At beslemek

Konusu 'Atlar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 29 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

İlk Yapmanız gereken şey atınız ne kadar ağır olduğunu tespit etmektir. Bunun için en uygun araç tabii ki terazidir. Benim gibi, evde 1000kglik terazi bulunduramıyorsanız, basit bir ölçme hesaplama yöntemi bizim gibiler için mevcuttur. Sizi gereken şeyler 2mlik bir parça ip, bir hesap makinesi (kağıt kalem de olur), ve bir metre. İpi, atınızın cidagosunun arkasından, kolan kayışının geçen çukur bölgesinden geçerek vücudun çevresini ölçüyorsun , mesela 152 cm . Bundan sonra göğüsün en öndeki noktasından Poposunun en son noktasına kadar iple ölçüyorsun, mesela 145 cm. Şimdi Birinci ölçü kendinle çarpıyorsun ve çıkan rakamın üstüne uzunluğu çarpıyorsun. Bizim örnek de bu iş şöyle görünür 152 x 152 x 145 = 3350080. Bu rakamı sabit olan 11600 rakamla bölüyorsun 3350080 / 11600 = 288,8. Demek küçük atımız 290 kilodur. Bu yöntem terazi kadar net olmaza da atınızın kilosu tespit etmekte faydalıdır.
    Atın kilosu beslemede çok önemli çünkü fazla Protein fazla sidiğin oluşmasına sebep olur. Fazla Enerji (yem) davranış problemlerinin nedeni olabilmektedir. Yetersiz kaba yem davranış problemlerinin nedeni olabilmektedir (mesela ahırda sürekli daire çizmek) vs vs .

Kabaca 100/kg Ata en az 1.2kg kuru ot günde verilmesi gerekir. Bizim örnek at günde 290/100 = 2,9 , 2,9*1,2 = 3,5kg kuru ot yemesi gerekir. Böylesi çok iyi bir besleme değildir, benim atım olsaydı otla beraber bir miktar sap saman konulurdu. Yem verirken önemli mesele şudur, yem yemeden önce otun verilmesidir. O zaman sindirimi kolaylaşır .Kaba yem mideden daha hızlı geçmektedir ve yemden önce verilince mide asidi üretimi canlandırmaktadır.

Yem miktarı yapılan işe göre değişir .
    Genellikle günde 1 saat çalışan 600kglik atlara 3 – 3.5 kg Yulaf verilir. Bizim atımız ama sadece haftada bir, biraz çalışır o yüzden öğünde 600gr yulaf yeterlidir. Yemi ve otu verirken sabahta ilk önce otunun 1/3ini veririm 15 - 20 dakika sonra 600gr yulaf, öğlende sadece tekrar biraz ot, akşamda, sabahta nasıl yem verildiğise aynısı vermekteyim. Bununla beraber Su hiç bitmemeli ,( taze ve tertemiz). Kaya Tuz veya atlara uygun yalama taşı da hiç bitmez . Şahsıma yemek fabrikalarda kullanılan iyotsuz kalın tuz kullanmaktayım

Bu tabii ki en basit besleme ve daha iyisi yapmak isterseniz iki seçeneğiniz mevcut.
    1.) Besleme programlarından biri kullanmanız;
    2.) At beslemeye ilişkin makaleler okuyup kendi rasyonu kendini hesaplayacaksın.
    Benim öneri ise her ikisi yapın, en kötü ihtimal atınızın hakkında bir şeyler öğrenmiş olursunuz .

2. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

paylaşımınız için teşekkürler.

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ben tşk ederim

4. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

paylaşım için tşkler

5. fırat68

fırat68 Active Member Üye

ellerinize sağlık paylaşımlarınız için teşekkürler.

Sayfayı Paylaş