Timbrado kanarya hakkında bilgi

Konusu 'Kanarya ve saka' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 12 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Timbradolar gercektende guzel kuslar..Seslerı sızı yanıltmasın onlarında kendı ıclerınde turlerı mevcut..
    Timbrado Orjınal Vahsı Kanaryaya en yakın olarak gorulen bır cıns..1400 lerde İspanyaya ithal edilmesine ragmen gercek anlamda uretimi 1940 larda baslıyor ve 1962 de COM tarafından kabule ediliyor.
    Serinus Canaria yani Vahşi Kanaryada 3 ana temel ötüm unsuru mevcut Bunlar; Metalik ÖtümDerin Ötüm vede Sulu Ötüm..
    Malinua ve Harzlar Derin ve Sulu Ötüm yonunde seleksıyona ugrarken tımradolar Metalık yonlerı daha agır basarak yetıstırılıyorlar..Ispanyolların en son ıstedıgı sey bu cınsın Syrınx yanı Gırtlagına etkı edecek nagmelerden olabıldıgınce uzak durmak..Harz yada Malınua yapısından ozenle kacıyorlar..
    Fkat yınede bu kuslardada Sulu turlara rastlamak mumkun..Kaldıkı ozellıkle Tenerıfe Adasında bulunan Vahsı Kanaryalar daha Sulu Otumlu Kanaryalar..Red Faktor tasımayan hemen hemen her rengı kabul goruyor..
    3 Ana Ötüm Grupları var..

'Floreados'----Vurguluyavas sulu
    'Klasıkler'------Devamlı turlu dıyelım Tımbre otumlu..
    'ortalama'-----Usttekı ıkı grubun ortalaması..

Puanlamaları farkı organızasyonlarda farklı sekılde yapılıyor..
    F.O.C.D.E ve COM Puanlaması
    F.O.C.C.EF.O.EF.O.R.C Puanlaması.

Ispanyadakı 2 ana Otum Hattı
    Asturıan Hattı-----Andalusıa ve Valencıa
    Madrilenian Hattı----Madrid Katalanya

Her ne kadar begenı meselesıde olsa Kalıtelı kuslar oldugu kesın ..3 Otum Kusuda Vahsı Kanaryadan 3 degısık yonde Seleksıyonla hareket edılmesı ıle olusmus ..

Tımbrado --Yuksek Tonmetalık
    Malınua-----Orta Ton Sulu Otum
    Harz-------Bass Ton Derın
    Puanlaması(COM).Degerler 3 ıle carpılıyor..
    ---------------
    tımbre ---3
    Rolled varıant---3
    Water tımbre---3
    bell---3
    floreos----9
    floreos yavaş---9
    cloqueos----6
    castanets---3
    varıatıons---9
    slow water---6
    semılıgada water--3
    prıntıng--3
    bell----3

negatıf turlar
    --------------
    rascada---3
    estrıdencıas--3
    nasalıdad—3

Bu kuslar dıger Otum Irklarına gore cok daha hesaplı dıyebılırım..Ve yıne dıger Otum Irklarına gore gecmıslerı daha yenı sayılır..Ispanyollar sadece 1940 lardan berı profesyonelce ugrasıyor bu kuslarla..Gunumuzde yogun bır sekılde bu Irkın Gelısımı uzerınde calısıyorlar hatta bayagı cetın tartısmalarda yasamıyor degıller takıp ettıgım kadarı ıle..Kuzey ve Orta Avrupada Almanya Belcıka Ingıltere vb ulkelerde cok populer oldukları soylenemez fakat IspanyaItalya gıbı Guney Avrupa ulkelerınde Kuzeye gore daha populer durumdalar
    Timbrado

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

paylaşım için tşkler

3. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

fehmi bey paylaşımınız için teşekkürler

4. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

RE: Timbrado kanarya hakkında bilgi

ben tşk ederim

Sayfayı Paylaş