ankara kedisi hakkında bilgi

Konusu 'Kediler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 25 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  Ankara kedisiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri Angora kedisi olarak da bilinirAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri dünyaca tanılan bir kedi ırkıdır.
  Memleketi Türkiye olan Ankara kedisiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri en eski uzun tüylü kedi soylarından birisidir. İlk kez 17'nci yüzyılın denizcileri tarafından Avrupa'ya da götürülmüştür. 18'nci yüzyılda Avrupa asillerinin sevgilisi haline gelmiş olan Ankara kedisiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri bu zamanlarda örneğin Fransız krallarının saraylarında ve her yerde mevcuttu.

  Diğer uzun tüylü bir kedi soyu olan Fars kedisinin ortaya çıkması ile Ankara kedisi yıldızı solmaya başlamıştır. Ancak 1950'li yıllarda Amerikalı kedi yetiştiricileri tarafından tekrar bir Ankara kedisi çifti Türkiye'den götürülerek yetiştirildiğindeAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri tekrar sevilen bir ev kedisi olarak eski meşuriyetine kavuşmuştur.

  Bugünkü Ankara kedileri güçlüAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri enerji dolu ama nazikAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri orta uzun ipekimsi tüylü bir kedi olarak tanılır. Çok hareketliAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri atlamayı severAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri yeterince ilgi ve şevkat görmezse bunu zorla elde etmeyi iyi bilir. Belli bir rengi yoktur. Günümüzde kediler için tipik olan her rengte yetiştirilir.

  Ankara kedisi saf ve doğal bir kedi türü olmasının yanı sıra Türkiye'nin ulusal hazinelerinden biri olarak görülür. Ankara kedisi pek çok kişi tarafından orijinal uzun tüylü kedi olarak kabul edilir.

  Eski adıyla Angora olan AnkaraAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri ipeksiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri zarif desenli ve uzun postlu hayvanların evi olarak bilinir. Ankara kedileri hala Türkiye'nin köylerinde ve kırsal yerlerindeAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri yüzyıllardır neredeyse hiç değişikliğe uğramadan dolaşmaktadırlar. Bu kadar zaman boyunca hayatta kalmalarını sağlayan özellikleriAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri oldukça içgüdülerine bağlı ve son derece zeki olmalarıdır. GünümüzdeAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri özgür yaşamak yerine insanlarla yaşamaya alışmış olsalar daAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri kendilerine özgü güçlü kişilik özelliklerini korurlar. Bir Ankara kedisi beslemiş ya da görmüş olan biri bu gerçeği bilir.

  Eskiden Angora olarak bilinen Ankara'da ortaya çıkan Ankara kedisiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri Avrupa'da görülen ilk uzun tüylü kedi olarak bilinir. 10. yüzyılın başlarında Viking'ler tarafından Avrupa'ya getirildikleri ve bu yüzden günümüz uzun tüylü kedilerinin ataları oldukları bilinmektedir. Bugünkü Ankara kedisiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri varlığını 60'lı yıllarda kendisinden Amerika'yaAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri sonra da Avrupa'ya ithal edilen Ankara Hayvanat Bahçesi gibi kuruluşlara borçludur.

  Ankara Kedisi 16. yüzyılın sonlarında bilimadamı Claude Fabri de Peirese ile birlikte Fransa'ya varmıştır. Vücudunun güzel ve oryantel yapısı kısa zamanda popüler olmasını sağlamıştır. 1868 yılında bir İngiliz yazar tarafındanAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri"genellikle boyun kısmında uzunAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri gümüşe çalan muhteşem ve farklı tüylere sahip güzel bir kedi" olarak tanımlanmıştır. Bu türün beyaz rengiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri türünün gerçek temsilcisi olarak görüldüğündenAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri beyaz kediler için Ankara Hayvanat bahçesi tarafından bir üreme programı başlatılmıştır.

  Karakteri

  Ankara kedileri çok zekiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri cesaretli ve sahiplerine bağlı kedilerdir. Evde çıkılmamış hiçbir dolapAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri açılmamış hiçbir kapı bırakmayanAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri kendilerine ait atletik bir zarafetleri vardır. Sosyal ve oyuncu kedilerdir. Oldukça yaramaz (hırçın) olan kuzenleriyle kıyaslandıklarında genellikle iyi huyludurlar. Yaşadıkları coğrafi konum dolayısıyla sudan pek hoşlanmazlar; ki bu durum Van kedilerinde tam tersidir.

  Ankara kedisiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri sahibiyle hayatınının ve evinin her yerinde birlikte olmak ister. Birlikte yaşadığı kişiye derin bir sevgi duyar ve karşılığında da aynı sevgiyi almaktan hoşlanır. Sahibi nerede olursa olsun ve ne yaparsa yapsınAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri yaptıklarından haberdar olmak için yanında olur. Sahibini oldukça abartılı sevgi gösterileriyle ödüllendirirAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri fakat bir kez birşeyi yapmaya niyetlendiği zamanAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri en akıllı insan bile onu yolundan geri çeviremez. Yaptığı herşeyi ustalık ve çeviklik ile yapar.

  Hem erkeğiAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri hem de dişisi harika ve sorunsuz üreyen kedilerdir. SağlıklıAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri yapılı kedi yavrularına çok az zorlukla sahip olurlar ve onları yetiştirirken sevgi ve kur yaparlar. Zeki ve çevik olmasının yanı sıra bazen de çabuk sinirlenen bir kedidir. Sahiplerine istediklerini yaptırmak için onları beceriyle kullanabilecek kadar akıllıdır. Bir Ankara kedisi sahibine oyun oynamayıAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri susadığı zaman musluğu açmasını ya da tüm dolaplarınızı kilitlemeyi öğretebilir (o küçük patileri inanılmaz derecede yetenekli olabilir).

  Vücut Yapısı

  Ankara kedisinin vücudu uzundur. Uzun bacaklaraAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri uzun bir kuyruğa ve yine uzun ve kaslıAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri narince yapılanmış bir gövdeye sahiptir. Çok düzgün bir kemik yapısına sahiptir ve zarif bir görüntüsü vardır. Erkek kediler dişilerden büyük olabilir. Uzun bacaklarının arkala taraflarıAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri önlerinden daha uzun olur. Parmaklarının arasında küçük tüyler bulunanAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri küçük ve yuvarlak patileri vardır. Mevsime göre uzunluğu değişen tüyleri vardır. Günümüzde pek çok değişik renk tüylü Ankara kedisi vardır. En iyi tüylere sahip Ankara kedileriAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri genellikle üç yaşını geçmiş kedilerdir. Bakılıp tarandıklarında daha da etkileyici tüylere kavuşurlar. Geniş ve badem şekilli gözlere sahiptirler ve renkleri bakırAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri maviAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri altınAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri yeşil ve ela olabilir. Geniş ve sivri uçluAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri dik kulakları vardır. Orta boyda bir buruna sahiptirler. Kuyruklarını yürürken vücut hizasında tuttukları görülür.

  Hastalıklar

  Ankara kedisinde ırsi bir hastalık olanAnkara Kedisi Hakkında Bilgiler - Ankara Kedisi Resimleri ve bazen yüzeye çıkan Ataxi'ye karşı henüz bir ilaç geliştirilememiştir
  Kaynak: Vikipedi
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  bilgiler için tşkler
   

Sayfayı Paylaş