Korat Kedisi

Konusu 'Kediler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 25 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  En eski ırklardan biri olan Korat kedisinin vatanı Tayland'dır. Tayland'ın uğurlu kedisi Korat, tüm dünya kediseverlerince seçkin sayılan ve pek nadir bulunan bir kedi cinsidir. Gümüş mavisi postu, kocaman yeşil gözleri ile biraz soğuk ve sert görünümlüdür. Onun bilinen tarihinin çok eski ve çok uzun bir geçmişi vardır. Ta 1350 yıllarında tutulan el yazması belgelerde adına rastlanır. Tayland'in kuzeydoğusunda bir yer olan Si-Sawat'tan geldikleri kabul edilir ve aynı adla anılırlar. Korat'lara (Si-Sawat) Tayladlılar çok eskilerden beri pek değer verirler. Onlara bakmak, onları yedirmek, sıcak tutmak, iyi yaşamlarını sağlamak en büyük görevleridir. Zira o kutsaldır. Evlerine ve kendilerine şans getirdigine ve bu kedinin aslında Tanrı'nın bir hediyesi olduğuna inanırlar. Korat, doğu efsanelerine mistik bir kişilik olarak yerleşmiştir.

  Korat, İngiltere'ye çok önceleri gelmiş, ancak tanınması için aradan epeyce zaman geçmesi gerekmiştir. İlk olarak 1896 yılında show'a katılmış ve İngiltere'deki kedi kluplerince büyük ilgi ve beğeniyle karşılanmış ve soy seceresi tutulmaya başlanmıştır. Çok daha sonraları 1930 yıllarında bir çiftçinin Amerika'ya kaçırması ile orada da üretimine başlanmış, 1959 yılına gelindiğinde üretim çalışmaları tamamlanmış ve soy seceresi tutulmuştur. 1966 yılına gelindiğinde artık gerçek anlamda boy gösterebilir, show'lara katılabilirdi ve katildı da. O yıl show birincisi olmuştu. Bu kutsal kediyi, 1969 yılında bütün Kuzey Amerika'daki kedi dernekleri ve klupleri yakından tanıyorlardı.

  Şimdi onu fiziki görünümü ile tanıyalım...
  Şans getirdiğine inanılan bu kedinin, koyu gri tüyleri ve kalp şeklinde yüzü, en belirgin özellikleridir. Burnu aslan burnu gibi, aşağı doğru dönüktür ve gözleri normalden iridir. Tüyleri kısa ve yumuşaktır. Korat kedisinin koyu gri kürkünün, atalarının gece avlandıkları için ortama uyum sağladığı ve uzun zaman içinde postlarının karardığı söylenir. Sert ifadeli yüzünde anlamlı yeşil gözleri normalden çok iridir. Karşısındakini son derece etkileyen, derin ve kuvvetli bir şekilde bakar. Gözleri yayvan yüzüne uyumlu bir şekilde yerleşmistir. Diğer kedilerin hepsinden çok farklıdır. Çünkü kalp şeklinde iri başı ve yine aynı formda geniş yüzü ile hemen ayırdedilebilir. İri gözlerinin üzerindeki kasları kavislidir. Kulakları başı ile orantılı ölçüde tabanda yayvanken uca doğru ovalleşir.

  Boynu kalın, kısa, adaleli ve kıvrımlıdır. Orta irilikteki vücudu ve bacakları kuvvetli adalelerle kaplıdır. Bu nedenle kendisinden beklenmeyecek yüksekliklere sert ve seri bir şekilde sıçrayabilir. Orta uzunluktaki kuyruğunu ayaktayken omurganın devamı gibi taşır. Bacaklarındaki kemikler güçlü, baldırları kalındır. Bacakları makul uzunlukta, ayakları hafif öne dönük olduğundan küçük görünür. Vücudu orta irilikte olmasına rağmen nedense insanda çok iriymiş izlenimini bırakır. Kısa tüylü kürkü gri-mavi rengiyle muhteşem ve gizemlidir. Tüylerinin uçarı parlaklığı ve soğuk tonu insanda dondurucu ayaz havasını veya bulutlu gökyüzünü çagrıştırır. Dış görünümünün bu kadar soğuk olduğuna aldanmamak gerek. Zira çok hassas ve duygusal bir yapısı vardır. Korat, çok zeki ve sevecen bir ev kedisidir.

  Sahibine karşı sakin, sokulgan ve yumuşak davranır. Aynı davranışı sizden de bekler. Sert hareketlerden, ani gürültüden rahatsız olur ve huysuzlanır. Yüzyıllardır Tayland'da evlerde beslenmesi sonucunda evlerde yaşamaya yatkın bir kişilik geliştirmiştir. Üretimi zor, gelişimi yavaştır. Üreticilerin büyük çabaları sonucunda bugünkü yapısına kavuşmuştur. Daha önceleri onda var olan işitme ve koku alma duyularındakı hatalar düzeltilmiş, bugün keskin gören, çok iyi işiten ve koku alan muhteşem Korat'lara ulaşılmıştır.
  [/align]
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  paylaşım için tşkler
   

Sayfayı Paylaş