Parazit İlaçları

Konusu 'İç ve Dış Parazitler' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 22 Aralık 2008 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

AGİTA, % 10 WG Suda çözünen granül (NOVARTİS)

Formülasyonu : % 10 thiametoxam ve % 0,05 oranında Z-9 tricosene içermektedir.

Agita % 10 WG, hayvan barınakları ve besin işletmelerinde bulunan karasineklerle mücadele etmek amacıyla geliştirilmiş olan, kullanılma aşamasında karıştırılarak uygulanmaya özgü granüllü toz halinde hazırlanmış bir üründür.

Farmakolojisi ve özellikleri : Agita % 10 WG’un aktif maddesini oluşturan thiametoxam maddesi, sineklere yönelik bir mide zehiridir. Sineklerin düzenli beslendikleri yerlere boyama ve sprey şeklinde uygulandığında sinekler tarafından alınmak suretiyle öldürücü insektisidal etkisi gelişir.

Kullanılma yerleri : Agita, hayvan barınakları, süthaneler ve besin üretim yerlerinde bulunan karasineklerle mücadele amacıyla kullanılır.

Kullanılma şekli ve dozları : Agita % 10 WG, boya ve sprey şeklindeki uygulamalarla kullanılır. Belirtilen uygulama seçenekleri, sineklerin bir arada bulundukları veya yerleştikleri özellikle güneşli ve ılık duvarlara, tahta perdelere, pencere çevrelerine, süt borularına ve yemliklerin çevrelerine hedeflenir.

Boyama : 400 gram Agita % 10 WG, uygun bir kapta 320 ml ılık su ile karıştırılarak boyama yapılabilecek kıvama getirilir. Hazırlanan karışım 160 m2 ‘lik taban alanına veya yaklaşık olarak bu alana denk gelen 400 m2’lik duvar veya tavan alanına yetecek kadardır. Boyama esasına göre yapılan uygulamalarda 10x30 cm’lik boyutlarda en az 30 adet boyanmış kısım bulunmalıdır. Boyanmayan alanlara veya renk değişikliği istenmeyen kısımlara, şeritler halinde kesilerek hazırlanan ve üzerleri aynı karışımla boyanmış kartonlar asılabilir. Bu uygulama seçeneğiyle 6-8 hafta süreyle kalıcı etki sağlanır.

Sprey : 400 gram Agita % 10 WG, 3,2 litrelik ılık su ile püskürtücünün deposunda karıştırılır. Hazırlanan karışım taban alanı 80 m2 olan bir binaya veya buna denk gelen 200 m2’lik duvar veya tavan alanına yetecek kadardır (püskürtme işleminin toplam yüzeyin % 30’una yapılması yeterlidir.) Bu uygulama seçeneğiyle 4-6 hafta süreyle kalıcı etki sağlanır. Püskürtme işlemine 30 dakikadan daha fazla ara verilmesi halinde, tekrar uygulamaya geçilmeden önce karışımın iyice çalkalanması gerekir. Agita % 10 WG karışımının yapıldığı gün veya hazırlanmasından hemen sonra uygulanması önerilir. Kirli, aşırı gözenekli veya yeni kireçlenmiş yüzeylere uygulanmamalıdır.

Uyarılar : Agita % 10 WG uygulanmasından önce açıkta bulunan yiyecekler ve kaplar kaldırılır. Arılar için zararlıdır. Kullanılmış ilaç kapları iyice boşaltıldıktan sonra ezilerek çöpe atılır. İlaç artıklarının akarsu, göl ve kanalizasyonlara dökülmemesi gerekir. İnsanlar için de zehirlenme sakıncası söz konusu olduğundan, kullanıcıların ilaçla temasını en aza indirecek önlemleri alması gerekir.

Ticari şekli : 400 gramlık özel plastik ambalajlarda sunulmaktadır

alıntıdır.

2. hacibes

hacibes New Member Üye

TESEKKÜRLER

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

ben teşekkür ederim

4. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

ellerine sağlık fehmi..

5. guvercinurfa