PAPAĞANLARIN BESLENMESİ

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve ZEYNAL YÖRÜK tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. ZEYNAL YÖRÜK

  ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

  Papağanları sadece çekirdek ile beslemek doğru olmaz. Tam bir beslenme uygulanmazsa normal gelişmesini gösteremez. Gösterişsiz bir papağanın nedeni yanlış ve tek yönlü beslenmedir.Doğal ortamlarında meyve, ağaç kabuğu, yeşillik, bitki tohumları, fındıkgiller, çiçek özleri, soğanlı ve yumrulu kökler, böcekler ve solucanlarla beslenirler. Evcil bir kuş sahibi ne verirse onu yemek zorunda kalır. Gerekli vitaminleri alabilmeleri için ara sıra çekirdeğin dışında;
  Kabuklu Kabuksuz Fındık, Ceviz, Fıstık, Badem, Mısır, Antep Fıstığı, Yulaf, Buğday, Keten tohumu verilebilir.

  Meyvelerden; Elma, Armut, Üzüm, Ayva, Muz, Çilek, Kiraz, Vişne, Mandalina, Tatlı Portakal verebilirsiniz. Vereceğiniz meyveler insanların yediği gibi yıkanmalı kurulanmalı veya suları süzülmelidir. Tüm yiyecekler oda sıcaklığında olmalıdır.Her papağan şimdiye kadar saydığımız yiyecekleri aynı ölçüde sevmeye bilir.


  Papağanınıza seçme hakkı tanıyınız ve sevdiği yiyecekleri veriniz. Meyve, sebze, bitkiler çabuk bozulurlar. Bu yiyeceklerin artıklarını bozulmaya başlamadan önce kafesten uzaklaştırın. yiyecekler çok zahmet veriyor ve etrafı kirletiyor diye, sürekli aynı yemle beslemeyin.

  Bir papağan da, yalnızca biyolojik ihtiyaçlarından dolayı yemek yemez. Zevk için ve sevdiği için de yem
  yerler. Bu yüzden siz özenerek ve belki de çok para vererek aldığınız yeme kuşunuz tenezzül etmez ise ona darılmayın. Ya hiç yemediği için tadını alamamıştır yada o yeme karşı antipatisi vardır. Papağan canı sıkıldığı zaman oburluk eden bir yaratık değildir. Yemini aralıklı olarak küçük porsiyonlar halinde yer. Yemini alıştığı yerde devamlı görmek ister ve içinden istediğini istediği zamanlarda yer. O yüzden mutlaka yemliğinde yemleri olmalıdır.
   
 2. dj ceko

  dj ceko New Member Üye

  paylaşım için teşekkürler.
   
 3. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  teşekkürler zeynel
   
 4. urfalımehmet

  urfalımehmet New Member Üye

  Eline emeğine sağlık Zeynal kardaşım güzel bir çalışma. Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler. Allah bahtını ve yolunu her zaman açık etsin. Saygılar
   

Sayfayı Paylaş