ATLARIN HAYATI

Konusu 'Atlar' forumundadır ve p a r s tarafından 27 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. p a r s

  p a r s New Member Üye

  [​IMG]
  [​IMG]


  Familyası: Atgiller (Equidae).
  Yaşadığı yerler: Evcilleri olduğu gibi Amerikan bozkırlarında “Mustang”ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezevalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar.
  Özellikleri: Küçük başlı ve kısa kulaklıdır. Yelesi ve kuyruk ucu uzun kıllıdır. Midilli atları koç iriliğindedir.
  Ömrü: 40-60 sene.
  Çeşitleri: En meşhuru Arap İngiliz ve Midilli atıdır.

  Tek tırnaklılar takımının Atgiller familyasından bir memeli. Erkeğine aygır dişisine kısrak yavrusuna tay yumurtaları çıkarılmış iğdiş edilmiş olana da beygir denir. Hepsine genelde at adı verilir. Arabide binek ve yük hayvanı olan ata; dabbe matiyye semend tusen-i sütur denir. Cenk atına da rahş denir. Hepsi otla beslenir. Geviş getirmezler. Memeleri kasık bölgesinde arka ayaklarına yakındır. Üçüncü parmakları geniş bir tırnakla çevrilmiş olup “ toynak” adını alır. Bunun üzerine basarak yürürler. İnsanlara hizmet eden hayvanların en kabiliyetlisi ve kıymetlisidir. İnsanların eski harp meydanlarındaki yardımcısı yük taşımada hizmetçisi yarış cirit çit atlama ve av sporlarında neşe ve zevk ortağıdır. Silah gürültüsüne ve bando sesine rahatlıkla alışır.
  At cesur ve atılgan olduğu gibi sahibine son derece itaatkardır. Sahibi dilerse dolu dizgin dörtnala koşar isterse aheste yürür isterse durur. Her durumda sahibini memnun etmeye dikkat eder. Yorgunluğa bakmaksızın kendini çatlatmak pahasına da olsa olanca gayret ve kuvvetini itaat uğruna sarf eder. Bugün Amerikan bozkırlarında yaşayan Mustang adıyle anılan vahşi atlar İspanyolların Amerika’ya götürdükleri ehli atlardan kaçanlardan yabanileşenlerdir. Az yiyecekle yetinip her türlü iklim şartlarına dayanırlar.
  Tarpan adıyla anılan Avrupa yaban atının (E. caballus gmelini) 1876’dan beri nesli tükendi. Bugün eski dünyada hala neslini devam ettiren yanlız bir yaban atı vardır. Bu at Orta Asya Moğolistan’ının soğuk ve ıssız ovalarında yaşar. Asya yaban atı veya Prezevalski dendiği gibi Moğolistan yaban atı da denir. Altay dağlarının her iki yanında yaşar. Siyah kısa ve dik yeleleri ile ağır ve iri başları küçük kulakları uzun kıllı kuyrukları ile evcil atlardan farklılık gösterirler. Renkleri kırmızımtrak kahverengi olup çekici bir görünüşleri vardır. Burun kısımları beyazdır. Kışın kılları uzayarak soğuktan korunurlar.

  Evcil atlar: Tahminen 4000 seneden beri insanlara hizmet etmektedir. Bugünkü modern atların Asya yaban atından türediği şüphelidir. Bazı zoologlar Avrupa yaban atından türediğini ileri sürmektedirler. Evcilleştirilmiş atların birçok soyları vardır. Bugün küçük Midilli atları ile Safkan Arap atlarının soy kütüğü kesin olarak bilinmemektedir.
  Atlar 40-60 sene yaşar bazı kısraklar 25 yaşına kadar doğurur. On bir ay gebe kalır ve genellikle bir yavru doğururlar. Yavrunun gözleri açık olarak doğar ve birkaç dakika sonra ayağa kalkarak annesini takibe başlar. Yük çekme ve taşıma atları kalın bacaklı iri cüsselidir. Binek ve yarış atları ince uzun bacaklıdır. Atlar arasında hased yok ise de birbirlerine gıpta etmek huyları vardır. Bu da yarışta hendek ve çit atlamada kendini gösterir. Birbirlerine imrenerek daha hızlı koşup öne geçmek isterler. Saatte 60-70 km hızla koşanları vardır. Atların tüy renkleri çeşitli olup renklerine göre çeşitli isimler alırlar. En tanınmışları: Ak akçıl kır al alakı geyik kırı çil yeşil al pekmez köpüğü doru hurma dorusu vs.’dir.

  Erkek eşek ile kısrak eşleştirilirse katır elde edilir. Aygır (erkek at) ile dişi eşeğin birleşmesinden de barda denen katır çeşidi elde edilir. Her iki melez de üremezler. Katır bardadan daha dayanıklıdır.

  Arap atı: Çok dayanıklı mükemmel bir binek ve yarış atıdır. Arabistan’a geçen Orta Asya ve Anadolu Türk atlarından türemiştir. İngiliz atlarından daha dayanıklı olup 24-28 saat hiç su içmeden yol alabilir.

  İngiliz atı: İyi bir binek ve yarış atıdır. Özellikle yarış için yetiştirilir. Arab aygırı ile İngiliz yerli kısraklarının çiftleştirilmesinden türetilmiş bir soydur. Arab atından daha uzun bacaklıdır

  Midilli atı: Küçük sakin ve dayanıklı bir at çeşididir. Keçi veya koç iriliğindedir. Çocuklar için iyi bir binek hayvanıdır. Hafif gezinti arabalarına koşulduğu gibi maden ocaklarında da istifade edilir. Shetland İslanda ve Norveç midillileri meşhurdur.

  At yetiştiriciliği: Asya Avustralya ve Amerika’daki geniş bozkırlarda hala vahşi at sürüleri yaşamaktadır. Evcil atlar haralarda yetiştirilir. Ülkemizde ilk hara 1913’te Aziziye’de kuruldu. Türkiye’nin ilk modern harası ise 1924’te açılan Karacabey harasıdır.

  Atın evcilleşmesi: Przewalski' atı (Equus ferus przewalskii)olarak tanınan Moğol kirtag bu gün yaşayan tek vahşi attır.

  Safkan: Sütünden kımız yapılır. Gücünden etinden derisinden faydalanılır.

  Atların hamileliği 11 ay sürer.
  Atların ilk doğduğu andaki bacak boylarının yetişkin olduklarındaki bacak boylarına çok yakındır.
  Bir at 3-4 yaş arası büyümesini tamamlar.
  Bir atın ortalama yaşı 20-25 yıl arasıdır.
  350'nin üzerinde at türü vardır

  *Dünyanın en uzun yaşayan atı 62 yaşında ölen İngiliz "Old Billy" dir.
  Atlar arasında en yaşlı anne 42 yaşında Canada' da doğuran bir attır.
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  atları severim paylaşım için tşkler
   
 3. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  ellerine sağlık
   
 4. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  paylaşımınız için teşekkür ederim
   
 5. fırat68

  fırat68 Active Member Üye

  ellerinize sağlık paylaşımlarınız için teşekkürler.
   

Sayfayı Paylaş