Kanaryalara Verilen Mamalar

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 2 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  MAMALAR

  Kanaryanın beslenmesine çeşitlilik katmak, diğer besinlerden sağlayamadıklarını vermek, kanaryada istenilen değişiklikleri sağlamak amacıyla çeşitli mama karışımları oluşturulmuştur. Bunlar kuvvet mamaları ve renk mamaları olarak ikiye ayrılır.

  KUVVET MAMASI

  Bir yumurta kati hale gelinceye değin haşlanır. Soğuduktan sonra sarisi çıkartılarak ezilir. Buna bir miktar pismiş yumurtanın beyazından da koymakta yarar vardır. İki bisküvi kuru olarak ezilerek, toz haline getirilir ve yumurtanın içine dökülerek karıştırılır. Bu karışıma yarim çay kasığı bal, iki damla balıkyağı, biraz bira mayası ve biraz da süt ilâvesiyle kusun iştahla yiyeceği ve iyi bir gelişim sağlayacağı bir mama elde edilir. Bu mamaların içine, çiftleşme ve tüy dökümü sıralarında yumurta kabuğu tozu veya mürekkepbalığı kemiği tozu karıştırılabilîr. Bu ilâve, kusun kalsiyum gereksinmesini karşılayacaktır.

  RENK MAMALARI

  Doğadaki yabanıl kanarya türlerinin belirli renk özelliklen göstermesine karsın evcil kanarya çeşitleri arasında pek çok çekici renkte kanarya bulma olanağına sahibiz. Bu olanağı bize tanıyan, kanarya yetiştiricilerinin bu yoldaki araştırıcı çaba ve emekleridir. Bu çalışmalar, değinildiği üzere iki temel yönlenme göstermiştir.
  Bunlardan birincisi, Mandal’ın "Kalıtım Kuralları" çerçevesi içinde, belirli bir renkte kanarya elde edebilmek için uygun özellikler gösteren dişi ve erkek kanaryaların çiftleştirilmesi düşüncesine dayanır. Bu çabalar sonunda elde edilen seçkin nitelikli kanaryaların renk özellikleri kalıcıdır ve kalıtımla yine kendi döllerine aktarılabilir.

  İkincisiyse, özellikle İngiltere’de, kanaryaların renkleri üzerine yapılan kimyasal çalışmalar yönünden olmuş ve bazı özel meşinlerle çok değişik, çekici renkte kanaryalar elde edilebilmiştir. Ancak bunlar, besin rejimlerin özelliklerini veren maddeler çıkartıldığında, tekrar gerçek renklerine dönerler. Ayrıca, suni olarak kazandıkları bu renk özelliklerini, kendi döllerine yalnızca kalıtım yoluyla geçirebilme özelliğine sahip değildirler.

  Renk Mamaları adıyla anılan, kuşların tüy diplerinde bulunan renk verici maddeleri istenilen yönde etkileyen, vitamince zengin, kus sağlığına zararsız, renklendirici bu mamalar, kanaryalara iki aylık olduklarında, her gün kanarya basına bir çay kasığı olmak üzere verilmeye başlanır. Renk mamaları tüy dökümü sırasında artırılabilir, ancak çiftleşme süresi içinde, kuluçka

  Kanaryaların tüylerinde koyu sari, kırmızı, tarçıni, portakal renklerini yapay olarak oluşturmak mamalar sayesinde mümkün olmaktadır. Hazırladığımız yumurta mamasına 4-5 damla zeytinyağı, makinede ince çekilmiş kırmızı taze kayın biberinden bir çay kasığı eklenerek kusa verilir.

  Kasım ayından itibaren her gün mamalığa bir kahve kasığı konularak tatbik edilir. Mamanın yanında kusa haftada bir defa kenevir, keten ve darıyı biraz fazlaca vermek gerekir, ayrıca bolca yeşillik ve meyvede verilir.

  Renk mamasına sadece dişilerin yumurtlama döneminde ve yavrular 5-6 haftalık oluncaya kadar ara verilmelidir. Daha sonra yavrularla birlikte kuşlara renk maması verilmeye devam edilmelidir. Mamanın her gün düzenli olarak kusa verilmesi gerekir, bir gün dahi vermezsek bu kusun renginde belli olacaktır.

  YUMURTA MAMASI

  Bir yumurta kati hale gelinceye kadar haşlanır. Soğuduktan sonra sarisi çıkartılarak ezilir içine az miktarda beyazı rendelenerek karıştırılır, iki adet bisküvi ezilerek toz haline getirilerek içine karıştırılır, karışıma yarim çay kasığı bal, iki damla balık yağı, biraz süt ilave edilir ve kusa verilir. Ayrıca bu karışıma elma, şeftali, muz gibi meyvelerde rendelenerek karıştırılabilir, fakat elma karıştırılacaksa mamaya balık yağı koymamalıyız çünkü elma ile balık yağı birleştiğinde mamayı bozar.
  Yumurta ezmesine dövülmüş haşhaş tohumu, kenevir tohumu, rendelenmiş havuç, mangal kömürü tozu, mürekkep baliği kemiği tozu, az miktarda haşlanmış patates, galeta unu, ezilmiş bisküvi, bal ve süt, badem ezmesi karıştırılarak besleyici ve karışımı zengin bir mama yapabiliriz.

  Kanaryamıza kuru ekmeklerin üzerine sekerli sıcak süt dökerek yumuşayıp soğumasını bekledikten sonra oluşan karışımı da verebiliriz.
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  luzumlu bilgiler için tşkler fehmi eline saglık
   

Sayfayı Paylaş