Taklacı Güvercinden En Yüksek Performans Alımı

Konusu 'Güvercin ve Kültür' forumundadır ve AHMET ESEN tarafından 28 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

1. Yavru yeme indikten sonra gagaüstü tüye girmeden uçuşa geçirilmemeli. Çünkü tüye ilk oradan girer, yani tüm tüyleri tamamlanmamış olur. Aksi takdirde kanat tüyleri tam tamamlanmadığından kanat içinde gelişme duracaktır. Teller tam anlamıyla gelişmeyince hayvanın oyunda performansı düşük olur.
    2. Zaman zaman görüyorum ve üzülüyorum, tüy döneminde hepsi birden gelsin diye kanat tüylerini yoluyorlar. Yanlış bir hareket olup, çekilen her kanat tüyü yerine kısa gelecektir. Performansı tamamen bozar. Eğer kuş uçarken tüye girmişse ilk dört tüye geçene kadar tek tek yeniler. Bunun kuşa zararı olmaz ama yinede tüydeyken uçurmak yanlıştır. Hele ilk dört tüyden biri eksik veya yeni geliyorsa hiç uçurmamalı. Fiğ ve burçak verilerek tüyün gelişini hızlandırmak gerekir.
    3. Kuyruk yolumu, eğer yavru yeni oyun devresinde sıklık görülürse yani oyundan kurtulamıyorsa, her iki kenarda 2şer yada 3er bırakarak orta boşaltılır. Sebebi denge unsurunun bozulmaması gerekmektedir. Şanlıurfa ve Konya’da rastladığım yavruların kuyruğunu makasla kesiyorlar, 2 cm kuyruk kalıyor. Bunu sorduğumda aldığım cevap ilginç, ya tanınmasın diye yada birinden görmüş. Bu kuşu rahatsız eder, uçuşta denge olmaz, agresif uçuş sergiler, oyunuda geç açmasına sebebiyet verir.
    4. Eğer favori kuşlarınızı yavrularını uçuruyorsanız taklayı yeni çevirdiği dönem mukluf döneminde eşleşme yaptırın, uçurmayın ve yavruya kusmasına kadar yani toplam 45 gün ila tüy dönemi 60 günü bulur. Kuş yavruya kusunca hafifler. Bundan sonra kalan takla ve seferi tamamlaması için sabah erkenden 1 sefer, ikindi akşam arası 1 sefer, toplam günde 2 seferle antreman verilir. Tamamen oyuna ve sefere başlarsa serinde günde 1 sefer uçan kuş düzenli sefer ve oyun yapar.
    5. Önce kuş sayınıza bir ölçü belirleyip ne kadar yemle doyduklarına bakın. Sabah eğer uçuruyorsanız, uçacaklar için 10/12 tane buğday yiyebileceği kadar yem yedirin. Havada uçarken kullanacağı kadar enerjisi olsun. Niye aç olarak değil, bir başka kuşcu tarafından aldatılmasın.
    6. Uçuş yaptıracağınızda erkekle erkek uçurun yada dişiyle dişi uçurun.
    7. Kuşlarınızı uçurduktan sonra kümesiniz havadar ise uçuş sonrası kümese kapatın.
    8. Güneş altında kalan kuş salık olur, gevşeme gösterir.
    9. Oyunlu kuşunuzu oyunu yeni açacak kuşlarınızla uçurmayın. Performansı düşürür.
    10. Eğer çok kuş uçuruyorsanız, 3 lü veya 4 lü gruplar halinde ayrı uçurun.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

paylasımın için teşekkürler

3. uluhanmert

uluhanmert Active Member Yönetim Üyesi

faydalı bılgıler ıcın tesekkurler okunması gereklı bır konu paylastıgın ıcın sagolasın

4. hacibes

hacibes New Member Üye

guzel bilgiler fakat bazilarini ben yanlis buldum oyun kusu besleyici olarak

5. oyun_kusları

oyun_kusları New Member Üye

emegine saglık güzel bilgiler konyadan zekeriya bagcı abimize ait bilgiler paylaşımınız için teşekkürler

6. uluhanmert

uluhanmert Active Member Yönetim Üyesi

mesela ne kardes?

7. hacibes

hacibes New Member Üye

Eğer favori kuşlarınızı yavrularını uçuruyorsanız taklayı yeni çevirdiği dönem mukluf döneminde eşleşme yaptırın, uçurmayın ve yavruya kusmasına kadar yani toplam 45 gün ila tüy dönemi 60 günü bulur.

bu kismi dogru bulmadim bence böyle yaparsan kus yatiklasir her kus yatiklasmaz belki ama arada ucurmak lazim hic ucurmazsan bence olmaz 60 gün diyor bu 2 ay kusu ucurmama anlamina gelir

Sayfayı Paylaş