte. bu şahısları uyardıgımızda ben biliyorum ne yaptıgımı gibi abuk subuk cümleler kuruyorlar evet iyi ispir siyah ispir ile mavi ispirden cıkıyor ama neden önlerine gelen siyahı beyazı ve diger ırkları eş ederler anlamıyorum. orjinal kusu piyasada bulurlar beni cezbetmedi gibi dangalakca cümle kururlar 1 ci sınıf kusun nesi seni cezbetmedi sordugunda binbir tane bahane buluyorlar sonra birde bakmıssınki 10 cu sınıf bir kusa farklı bir ırk eşlemişler ben düşündüm ispire siyah bagdadı eşlesem daha iyi ispir atar 1 sınıf cıkar diye kır babam kır orjinal kusların hali baska ama bu 10 tltlik kus besleyen şahısların yüzünden canım kuşlarımız heba oldu. ve bu yazıyı okuyan herkese sesleniyorum bizi yanlış anlamayın herkes bütcesine göre en iyisini besler ama kırdırmak çok sacma

9. mustafavilgen

mustafavilgen Member

Fehmi kardeşim, duygularıma tercüman olmuşsun, herkes herşeyi ne kadar iyi biliyor değil mi? Herkes konusunun uzmanı, herkes hayvan sever, ellerinden gelse bunlar güvercinle başka kuşları bile çiftlerler :) Buradaki tüm arkadaşlarımı tenzih ederim, fakat neredeyse bunu yapmayan yok gibi, insanlar çiftini bulamıyor olabilirler, bunu anlarım, fakat Urfa gibi kuş cenneti olan bir yerde, bunun kadar ayıp bir şey olamaz. Neyi deniyorlar, beni cezbetmedi diyorlar ha, daha iyisini ve güzelini, ırkını bozmadan, geliştirerek, en iyilerini üretmek varken, vallahi izanım almıyor. Yazık.

10. guvercinurfa

mustafa bey inşallah yeni gencler bu işe dur diyecek ve ustalarını dinleyerek gercek ırkları üretecekler ve bu sözde kuscu takımıda inşllah bırakır kusculugu

11. hasan63urfa

hasan63urfa New Member Üye

ellerinize sağlık çok güzeller paylaşımınız için teşekkürler

Sayfayı Paylaş