Sanatçı Ferhat Tunç serbest bırakıldı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 24 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Beyoğlu'nda kimlik soran polislerle tartıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Ferhat Tunç ve arkadaşı İsmail Özen, sevkedildikleri Beyoğlu Adliyesi'nde savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldılar.
    Adliye çıkışında açıklamada bulunan Tunç, kendisinin kimlik gösterdiğini, ancak yanındaki Özen'in kimliğinin arabada olduğunu ve getirebileceğini söylemesi üzerine yere yatırılarak kelepçelendiğini belirterek şunları söyledi:

"Ben kendimi tanıtıp kimliğimi gösterdim, ancak arkadaşımın kimliği 50 metre ilerdeki araçtaydı. Kimliğini getirebileceğini söyledi ancak üzerine çullandılar ve yere yatırıp kelepçelediler.

Taksim Polis Merkezi'ne götürülen arkadaşımı sormaya gittiğimde beni bir süre içeri almadılar. Daha sonra aşağı geldiğinde feci şekilde dövüldüğünü gördüm. Bana da sürekli 'vatan haini' diyerek ağır hakaretlerde bulundular.

Orada işkence yaptıklarını söyledim ve bunun üzerine beni de gözaltına aldılar. Yapılan tam bir komploydu. İki gündür buz gibi bir yerde, pis kokulu bir yerde tutulduk. Şahsıma yönelik bir saldırıydı ancak bana bir şey yapamayınca arkadaşıma saldırdılar" dedi.

Olay nasıl gelişti?

Beyoğlu İmam Adnan Sokaktaki bir lokantada yemek yedikten sonra dışarı çıkan Ferhat Tunç ile arkadaşı İsmail Özen'i, sivil polis ekibince gözaltına aldı.

Beyoğlu Polis Merkezine getirilen Tunç ve Özen, daha sonra sağlık kontrolü için Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü.

Tunç ve arkadaşı Özen, Beyoğlu Polis Merkezi'nden saat 12.00 sularında Beyoğlu Adliyesi'ne getirildi.

Hastane önünde AA muhabirine açıklama yapan Tunç'un avukatı Ercan Kanar, sivil polislerin, lokantada yemek yedikten sonra evlerine gitmek üzere dışarı çıkan müvekkili Tunç ile İsmail Özen'e kimlik sorduklarını, bu sırada Ferhat Tunç'un polislere, "Beni tanıyorsunuz zaten, tanınan bir sanatçıyım" dediğini söyledi.

Kanar, Tunç'un arkadaşı Özen'in de polislere, kimliğini arabada unuttuğunu söylediğini ve aralarında çıkan tartışma sonucu Tunç ile Özen'in, polisler tarafından kelepçe takılarak gözaltına alındıklarını kaydetti.

Avukat Kanar, Özen'in, polis merkezinde darp edildiğini de öne sürdü. Olaya ilişkin savcıyla görüşerek, tanınmış bir sanatçı olan müvekkilinin sabah polis merkezine gelmek üzere serbest bırakılmasını istediğini anlatan Kanar, savcının bunu kabul etmeyerek, uygulama dışına çıkamayacağını söylediğini aktardı.

Polis minibüsünde konuşan Ferhat Tunç da "Hiç bir kavga falan olayı yok. Polise yönelik hiçbir hareketimiz yok. Kimlik istendi, 'Ferhat Tunç'um' dedim, 'tamam' dediler, ama yanımdaki arkadaşın elini kelepçeleyip bir anda karakola getirdiler. Ben de bunun insani olmadığını anlatmaya çalıştım." dedi.

Tunç ve Özen, hastaneden Adli Tıp Kurumuna götürüldü.

Ferhat Tunç ve arkadaşı İsmail Özen, sevkedildikleri Beyoğlu Adliyesi'nde savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldılar.

Sayfayı Paylaş