kedilerin gözleri

Konusu 'Kediler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 19 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  “Bavyera Motor İşleri” size ne ifade ediyor? Hiç bir şey? Ya BMW, Türkçe de söylenişi ile be-me-ve. Buldunuz mu? Evet hızlı, pahalı bir araba markasını değil mi? Evet, aynen öyle. Bu hızlı ve lüks araba markasınını Almanlar bey-em-vay, İnglizler ise bimmers ya da beemers diye adlandırıyorlar. Dünyanın en fazla adette lüks araba üreticisi olan BMW’nin her ülkede yaratmış olduğu “algılama”, zenginliği, kaliteyi ve hızı çağrıştırıyor.

  BMW, 1913 yılında bir uçak mühendisi olan Karl Friedrich Rapp tarafından kuruldu ve bugün 4700 işçinin çalıştığı ve günde 500 adet arabanın üretildiği bir otomotiv devi. BMW, ürettiği arabaları belli bir hedef kitleye ve belli bir felsefeye göre üretiyor, bu sebeple de üretimlerini kategorize ederken “seriler”den hareket ediyor. Sözgelimi 1 serileri küçük arabaları, 5 serileri orta büyüklükte spor arabaları, 6 serileri ise 5 serilerinin kup modellerini, 7 serileri son derece lüks ve daha pahalı arabaları simgeliyor. Bunlara ilaveten BMW’nin ürettiği X ve Z ile de başlayan özel modelleri de var, Z8 bunlardan biri. BMW Z8 spor arabalarının öncü bayrağı olarak görülüyor.  BMW'nin Kedi Tasarımı Z8

  İsmail Saib Bey'in Kedileri

  Hatıra Para Kedileri

  Mavi Haç Hareketi

  Kedili Kredi Kartları

  Psikoloğu Delirten Kedi

  Bunları Biliyor Musunuz?

  Schrödinger'in Kedisi

  Reklamlar ve Kediler

  Vejeteryan Kediler

  Zen Kedileri

  Efsanevi Kedi Dergisi

  Kediler ve Kadınlar

  Hayvan Hakları Lüks Mü?

  Kediler ve Batıl İnançlar

  Uçan Kediler

  Maneki Neko/Şans Kedileri


  Trafikte

  Kediler


  Bir kedi sitesinde BMW’nin ne işi mi var? BMW Z8, kedilerden ilham alınarak tasarlanmış bir araba, hatta ilhamın ötesine bile geçilerek kedi bedeninin estetiğinin olabildiğince araba tasarımına yansıtıldığı bir model. 2000 ile 2003 yılları arasında üretilen Z8’leri BMW’nin tasarım atölyelerinde çalışan Henrik Fisker tasarladı. Z8’in ilk ipuçları ise 1997 yılında Tokyo Otomobil fuarında verildi ve BMW’nin unutulmaz 507’lerinin 50. yıl dönümü şerefine 2000 yılında görücüye çıktı. Satışa sunulmadan önce ise medyaya 1999 yılında Pierce Brosnan ve Sophie Marceau’nın oynadığı bir James Bond filmi olan “The World Is Not Enough”la tanıtımı yapıldı. (Bond filmlerininde de kedilerin “leitmotiv” olarak seçildiği hatırlanacaktır.)

  Hafif ama sağlam alüminyum şasesi ile 100 kilometre hıza 4.7 saniye içinde çıkan Z8, spor araba üretiminin iddialı ismi Ferrari'nin 360 Modena modelini de 3 temel kategoride geride bıraktı. Z8’i tasarlayan Henrik Fisker’in tasarımını uygulamaya alan ekibin şefi Chris Bangle, Z8’in her yönü ile bir kediye benzetilmeye çalışıldığını, kedi psikolojisi ile Z8’leri kullanacak sürücülerin psikolojisi arasında benzerlikler kurularak tasarımın şekillendiğini ifade etti. Otomobil eleştirmeni Phil Marx, ise Z8’leri yeni kedi türü olarak selamladı.

  BMW’nin mottosu Almanya’da “Sürerken Mutluluk” (~Freude am Fahren) İngiltere’de ise “Mükemmel Sürüş” (~The Ultimate Driving Machine) ya da “İpeksi Sürüş Zevki” (Sheer Driving Pleasure~). Bizce BMW, bu adlandırmaların taşıdığı anlamı en çok Z8 modeli ile hak etti. Bir kedi dostu olarak farklı bir şey düşünmemiz beklenemezdi herhalde :)
   
 2. fener63

  fener63 Member Üye

  paylaşım için sağol
   

Sayfayı Paylaş