PAPAĞANLARDA KANAT KESİMİ

Konusu 'Bakım,üretim,hastalık' forumundadır ve ZEYNAL YÖRÜK tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. ZEYNAL YÖRÜK

  ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

  Kanat kesimi
  Uçarken sağa sola çarparak kendisini yaralamasını engellemek, evcilleştirme sürecini kısaltmak ve açık unutulacak kapı-pencere vs. gibi yerlerden kaçışları engellemek amacıyla orta-büyük boy papağanlarda kanat tüyleri kesilebilmektedir. Bu hususta aleyhte ve lehte pek çok görüş bulunduğundan bu husus sadece anlatılmakla yetinilecek ve herhangi bir yorumda bulunulmayacaktır. Aşağıdaki resimlerde gri papağanın kanat ayarlamasının nasıl yapıldığı görülmektedir. Papağanların yere şiddetli düşmesini engellemek ve havada süzülmelerini sağlamak amacıyla kanat uçlarında 3 tüy bırakılması gerekmektedir.


  Birincil tüyler dışarı doğru bakarken ikincil tüyler içeri doğru yani vucuda doğru bakarlar.
  Kanat ayarı için keskin bir makas kullanılmalı ve makas gövdeden kanat ucuna doğru tutularak kesme işlemi yapılmalıdır. Evcilleşme sürecinde aksamaya yol açabileceğinden kanat ayarının papağan sahibi dışında ve uzman bir kişi tarafından yapılmasında fayda vardır. Kanat tüyleri birkaç ay içerisinde uzadığından sürekli kontrol edilmeli ve kesim tekrarlanmalıdır.
  Çok Önemli Not: Kanat ayarı papağanın sadece ve sadece bulunduğu yerden daha yükseğe çıkmasını engeller. Ayrıca kuvvetli rüzgar durumunda papağanınız kolaylıkla havalanabilir. Dolayısıyla tedbiri elden bırakmamak gerekir.  kırmızı çizgi ile gösterilen yerler kesilecektir

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  saol zeynel ben bu işi iyi bilirim:D her yaz kümeyi kırpıyorum:d
   
 3. hacibes

  hacibes New Member Üye

  tesekkürler bilmiyordum
   

Sayfayı Paylaş