Minyatür akvaryumlarda beslenebilecek canlı türleri

Konusu 'Akvaryum Ve Deniz Canlıları' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 21 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Minyatür bitkili akvaryumlarda beslenecek balıkların daha küçük boyutlarda, dayanıklı türler olması gerekmektedir.Belki amatörlükten kendimizi biraz olsun sıyırmışsak çok fazla hassas olmamak koşuluyla daha narin balıkları da minyatür akvaryumlarımızda konuk edebiliriz.

Hassas türlere bitkilerle ve dekorasyon malzemeleriyle(kayalar, kütükler) saklanabilecekleri bölgeler oluşturulmalı ve korktukları zaman akvaryumdan atlamaları engellenmelidir.Akvaryumun tam kapak olmasıda balıkların dışarıya atlamasını engelleyecektir.Yanlız yinede balıkların saklanabilecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri alanlar oluşturulursa korkudan kaynaklanan balık ölümleri yaşanmayacaktır.

Başlıklar altında bu balıkları inceleyelim;
    Rasboralar:
    Sürü balıklarıdır.Sakin ve yumuşak huylarıyla dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarmış balıklardandır.Çok farklı türleri mevcut, yalnız hepside birbirinden güzel ve ilginç.Rasboraların dediğim gibi birçok türü var ama bunların çoğunu(trigonostigma ve birkaç tür haricinde) ülkemizde göremiyoruz.En çok rastladığımız tür heteromorpha cinsi başta olmak üzere trigonostigma türleri diyebiliriz.

Bitkili akvaryumlarda vazgeçilmemesi gereken türler olarak düşünüyorum.Küçük boyutlu olmalarıyla minyatür akvaryumlarda da beslenebilirler.

Not:Rasboralar gibi tetralarda sürü balıklarıdır.Fakat tetraların bazı türleri bir süre sonra ortamı güvenli bulurlarsa(bu küçük akvaryumlarda daha sık rastlanılan bir durum) sürü halinde dolaşmamaya başlıyorlar.Benim gibi sürü halinde gezen balıkları seyretmeyi seven biri için bu çekilmez bir durum.Rasboralar da durum böyle değil.Kesinlikle beraber geziyorlar.Sürü kesinlikle birbirinden ayrılmıyor.Bunun için sürü balığı sevenlere ilk önerim rasbora türleridir.Üstelik tetralardan daha dayanıklı oldukları da bir gerçek.

Evet şimdi rasbora çeşitleri:

Trigonostigma türleri;
    Trigonostigma heteromorpha(Rasbora): Rasboralar daha hassas bir türdür.Sürü halinde gezen bu tür, küçük boyutları ve davranışlarıyla güzel bir görüntü oluşturabilirler.

Diğerleri;

Trigonostigma espei

Trigonostigma hengeli

Trigonostigma somphongsi

Rasbora türleri;
    Rasbora bankanensis

Rasbora brittani

Rasbora borapetensis

Rasbora axelrodi

Rasbora elegans

Rasbora gracilis

Rasbora dorsiocellata macrophthalma

Rasbora vaterifloris

Rasbora pauciperforata

Microrasbora türleri;
    Akrabaları rasboralara göre biraz daha küçükler.Zaten isimlerinden belli oluyor.Davranış özelliklerine önceden rasbolarda değindiğim için birdaha bahsedip kendimi tekrarlamak istemiyorum.

Microrasbora erythromicron

Microrasbora kubotai

Microrasbora nana

Microrasbora gatesi

Microrasbora rubescens
    Boraras Türleri:
    Gerçekten hayran olduğum türler.Çok küçükler ve çok sevimliler.Barışcıl ve sakinler.Minyatür akvaryumları olduğundan büyük gösterebilecek şirin balıklar.Fakat nedense ülkemizde bu türlere yer yok.En fazla büyüdükleri boy 3 cm’ dir.

Boraras maculatus

Boraras merah

Boraras brigittae

Boraras urophthalmoides
    Diğer türler:
    Renkleri büyüleyici.Özellikle Galaxy rasboraya bayılıyorum.Çok canlı, göz alıcı renklere sahipler.Keşke yurdumuzda da bu türlerden bulabilsek.

Celestichthys margaritatus (Galaxy Dwarf Rasbora)

Sundadanio axelrodi (Axelrod's Dwarf Rasbora)

Sawbwa resplendens (Naked Dwarf Rasbora)

2. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

bilgiler için tşkler...

3. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

paylaşım için tşkler

Sayfayı Paylaş