Vizsla (Macar Pointer) köpek ırkı

Konusu 'Köpekler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 27 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  [​IMG]


  Vizsla, kaslı; ancak zarif, paslı altın rengi, orta büyüklükte bir av köpeğidir. Ön bacaklar yere dik ve düz iner. Baş uzun ve uca doğru incelen burun kısmıyla aristokrat bir hava taşır. Burun kısmı ne Dachshund gibi çok sivri ne de İngiliz Pointer gibi karedir. Hafif kubbemsi kafatası geniştir ve alnın ortasında bir çizgi görünür. Yuvarlak uçlu kulakları düşük ve uzundur. Boyu uzundur; ancak deri sarkıntısı yoktur. Kuyruk normal uzunluğundan 2/3 oranında kes........... Gözler kürk rengine yakındır ve burun kahverengidir. Gelişmiş çeneleri, porselen beyazlığında dişleri ve belirgin, güçlü, esnek bir yürüyüşü vardır. Tüyler kısa, sık ve vücuda yapışıktır. Rengi farklı tonlarda altın pasıdır. Kısa tüylü Macar Pointer'inin yanı sıra tel tüylü varyetesi de vardır. Bu tüy yapısı spontan bir mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır ve Avrupa ile İngiltere'de tanınan Tel Tüylü Alman Pointer ile çaprazlamalar sonucu belirginleştirilmiştir.
  Familya: Av köpeği, avı işaret eden köpek, çok yönlü av köpeği

  Temel Özellikleri
  Zeki, eğitilebilir, dengeli, itaatkar ve duyguludur.

  Neler Yapar?
  Her türlü ava uyum sağlayabilir. Olağanüstü bir koku alma duyusu vardır. Her türlü arazide, hatta bataklıklarda bile avı sahibine getirir. Yerlisi olduğu Macaristan’ın dışında da tanınır ve değer verilir.

  Kökeni
  Muhtemelen çok eski cinslerden türetilmiştir. Bu cinsler Transilvanya tazısı ve Türk sarı köpeğidir. Yakın zamanlarda kısa tüylü Alman pointerinin ve normal pointerin kanı bu cinsin kanına karıştırılmıştır.

  Kahverengi kusur olarak kabul edilir.

  Diğer Adları: Hungarian Vizsla, Magyar Vizsla, Hungarian Pointer, Drotszoru Magyar Vizsla, Macar Vizsla, Macar Avı İşaret Eden Köpek

  Rengi: Baskın pas altın sarısı

  Çıkış Yeri: Macaristan

  Çıkış Tarihi: Orta çağ

  Orjinal İşlevi: Avı işaret etme, şahin veya doğanla avlanma, iz sürme

  Günümüzdeki İşlevi: Avı işaret etme, avı işaret etme yarışmaları

  Ortalama Ömür: 10-14 yıl

  Kilo Erkek/Kilo Dişi: 20-29/20-29 kg

  Boy Erkek/Boy Dişi: 56-61/53-58 cm
   
 2. ibo

  ibo Active Member Üye

  bilgiler için çok teşekkür ederim fehmi bey
   
 3. hacibes

  hacibes New Member Üye

  fehmi guzel bir irka benziyor tesekkürler
   

Sayfayı Paylaş