Domuz avlarında en iyi fişek hangisidir şevrotin mi tek kurşun mu kullanılmalıdır

Konusu 'Avcılık & Doğa' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

SORU:..şu dirhem,dokuzlu,denilen domuz avı için pek de önerilmeyen fişekler bazı ülkelerde yasaklanmış bizde hala kullanımda,
    neden yasak veya bizde serbest ve domuz avında teknik analizi açısından bilgiler paylaşılırsa yeni üyeler ve gençler için büyük yarar sağlar kanısındayım.

CAVAP:
    Bizim diremler dünyanın çoğu ülkesinde sürek avlarında yasak...Sadece tek kişilik bek avlarında serbest oda ince derili geyik avlarında....Benim hep dediğim bir söz vardır kuşa saçma atılır domuza değil.....Bizim avcılığımız zaten on para etmez....Köylümüxzün bir kısmının haftada 7 gün yaptığı bir hobi alanı olmuşdur....Av köpekleri başıboştur ve kendi kafalarına göre ormanlarda avlanıp dururlar.
    Kimsede Türkiye domuz avında diremi köylünün tüfeğinden çıkaramaz gibime geliyor.....Alman aptalmı 8-68 yivliyle domuz avına gider gibi bişey oluyor..(308-30-06 tüfeklere atıfda bulunuyorum)

Domuzu durduracak tek şey..kurşundur..(iyi kurşun)
    ki tek kurşun kutularını bile okuduğunuzda ince derili hayvanları atılmasından yana üreticiler...

SORU: Direm neden yasakdır?

Domuz avının yapıldığı yer ormanlık arazidir...Tüfekden kurtulan saçmalar çok rahatlıkla sekebilir..Ayrıca hangi marka olursa olsun...9 diremin mesafesi 15-20 mt.arasıdır..21.metreden sonra diremler bir çoğu anyaya bir çoğu konyaya....işte tehlike arz etmesinin sebebi budur..Ayrıca Türkiyedeki köylüdeki tüfeklerin hemen hemen hepsi...eski tüfekler..(1-3 şoklu)
    bu kadar dar tüfekle direm attığınızda 15-20 metrelerden dahada mesafe düşüyor...saçmalar irileşdikçe haddelenme ve saçmaların savrulması kaçınılmaz oluyor...Hal böyleyken pusuda sağlam durmak biraz zorlaşıyor...

SORU:bizde ne den direm kullanılır ?

Domuzdan korkulmasından...ben çok nadir gördüm tüfeğin üstüne yatıp ava atar gibi tüfek atan avcı domuz avında....Mantık avcıda aman koyarım 9luyu yada magnumsa tüfek 15 liyi...dünya kadar saçma düşürür domuzu...Saldırırsada en azından kendimi korurum tek kurşundan korkar bizim avcı vuramam diye domuzu..

Sonra avda replikler oluşur...vurdum abi...ağzından püskürdü kanı...bacağı koptu..kafası patladı...yuvalandı kalktı.....eee domuz nerde?

domuz gitti.....

birde dostlar şöyle bişey var...HIZ
    ....Mühümmat ne kadar hızlı ise durduruculuğu ve durdurma mesafesi uzar....Tek kurşunun yakından yada uzak mesafelerde durdurucu olmasının sebebi budur...Saçmalı fişekler her zaman hız yoksunudurlar...saçmalar namluyu terkedince anında hız kaybederler...tek parça olmadıklarından müthiş etkisizlerdir...
    gelin bırakalım şu 9 lu işini...hem avı ziyan etmeyelim...hem arkadaşlarımızı..

2. ibo

ibo Active Member Üye

paylaşım için teşekkür eder saygılarımı sunarım

Sayfayı Paylaş