SİYAM KEDİLERİ

Konusu 'Kediler' forumundadır ve p a r s tarafından 26 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. p a r s

  p a r s New Member Üye

  Siyam Kedisi

  [​IMG]

  Renkleriyle beraber Siyam kedilerinin kişiliklerinin de değiştiği inancı oldukça yaygındır. Örneğin fok lekelinin daha dışa dönük, mavi lekelinin daha şefkatli, çikolata lekelinin ise daha neşeli ve oyuncu olması gibi.
  Tüm Siyam kedileri zeki ve dikkatlidir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Genişten incelerek inen takoz biçimli kafası, orta boyda olup beden ölçülerine uyumludur. Burundan başlayarak kulaklara doğru tam bir üçgen oluşturur. Bıyık bölgesi fazla çıkıntılı değildir ama erkek kedilerin çeneleri daha belirgindir. Boynu zariftir. Ağız kısmı narin, uzun ve üçgendir.

  Sivri uçlu kulakları altta geniştir ve birbirlerinden ayrıktır. Doğulu badem biçimli gözleri burnuna doğru daha da çekikleşir. İki gözünün arasındaki mesafe bir gözün büyüklüğünden daha uzun olmamalıdır. İnce kemikli orta boy gövdesi sıkı kaslıdır. Vücut hatlarında hep kalından inceye doğru akış vardır. Omuzları ve kalçaları göğüs kafesiyle aynı kalınlıktadır.

  Bacakları incedir ve arka ayakları önlerden daha uzundur. Küçük ve oval patileri zariftir. Uzun ve ince kuyruğu ucuna doğru daha da incelir. Bedenine doğru yatık duran tüyleri ince, parlak ve kısadır.

  Tüy Bakımı
  Mevsiminde bolca tüy dökme eğilimleri olduğundan her gün ölü tüyleri temizlemek için fırçalanmaları gerekir. Bunun dışında fazla tüy bakımı gerektirmez.

  Kökeni
  Soylu ruhlarıyla bu kediler eski Siyam'da (Thailand) yıllarca saray mensuplarının ve kutsal tapınakların bekçiliğini yaptılar.
  Asla yabancı ellere teslim edilmeyen, sevilen ve sayılan bu kedilerin ilk İngitere'ye geçişi Siyam kralı tarafından 1880'lerin başında İngiltere başkonsolosu Owen Gould'a hediye edilmesiyle oldu.

  Amerika'ya giden ilk Siyam da benzer bir şekilde konsolos David Stickles vasıtasıyla Siyam kralının first lady Mrs. Rutherford B. Hayes'e hediye göndermesiyle 1878 de gerçekleşmiştir. Dayanılmaz çekicilikleriyle Siyam kedileri kedi sevenleri kendilerine hayran bırakmışlardır.

  Değişik renkler elde etmek için yetiştiricilerin yaptığı çalışmalar sonucunda bazı Siyam kökenli yan ırklar ortaya çıkmıştır. Bunlardan bazıları Colorpoint Shorthair, Javanese ve Ocicat'tir.

  Kimlik Kartı
  Karakteri: Zeki, oldukça duygusal
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Himalaya modeli; mavi; çikolata rengi; leylak rengi noktalı
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Tayland/Büyük Britanya
  Vücut Yapısı: Orta

  Siyamlar hakkında ilginç bir not: Bu kediler geçmişte kraliyet saraylarında yaşamışlardır. Saraydaki görevleri sarayı korumak ve gelen kötü ruhları kovmaktır. Ayrıca sahipleri bu kedilerin kendilerine iyi şans ve servet getireceğine inanırlarmış.
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  ellerine sağlık teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş