Yavru Tavşan Bakımı

Konusu 'Tavşanlar' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 14 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Yavru tavşanların beslenmesi olun tavşanlarınkine göre farklıdır ve bünyeleri daha hassastır. Fazla yeşillik verilmesi yavru tavşanların bağırsak floralarının bozulmasına, ishale ve ölüme yol açabilir.Tavşan sahiplerinin dengeyi tutturana kadar verdikleri mamaya dikkat ederek ve tavşanlarının dışkısını ishal riskine göre gözlemleyerek dengeli bir beslenme stratejisi uygulamaları gerekmektedir.Bu konuda çok soru gelmiş olduğu için bölümde Veteriner İlgar Bey'in değerli bilgilerini içeren yazısına yer vermek istiyorum.

------------------------------------------------------------

Yavru tavşanların beslenmeleri

Tavşan yavruları için besleme anne sütünü yeteri kadar alması ile başlar. Yavru bir tavşan annesinden 30 ila 45 gün süt emmesi gerekmektedir. Burada onların yeteri kadar süt emmeleri çok önemlidir. Çünkü anne sütü ile gerekli bağışıklık elemanlarını almaktadırlar. Yavrular bu bağışıklık elemanlarını anne sütü haricinde başka hiçbir besinden alamazlar. Burada süt sadece tavşan sütü olmalıdır. Yani yeni aldığınız yavrunuz erken sütten kesildi ise
    yavrunun süt ihtiyacı var diye inek sütü verilmemelidir. Çünkü inek sütü ile tavşan sütü, kompozisyon açısından büyük farklılıklar içerir ve bu farklılıklar yavru tavşanlara zarar verir.

Tavşan yavruları 15 günlük olduktan sonra anne sütü ile beraber kuru yonca-kuru saman ve pelet yem tüketmeye başlarlar. Bu yüzden aldığınız yavru çok küçük ise ona bu tip gıdalar verilebilir. Kuru yonca - kuru saman bulunamadığı zaman yonca unlu pelet yemlerde aynı faydayı sağlayacaktır. Bu yemler olmadığında tavşan dışkısında yumuşamalar başlar.

Yavru bir tavşan 1 aylıkken sütten kesildiği zaman ortalama 400 - 600 gr canlı ağırlığa sahip olur. Onu aldığımızda ağırlığını kontrol ederek erken sütten kesilip kesilmediğini anlarız. Erken sütten kesilen bir yavruya daha itinalı yaklaşmamız gerekecektir.

2. hacibes

hacibes New Member Üye

TESEKKÜRLER bilgi icin 8 kadar yavrum oldu ben paso yesillik veriyordum :) gerci hep büyüyorlar ama bi sorun ile karsilasmadim zaten paso ürüyorlar neyse arada kuru yonca veririm

3. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

aman uzak dursun benden bi çiftim 17 tane dogurdu parklarda cim biçme makinaları var onu kullanan bi amiz vardi sag olsun kesilin cimleri ayarlardi cuvallarla anlayacagınız 17 yawruda dogurunca kime verecegimi şaşirdim elden cıkarana cin akla karayı seçdim

4. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

aman tavşan demeyin evin temeline tünal kazmışlar evi yıkacaklar nerdeyse :D

5. hacibes

hacibes New Member Üye

hehehe benim avludaki ev vardi ekmek yaptigimiz cöktü :) 50 kadar oldular hala daha deliklerden enik cikiyor delircem bitiremiyorum :) kescem hangisini yakalasam disi anasini satim erkekleri bulamiyorum :)

Sayfayı Paylaş