Yavru kanaryalara ötüş dersi verirken nelere dikkat etmeliyiz

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve ibo tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. ibo

ibo Active Member Üye

1- Güzel ötüşlü kanaryalara sahip olabilmek için iyi bir seçimi yapmalısınız. Özellikle bülbül ötüşlü bir kanarya yetiştirmek isteyenlerin seçeceği kuş, ötücü bir aileden gelmeli ve taklit edici bir ses yeteneğine, tok ve hançereli bir sese sahip olmalı.

2- Yeşil ve gri renkli, dayanıklı, ötücü kuşları tercih edin. Border ve Norwich kanından gelen, geniş göğüslü olanlar, eğitimde başarılı olacaktır.

3- Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra, kanarya için bozuk sayılabilecek nağmelerin ayıklandığı ders kaseti, günde 4-5 saat yavrulara dinletilmeli. Kesintisiz ders için, auto-reverse teypleri tercih etmekte fayda var.

4- Yavrular 30 günlük olup mama yemeye başladığında, annelerinden ayrılıp izlemeye alınır. Erkek yavrular ayrılır. Üç ay boyunca derslere devam edilir.

5- Üç aylık olan, ötüş kabiliyetli kuşlar, birbirlerini göremeyecekleri kafeslere alınırlar. Kafesin üzerine bir bez örtülmeli. Ötüş eğitimi sessiz bir odada yapılmalı. Kanaryanın dikkatini dağıtacak ya da ötüşünü etkileyecek kapı zili ya da televizyon sesi, bu odada asla duyulmamalı. Kısacası, eğitim sırasında yavru kanaryanın dikkati dağılmamalı.

6- Artık kuşunuz, zaman zaman bülbül nağmeleri çıkarmaya başlar. Zaman zaman örtüyü kaldırıp, onu dinleyebilirsiniz. Bu işlem, kanaryanın insana alışmasını da sağlar.

7- Kuş 7 aylık olduğunda, kızgınlık belirtileri göstermeye başlar. Bu dönemde, kaset çalma işini geceye alabilirsiniz. Dersleri titizlikle uygularsanız, çok güzel ötüşlü bir kanaryaya sahip olabilirsiniz. Kuşun istediğiniz anda ötmesini sağlayabilmek için, ters sesler çıkarın. Mesela, iki metali birbirine sürtün.

Not : Bunlar en şartlarda yerine gelebilecek seçeneklerdir. Kanında iyi bir ötücülük yoksa eğitim fayda ve sonuç vermeyecektir.

Bundan sebep alacağınız kanaryanın soy ağacını bilmek gerekir.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

bilgiler için teşekkür ederiz

Sayfayı Paylaş