Muhabbet Kuşu ve Özellikleri

Konusu 'Muhabbet Kuşları' forumundadır ve serhanbelli tarafından 17 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. serhanbelli

  serhanbelli Active Member Üye

  [​IMG]
  Muhabbet kuşu (Melopsittacus undulatus), papağangiller (Psittacidae) familyasından, çok yaygın biçimde kafeslerde beslenen papağan türü.

  Özellikleri

  Bu türün uzunluğu ortalama 19 cm'dir. Doğal renkleri sarı, beyaz ve yeşil olmasına karşılık, yapay seçilim sonucunda yüzlerce değişik renkte muhabbetkuşu elde edilmiştir.

  Hemen hemen tümünün yüzünde benekler ve üst bölümlerinde sık sıralı çizgiler vardır. Erkek ve dişi birbirine benzerse de gagalarının tabanındaki tüysüz deri mevsime bağlı olarak renk değiştirebilir.Yavru erkeklerde bu deri pembedir,zamanla maviye döner.Dişilerde yavruyken beyaz olan deri, hayvan yaşlandıkça pembe-kahverengiye döner.Ancak bu durum bazı mutasyonlarda farklılık gösterir.(parçalılar,albino,lutino...)bu mutasyonlarda erkeğin burnu üzerindeki deri pembe-eflatun iken dişininki beyaz-kahverengi olur.Normal muhabbet kuşlarında görülen iris halkaları bu mutasyonlarda hiç çıkmadığı için hep yavru muhabbet kuşu görünümü verirlerve yaşlarını anlamak çok zordur.

  Erkek muhabbet kuşları dişilere nazaran daha hareketli ve konuşkan olurlar.

  Muhabbet kuşları ortalama 1 yaşında iken ergen olur. Dişi muhabbet kuşları 4-5, erkekler ise 5-6 yaşından sonra çökerler. Muhabbet kuşları ortalama ömrü 9-11 yıl arasındadır. Muhabbet kuşları beslenme şekilleri yaşadığı yer gibi faktörlere göre daha uzun veya daha kısa yaşayabilirler.

  Evcil hayvan olarak evlerde beslenen muhabbet kuşları yavruyken alınıp, sevgiyle büyütüldüklerinde kafes dışında uzun süreli tutulabilirler. Öğretilen basit kelimeleri taklit edebilir, elle beslenebilirler. Oldukça sıcakkanlı bu hayvanlar bazen gürültücü ve yem yerken fazlaca dağınık olabilirler. Bu davranışlar kuşun stresli olmasından ya da kızışmış olmasından kaynaklanabilir.

  Yaşam şekli

  Doğal ortamları olan Avustralya otlaklarında büyük sürüler oluşturan bu kuşlar, tohumla beslenir ve ağaç kovuklarında koloni halinde ürerler. Dişiler yuvalara yılda 6 kez 1-8 yumurta bırakırlar. Muhabbet kuşları genellikle çok narin yapılıdırlar ve çok zekidirler. Sıcakkanlı ve sempatik hayvanlardır.

  Muhabbet kuşu hastalıkları
  Soğuk algınlığı

  Belirtileri: Soğuk algınlığı muhabbet kuşlarında çeşitli derecelenmeler içinde görülür. Hafif geçen soğuk algınlıklarında, kuş tüylerini kabartır. Eskisi kadar hareketli oyuncu değildir. Çoğunlukla tüylerini kabartmış bir durumda, kafesin bir köşesine çekilip uyuklar. Daha aşırı durumlarda yeme karşı tümüyle ilgisizlik, soluk almada güçlük ve hatta kendini kaybetme durumları görülebilir.

  Nedenleri: Muhabbet kuşları, yüksek ve düşük ısıya karşı dayanıklı varlıklardır. Isı değişimlerine de ani olmamak koşuluyla tahammül gösterebilirler. Bununla birlikte, kafeslerin açık pencere ve kapılar arasında bırakılması, içinde bulunduğu sıcak odadan soğuk bir yere aktarılması, salmaların köşe köşe rüzgarlarına hava akımlarına açık yerlere kurulması, bütün bir geceyi ıslak tüylerle geçirmeleri gibi nedenlerle soğukalgınlığına tutulabilirler.

  Önlenmesi: İlk önlem olarak kuş sıcak bir yere, tercihen özel donanımlı hasta kafesine alınmalıdır. İçme sularına damlatılacak bir iki damla eriyikle hafif durumlar için etkili tedavi sağlanmış olur. Muhabbet kuşlarının fazla su içmedikleri göz önune alınarak, onları susatmak amacıyla, ağızlarına bir damla bal damlatmakta yarar vardır. Kuş hastalığın belirtileri üzerinden atmaya başladığında, sevdiği yiyeceklerle güçlendirilmelidir

  Nezle

  Belirtileri: Muhabbet kuşunun aksırması, burnunda ve gözlerinde akıntının başlaması, nezlenin en bariz belirtisidir. Bu durum giderek kuşun burun deliklerinin tıkanmasına, solunum güçlüğü çekmesine neden olur. Eğer önlem kısa zamanda alınmazsa hastalık kafeste veya salmada bulunan kuşlarada kolayca yayılarak daha büyük boyutları ulaşır.

  Nedenleri: Üşütmeyle büyük bir bağlantısı olmakla birlikte mikrobik bir hastalıktır. Soğuk algınlığını nedenleyen etkenler nezle yol açabileceği gibi, nezle bir kuşun kafes içinde bulunmasıyla, onun göz, burun veya ağız akıntısındanda diğer kuşlara geçmesi olasıdır.

  Önlenmesi İlk önlem olarak kuş diğerlerinden ayrılarak daha sıcak bir yere, tercihen bir hasta kafesine alınır

  İshal

  İshal kuşlarda en büyük ölüm sebebidir.Genelde fazla sulu gıda yenmesi veya bakteri gibi parazitler tarafından sindirim sistemindeki meydana getirilen aksaklıklar sebebi ile olur.Hasta kuşlara eğer ishalleri hafif ise lif oranı yüksek meyveler verilebilir.(elma gibi)Ancak dışkısını normalinden farklı renkte atıyorsa muhtemelen bir zehirlenme belirtisi vardır.Bu durumda eğer kuşda büyük halsizleşme yoksa piyasada satılan diare ilaçlarından verilmelidir.Daha ağır vakalarda kuşlar mutlaka veterinere gösterilmelidir.

  French Molt

  Genetik özellikle bağlı şekilde oluşan sebebi tam olarak bilinmeyen bir tüy hastalığıdır.Bu hastalığa sahip kuşlar tüy çıkarmayabilir veya aksine tüy dökümü yapmadan sürekli tüy çıkarabilir.Genelde tüy çıkarma bozukluğuna sahip olanlar 1-2 yaşında vitamin ve mineral eksikliğine bağlı ölürken , tüy çıkaramayanlar eğer çok iyi bakılmazlarsa 1. ayı çıkaramadan ölürler.

  Mantar

  Mantar Hastalığı: Kuşlarda genel olarak mantarların yol açtığı deri hastalıklarına mantar adı verilmektedir , küçük asalaklara (mantar olmayan) direk olarak vazelin boğucu etki yaratmakta ve kısa sürede hastalıklı bölgenin yenilenmesine iyi gelmektedir.Ancak eğer mantar veya bir bakteri etkin bir şekilde deride , gagada veya tırnaklarda kanamalı yaralara yol açıyorsa toz veya aşı şeklinde antibiyotik veya anti-fungal ilaçlar kullanılmalıdır.Genelde insanlarda kullanılan ilaçlar hayvanlarda da kullanılabilmektedir.
   

Sayfayı Paylaş