muhabbet kuşunun Tırnak ve Gagaların Kısaltılması

Konusu 'Muhabbet Kuşları' forumundadır ve DoganBeq tarafından 6 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

 1. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  Tırnak ve Gagaların Kısaltılması
  Melekler Mekanı - Muhabbet Kuşunuzun Tırnak ve Gagasının Kısaltılması Kuşların tırnak ve gagaları zamanla çok uzayabilir. Her ikisi de keratin yapılıdır ve kısaltılmasında bir sakınca yoktur. Fakat ne kadar keseceğinizi bilmek, işlem sırasında kuşun canını yakmamak ve kan damarlarına zarar vermemek çok önemlidir.

  Kuşların tırnaklarında kan damarlarını görmek genellikle çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey tırnağı ışığa doğru tutmak ve dikkatlice bakmak. Fakat, kuşunuzun koyu renkli tırnakları varsa bu tespit(damarları bulmak) daha zor olacaktır. Tırnakları kesecek kişi çok dikkatli ve yavaş olmalıdır.
  Tırnak makasları bu iş için en iyi çözümdür. Fakat dikkatli olun. Tırnaklar kıymık gibidir. Bir yerlerinize batabilir. Bunu engellemek için tırnakları koyacağınız kabınız bulunmalı.Öteki önemli konu ise kanamayı durdurmaya yönelik ilk yardım. Çünkü tırnakları keserken damara zarar vermeyeceğinizden %100 emin olamazsınız. Eğer kuşun kanaması varsa kesinlikle ilk yardım gerekir.
  Aslında, tırnakların kesilmesi kuşa zarar vermez, insanların saçının kesilmesiyle aynı işlemdir.
  Lütfen dikkat : kuşa zarar vermeyeceğini bilseniz bile eğer kuşunuzu zaptedemiyorsanız bu işe kalkışmayın. Çoğu veteriner bu işi siz başaramadığınız taktirde yapmaktadır.

  Gagayı kısaltmak daha da hassas bir işlemdir. Hayvan sürekli olarak ısıracağından kafasını sabitlemeniz çok zordur. Hatta bu işlemde veterinerler de zorlanabilmektedir.Hayvanın diline zarar vermeniz büyük olasılıktır.
  Ayrıca kuşun gözlerini de korumalısınız. Gagaya en yakın mesafede onlar bulunduğu için kısaltma işlemi sırasında onlara zarar verebileceğinizden bu işi sakın denemeyin. Lütfen tecrübeli bir veterinere gidin, eğer fotoğraftaki gibi bir kanamaya rastladıysanız gagadaki kan damarlarına zarar verdiniz demektir.

  “Üst gaga çok kısa olmuş. Kuşun gagasını kesmeye çalışan adam çok fazla kestiğinden dolayı kanamaya neden olmuş. Sherlock (kuşun adı), sahibi kanamayı zamanında durdurabildiğinden dolayı şanslı. Üstelik kuş iyileşti ve kalıcı bir zarar doğmadı.
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  saol dogan
   

Sayfayı Paylaş