Vekaletle kurbana % 60 zam

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve DoganBeq tarafından 8 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

HÜSEYİN ÖZAY ANKARA

Kurban Bayramı’na yaklaşık bir ay kalmasına rağmen, vekaletle kurban kesen Türk Kızılayı, Türk Hava Kurumu (THK), Diyanet Vakfı gibi kuruluşlar kurbanlık bulamadığı için vekalet kampanyası başlatamadı. Söz konusu kurumlar ‘fiyat kısmı boş bırakılarak’ Et ve Balık Kurumu (EBK) ile protokol yaptı. Vakıf ve dernek yöneticilerinin, EBK yetkilileri ile yaptıkları görüşmelere göre, bu yıl vekaletle kurban kesim bedeli geçtiğimiz yıla göre çok yüksek rakamlarda belirlenecek. Yetkililer, vekalet bedelinin bu yıl 400-450 lira civarında olacağını tahmin ettiklerini bildirdiler. 2009 yılında ise vekalet bedeli 280 lira olarak belirlenmişti. Eğer vekalet bedeli tahmin edilen tutarlarda olursa, geçtiğimiz yıla göre yüzde 60’a varan oranda artmış olacak.

AFİŞLER ELDE KALDI

Her yıl Kurban Bayramı öncesinde yardım kurumları arasında yaşanan vekaletle kurban kesimi rekabeti, et fiyatlarındaki belirsizlik nedeniyle bu yıl yaşanmıyor. Türkiye’nin önde gelen hayır kurumları, kurbanlık alım sözleşmesi yapamadıkları için, tanıtım kampanyası da başlatamadı. star’ın kurumların yetkililerinden edindiği bilgiye göre, vekaletle kurban tanıtımları için çeşitli broşürler hazırlandı. Ancak fiyatlar belli olmadığı için, broşürler dağıtılamadı. Özel sektörden uygun fiyata kurbanlık bulamayan vakıf ve dernekler, EBK’nın kapısına dayandı. Yapılan görüşmeler doğrultusunda, vekaletle kurban kesen dernek ve vakıflar kurumla protokol imzaladı. Ancak protokolde fiyat yer almadı. EBK da, vekaletle yapılan kurbanlık protokolleri çerçevesinde, yurt dışından hayvan aramaya başladı. Bu kapsamda, 30 bin besi kapasitesi olan bir gemi kiralandığı bildirildi. EBK’nin kasaplık hayvanları bulmasıyla fiyatlar da netleşecek.

1 liraya döner-ayran satanlar gıda teröristi

Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice “Etin kilosunun 30-35 lira olduğu bir ülkede 1 liraya döner satılıyor, yanında da bedava ayran veriliyorsa bunun çok iyi sorgulanması lazım. Ben yarım ekmek arası döneri 1 liraya satanları gıda teröristi olarak niteliyorum” dedi. Denizli Şekerciler ve Pastacılar Odası’nı ziyaret eden Yenice, burada yaptığı konuşmada “Ülkemizde son dönemde yaşanan en büyük kriz, et fiyatlarındaki artış. Biz de sıkıntılıyız. Haksız rekabetle, kayıt dışı ekonomiyle karşı karşıyayız” dedi. Yenice lokantacıların et fiyatlarındaki artıştan çok etkilendiğine işaret etti. • AJANSLAR

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

bu sene millet kurban kesemeyecek anlasıldı zam zam zam.

Sayfayı Paylaş