Orni Tyson Damla

Konusu 'Tedavi Yöntemleri ve İlaçlar' forumundadır ve urfalıfatih tarafından 11 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  Orni Tyson Damla: 10 ml sıvı ve damla

  Fiyatı: 20.00 TL

  Ornithosis Croryza Mycoplasmosis

  Chronic Respiratory Disease İngilizce adından kısaltılarak CRD adı ile anılan ve Türkçe,ye kronik solunum yolları hastalıkları olarak çevirebileceğimiz bu hastalık tek bir hastalığının adı değil,solunum yollarında görülen bütün hastalıkları kapsayan ortak bir adlandırmadır.Güvercinlerde görülen CRD hastalıkları 3 tanedir.Bu hastalıklar şunlardır.

  1 Ornithosis: Kuşun tek gözünde yaşarma akıntı ve göz etrafında halka şeklinde şiş ve kızarıklık hastalık belirtileridir.Tedavi edilmezse tek gözde körlük gelişir.Kusma yeşilimsi ishal tüy kabartma kilo kaybı karışık tüyler gerginlik hali yavrularda yavaş gelişme iştahsızlık hastalığın diğer belirdileridir.

  2 Croyza: Kuşun her iki gözünde yaşarma burun akıntısı kokulu sümük boğazında balgam hırıltılı soluma kıh kıh hık hık diye ses çıkarması hastalık belirtileridir.Sulu yeşilimsi ishal yüzde şişkinlik ağırlık kaybı diğer belirtilerdir

  3 Mycoplasmosis: Croyza ile aynı belirtilere sahiptir.Farklı olarak kuşun ateşinde yükselme ve durgunluk hali daha belirgindir.Gögüs bölümünde ve derisinde morarma gözlemlenir.

  Solunum yollarında görülen bu hastalıklar güvercinlerde çok yaygındır.Kış aylarında havanın soğumasına paralel olarak bu hastalıklarda da artma gözlenir.Bu hastalıklar aslında pek çok faktörün karşılıklı etkileşimi sonucu gelişmektedir.Kuşlarımız için öldürücü bir hastalık görünümü sunmamakla birlikte bazı ağır vakalar ölüm riski taşımamaktadır.

  Ancak asıl sorun CRD hastalıklarının,başka hastalıklarla birlikte görülme eğiliminde olmasıdır.Bu durum kuşlarımızda ciddi güç kaybı yaratmakta ve hayati risk tehlikesi artmaktadır.Kuşlarımızda görülen uçuş yeteneklerinin azalmasının en önemli nedenleri arasında CRD hastalıkları gelmektedir.

  Stres etmenleri,kötü hijyenik koşullar vb hastalığın gelişmesinde çok önemli rol oynarlar.Bu etkenler yok edilmediğinde hastalık geçmiş gibi görünse bile her zaman tekrarlama eğilimindedir.

  Not: Orni Tyson Tab Kullanımından sonra mutlaka Organıc Süper Vitamin %100 kullanılmalıdır.


  Kullanımı: 1 Güvercin için 1 damla verilir 2 litre suya 1.5 ml

  Tedavi süresi: 3 ve 5 gün süreyle kullanılır.


  Ornithosis:

  Ornithosis birçok kuş türü dünya çapında etkileyen bir enfeksiyon hastalığıdır. Aynı zamanda, insan ve diğer memeliler için iletilebilir

  Hastalığın belirtileri:Ornithosis 2 şekilde oluşur

  1 Akut formu hırıltı sesleri, tek veya iki taraflı konjonktivit ve ishal ile muco-sulu enterit: genç güvercinlerin kabul edilebilir.
  2 Kronik formu daha sık ancak hastalık çok az veya hiç belirtisi gösteren, erişkin kuşlar bulunur. Kurtarıldı Güvercinler genç güvercinler ve patojen onların gizli dökülme nedeniyle insanlar için enfeksiyon tehlikeli bir kaynağıdır.

  Hastalığın tanınması:

  Hastalık bir karalama ya da izlenim mikroskopik inceleme ("Klatsch") ilk Damga göre yöntemi kullanılarak boyanmış olan dalak, karaciğer, konjonktiva veya hava kesesi hazırlanması ölü güvercinler ortaya konabilir. Canlı kuşlar, patojen spesifik antikorların serolojik tanımlanması tarafından alternatif bir lavabo kloaka gelen dab vasıtasıyla, veya, dışkıda gösterilmiştir.
  Benzer koşullar:
  Bulaşıcı nezle , Salmonelloz , Paramyxovirus enfeksiyonu

  Tedavi:

  Sürüleri ile tedavi edilir OrniTySon başarıyla ornithosis kontrol etmek için yıllardır kullanılmaktadır. Etkili kan düzeyleri, korumak için verilmesi OrniTySon 30 günlük tedavi süresince kesilmemelidir.

  Notlar:

  Kalsiyum Chlortetracycline bağlar ve böylece etkinliğini azalttığı, güvercinler tedavi sırasında kalsiyum (örneğin kum) içeren yem vermeyin. Taş vermeyin


  Mycoplasmosis

  Güvercinlerin nezle ve kronik formu genellikle "Mycoplasmosis" olarak adlandırılır. Bakteriler (örneğin Cocci), virüs (örn. herpes) ve mycoplasma organizmalar grubuna ait patojenler: Bu patojenler ile çoklu enfeksiyon neden olur. Bu, Mycoplasma sadece diğer enfeksiyonları varlığında sert koşullar neden olduğu kabul edilir.

  Patojen:

  Hayvan vücudunun dışında, mikoplazma organizmalar sadece kısa bir süre (yaklaşık olarak 17 gün 20 ° C'de, ama 50 ° C 'de 20 dakika) için geçerli değildir. Düşük sıcaklıklar onların hayatta lehine.
  Mycoplasma organizmaların hemen hemen tüm yaygın olarak kullanılan dezenfektanların tarafından öldürülüyor,
  İletim dışkı yoluyla gerçekleşir, içme suyu, yem, ekipman ve güvercin gelen güvercin damlacık enfeksiyonu ile

  Hastalığın belirtileri:

  burun Mucopurolent akıntı, beceriksizce, boğaz iltihabı uçan sarsmayı ve gece özellikle belirgindir solunum sesi hırıltılı, uçuş performansı, uçmak için isteksizlik azaltılabilir. Hava kesesi iltihabı.

  Hastalığın tanınması:Hava kesesi iltihabı

  Tedavi:

  Uygulama için tedavi planı bakınız aviosan . Dezenfeksiyon kullanarak desinfectans .

  Önleme:

  Enfeksiyona kuşun direncini azaltmak olası faktörlerin ortadan kaldırılması
  gibi faktörler olabilir: çatı kalabalık, temizlik, latent enfeksiyonlar (örn. ektoparazit, solucan istilası, coccidial enfeksiyonu), ıslah aşırı stres, yetersiz besleme, kötü eksikliği yarış sezonunda su temini, stres.


  Ornithosis

  Tek taraflı tek gözü soğuk . Bu durum geçici konjonktivit şeklinde kendini gösterir. Pastörellozu , bir bakteriyel enfeksiyon, ayrıca bu durumda, genellikle iki taraflı olup, konjonktivit neden olabilir.

  Tedavi:Kümesintedavisi 5 günlük süre içinde

  Önleme:

  Enfeksiyona kuşun direncini azaltmak olası faktörlerin ortadan kaldırılması. Bu faktörler olabilir: kümes kalabalık, yarış sezonunda temizlik, latent
  enfeksiyonlar (örn. ektoparazit, solucan istilası, coccidial enfeksiyonu), ıslah aşırı stres, yetersiz besleme, kötü koku su, stres eksikliği.

   

Sayfayı Paylaş