Neler yapmalıyızzz

Konusu 'Hastalıklar, Salgınlar' forumundadır ve dinamit tarafından 7 Ekim 2010 başlatılmıştır.

1. dinamit

dinamit New Member Üye

Arkadaşlar kuşları kaybettim çok kötü oldu hemde hastalık yüzünden öldüler evlatlarım çok moralim hatta sinirlerim bozuldu.

Arkadaşlar hastalıklara karşı nasıl koruyacağız kuşlarımızı ben yerler benim kümesimde yerler parke yerleri taban ızgarası kaplıcaktım sonradan vazgeçtim saplı bir spatula yaptım kümesleri yerden yüksek ayaklı yaptım altlarını temizlemek kolay olsun diye kurumuş pislikleri kazıyorum süpürüyorum hazla ıslat olmayacak şekildede bi paspas çekiyorum daha başka ne yapmalıyım durup duruken bi hayvan nasıl hastalana bilir.?

Bende güvercin olmasada muhabet kuşu ve kanarya yetiştiriyorum. en büyük hastalık dışardan kuş gelirse olur ama dışardan kuşta gelmiyor. Benim bildiğim kuş hastalıkları ve emareleri çok farklı güvercinlerde gerçekten çok sinir bozucu.

Kendimi bildim bileli kafes hayvanları beslerim son 1-1.5 senedirde üretim üzerne muhabet kuşu ve kanarya besliyorum ilk aldığım 3 çiift kuştan şuanda 26 çift muhabet kuşu ve 40 taneye yakın kanaryam var ve hiç hastalanıpla ölen kuş yok olmaz olamaz gözüm gibi bakıyorum her şeyin en iyisini kullanıyorum

2 sene önce 4 tane lepistes akvaryum balığı aldım ufak bir akvaryumda besledim ürediler akvaryum küçük geldi diye cam aldım 60cm lik bir akvaryum yaptım kendim şimdi gene ufak gelmeye başladı daha büyükk bir akvaryum yapıcam ne demek istediğimi anlamışınızdır.

Hastalıktan hayvan ölmez benim elimde ölmemeliydiller.

Hastalığa vs şeylere mahal vermiyorum masrafından kaçmıyorum benim cebimde sigara parası olamya bilir ama onların yemlikleri hiç bir zaman boş duramaz.

Ben bunu anlıyamıyorum hepsi sağlıklı hiç bir sorun yok durup dururken tanesi hastalanıyor hatta ölüyorlar.

Arkadaşlar çok sinirim bozuldu ne yapmalıyım bu konuda tecrübenizle neler yapacağım hakkında bilgi birikiminizle akıl verin arkadaşlar başka kuş öldürmemeliyim.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

kardeşim öncelikle geçmiş olsun senin bir sucun yok mevsim ve hava degişikligi basladı bir çok kuş hasta ben yılarımı verdim ama bende bile suan hasta kus var ve durduk yere oldular bende cok iyi bakıyorum ve hastalık yayıldı hasta kusum cok var ve ben cok özenli bakıyorum baska kusda gerekmedikce sokmuyorum gene oldular kısacası olacagı varsa oluyor.
    sen o kusları yeni aldın ve o kuslar sanırım geldikleri yerde sorunluydu zaten resimlerde siniyorlardı gördüm biri rahatsız gibidi ic hastalıklar hemen göze çarpmıyor o yüzden dikkat etmek lazım sen sürekli altını üstünü temizliyip yeri ıslatıp cekme neden dersen bu tür yöntemler herzaman kusu hasta eder nasıl dersen yeri temizledin ve ıslatım cekpasla cektin ne oldu yer temiz oldu peki havalandırman cokmu iyi o yer sence iyi kurudumu kurumadımı ne olur biliyormusun kapalı alanda buharlaşma olur ve ıslak kalmış kus pisligi ve yerdeki en ufak bakteri bile direk buharla odada kalıyor kuslarda mutlaka rahatsız ediyor. bak benim bir arkadasım kısın kümesine cok az su girmişti temizledi paspasladı ve içerisi kızsın diye içeriye elektirikli soba getirdi sabah gittik baktık kus kallamıs ölmüşler sebep ise malum yer ıslak kalmıs nem kalmıs sobada ısıtıp buhar edince o igrenc buhar ve koku hayvanları bir gecede telef etti sendede böyle bir sorun olmus olabilir yerinde olsam pazardan pazara temizlerim ve yere gazete sererim yere gazeteleri koli bandı ile ac ac yapıştır geniş şekilde ve o gazeteleri 2 veya 3 gunde degiş ama genel temizligi pazar günü yap kuslarının önünde sürekli yem tutma sabha öglen ver sürekli yem yerse iyi olmaz. kuslarına her söylenen ilacı verme sagkllı kus al önce ve iyi bir şekilde bak ki bakıyorsun temizligi dedigim şekilde yam karısık yem ver. taze su ver ayrıca kıstır soguktur dikkat et haftada bir gün elma sirkesi haftada birgün sularına samırsak ve bir günde limon verebilirsin bunlar dogal ilactırhastalanmazlar. muhabet kuslaır ve kanarylarının resimlerini cek üretimhanelerine bakalım .

Sayfayı Paylaş