Lizard Kanaryaları hakkında bilgi

Konusu 'Kanarya ve saka' forumundadır ve urfalıfatih tarafından 16 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  [​IMG]  Lizard Kanaryası genel eğilimin aksine,İngiliz kanaryaları içinde renk özelliğini kalıtımla alan çok beğenilen ve değerli bir kanarya türüdür.Altın Renkli Lizard, Gümüş Renkli Lizard olmak üzere iki türü vardır. Tüyleri parlak ve sıktır. tüylerin uç kısımlarının açık renk olması, gövdeye doğru yaklaştıkça koyulaşması ve sırtının kırçıllı görünümü ona pek hoş bir hava verir. Boyu küçüktür, son derece hareketli ve neşelidir. erkeği iyi bir ötücü, dişisi ise iyi bir annedir. sağlığı yerinde, dayanıklı ve uzun ömürlü bir kanaryadır.İngilizlerin yetiştirdiği melez türlerden biri olan Lizard'lar sahip oldukları değişik renkleriyle dikkat çekerler. Lizard, İngiliz dilinde( kertenkele) anlamındadır. Tüylerinin kertenkele derisi gibi pul pul bir görünüm taşıması ve kahverengi-yeşil rengi nedeni ile bu ad yakıştırılmıştır. Yapay eşleştirme ile elde edilen ilk türlerden biri olmasına karşın üretilmeleri özen ister. Lizard kanaryası muhtemelen, yaşayan en eski kanarya türüdür. Tepelikli ve tepeliksiz, kuşun olağandışı görüntüsü bu türün can alıcı tarafıdır. Lizard kanaryasını andıran kanarya 1709 yılında tanımlanmıştır. Her ne kadar bir süre gözden düşmüşse de, şimdi tekrar revaçtadır. Yaygın olarak bulunabilir. Bu kuşun tüyleri onun en önemli özelliğidir. Jürinin, arkadasın daki hilal şeklindeki payetleri inceleyebilmesi için kendi etrafında dönmelidir.

  Beslenme ve Barınma:
  Kanarya yemi, yeşil ve yumuşak gıdayla besleyin. Tüy dökümünden hemen önce renk beslenmesine tabi olmalıdır ki, renklenme garanti edilsin. Tüy ve sırt işaretleri önemlidir.
  Dayanıklıdır, yıl boyunca dış kuşhanelerde barındırılabilir.

  Üreme:Dişilere üremeleri için folluk temin edin. Altın ve gümüş terimleri bu kanaryanın tüy cinsleri olan sarı ve sarı kahve yerine kullanılır.

  En iyi üretim sonucu için her formdan bir kuş ile çiftler oluşturulmalıdır. Üreticiler, nadiren de iki temiz şapkalı lizard kanaryasını eşleştirirler, çünkü bunların yavruları sıklıkla çok geniş şapkalara sahip olur.

  Bunun yerine temiz şapkalıyı bir diğer şapka formu ile çiftleştirin. Kırık şapkalı kertenkele kanaryaları da birbirleriyle oldukça başarılı şekilde eşleşir.

  SIRT ISARETI:Sırt işareti belirgin ve iyi yerleştirilmiştir.Kafaya doğru küçülmekte,pulların kontrası zemin renginden ayrılmaktadır.Bu işaretler her işaretlemede ortaya çıkmaktadır.

  TÜY ÖZELLIGI:Tüyler düz,vücuda yaslanmıştır.Pul seklinde ki desenleri net olmalıdır.Kus her tarafi görülebilecek sekilde kendini teshir etmelidir.

  GÖGÜS CIZGILERI:Biraz daha hafiftir ve genistir.Fakat belirgindir.Isaretler boyuna dogru küçülmektedir.

  SAPKA:Oval biçimde üst gagadan enseye kadar uzanmakta,kırık sapkalılar eksik olan sapka yerine sırt işaretini göstermektedirler.sapkasız kuslarda sırt işareti büyümekte ve gagaya kadar uzanmaktadır.

  ZEMIN RENGI:Tek ve esit olarak kusun tamamını sarmalıdır.Parlaklığı eşit olarak dağılmalı,zemin rengi beyaz sarı ve kırmızıdır.

  KANAT ve KUYRUK:Kanat ve kuyrugun tüyleri siyah olmalıdır.Kuyruk kapalı ve kısadır.Kanatlar vücuda yapışıktır.

  GÖZ ÇIZGILERI:Belirgin siyah bir çizgi gözlerle ve sapka arasından geçer.

  OMUZLAR:Omuzlardaki kapatma tüyleri spesifik (Bir türün, bir olayın karakteristik yönünü veren.)kenarlıklar oluşturmakta,bunlarda kanat tüylerinin zemini örtmektedir.

  GAGA ve BACAKLAR:Olabildigi kadar koyu olmalıdır.

  BOY:12-13cm.

  Çeşitler: Açık ve kırık başlıklı Lizard kanaryaları dışında, hiçbir açık baş işaretlemesi olmayan başlıksız kertenkele kanaryası da bulunabilir.

  Diğer Adları: Serinus Canaria

  Ortalama Boy: 12.5 cm

  Üreme: Kuluçka 14 gün sürer, tüylenme 14 gün sonra olur.
   

Sayfayı Paylaş