Maymun Kafa Ciklet Baliğı (Steatocranus casuarius )

Konusu 'Akvaryum Ve Deniz Canlıları' forumundadır ve DoganBeq tarafından 7 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

1. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

[/b]Latince Adı: Steatocranus casuarius

Habitatı ve Anavatanı: Orta Afrika. Zaire'nin kayalık nehirleri.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul, ağırlıklı olarak etçil beslenir.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Dip

Cinsiyet Ayrımı: Dişi-erkek arasında belirgin bir ayrım yoktur. Erkekler nispeten daha iridir. Yüzgeçleri daha uzundur. Dişilerin kafalarındaki hörgüç erkeklerinkine göre oldukça az gelişir.

Üreme: Tek eşlidir. Eşi ölünce bir daha eş tutmaz ve yalnız yaşarlar. Üreme için ters çevrilmiş seksılar kullanılır. 150'ye kadar varabilen fakat genellikle 30-60 arası yumurta dökerler. Dişi yumurtalarla ilgilenir, erkek bölgeyi korur. Yavrulara 1-2 hafta kadar bakar, yavruları beslerler.

Sıcaklık: °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 12 cm, dişiler 8 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 100lt

Su Sertliği: Yumuşak - Orta Sertlikte

pH: 6.5-7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Yaşadığı bölge çok akıntılı olduğundan akvaryumda bol akıntı olmalıdır. Akıntı olmayan küçük bir bölge bulunması da iyi olacaktır. Akvaryumu bol kayalarla dekore edilmeli, bitki konulacaksa kayalara iyi sabitlenmelidir, aksi taktirde bitkileri sökebilir. Maymun Kafa bazı kişilerce Tanganyika Gölü Cichdlid'i olarak bilinmektedir. Oysaki Maymun Kafa nehirde yaşamakta ve Tanganyika Gölü'ne göre çok daha yumuşak ve hafif asitli suda yaşamaktadır. Mavi renk varyasyonu da vardır.

Aktavist Yorumları: 1) Öncelikle eşi ölünce eş tutmaz diye bir kural yoktur. Eşi ölünce de gayet güzel eş tutarlar. İki kere eşi ölen maymunkafama eş tutturdum ve bir seferinde yavru sayıları arttı. 35-40 civarı yavru adediyle başlar, balık büyüyüp yaşlandıkça yavru sayısı artar. Koyu renk kumda beslerseniz rengi daha koyu olur. Mavimsi rengi koyu renk kumda alır. Bitkili akvaryumları sever ama işine gelmezse kendi bitki düzenini kurmaya çalışır. Yani söküp yer değiştirmeye çalışır. Sanılanın aksine bitkisel yemleri daha çok severler. Eğer maymunkafalarınız çift değilse en ufak yavruları dahi yanında güvenle büyütebilirsiniz. Kendi türlerine daha serttirler.

2) Arkadaşlar, bu balıkların üremesi için ters cevirilmiş saksı yerine testiler daha guvenli ve kullanışlı oluyor. Küçük boydaki testiler ekstradan delinmeye gerek kalmadan ağızı kullanılarak içerisine girmeleri ve yumurtlamaları sağlanıyor. Üreme konusundada dişi yuvada beklerken erkek yuvanın etrafına hiçbir balığı yaklaştırmıyor. Ben garanti olsun diye balık yumurta döktükten sonra iç filtreyi sürekli çalıştırarak yeterli su sirkülasyonunu sağlıyorum. Bitkiler konusundada tam bir bitki düşmanı bu balıklar . Kayaya sabitlemediğim saz bitkilerini kayaların arasına kazdıkları yuvanın üzerini kapatmakta kullandıkları için artık bitkilerim eski boyda değiller. Bence beslemesi zevkli bir tür tavsiye ederim. Saygılar.

3) Arkadaşların dedigi gibi tek eş tutarlar.Akvaryumlarda kuytu yerler ararlar.Yanına yaklaşan diğer balıkları kovalarlar.Bence akvaryumda tek cins bulundurulmalıdırlar.Ama kovalaman ziyade bana göre oyun oynamak istiyorlar gibi geliyorlar.

4) Maymun kafa beslemesi çok zevkli bir balık türüdür.Fakat akvaryumda gezindiğini çokda fazla göremezsiniz.Dipte çok hızlı ve ani hareketlerle yüzerler.Erkekler mükemmel denilebilecek şekilde kafa yaparlar.Aşırı agresiflerdir.Ters çevrilmiş saksı içine yumurtalarını bırakırlar.Babanın yavrularını gezintiye çıkardığında akvaryumdaki manzara izlenmeye değer.Eğer balıklarınızın rahat bir şekilde yaşamasını istiyorsanız şahsi önerim Maymun kafaların tek tür beslenmesi.Nehir balığı olmalarından dolayı akıntıyı seven balıklardır.Akvaryumdaki bol akıntı hoşlarına gidecektir.Erkek dişisine sadıktır.Yumurta yada yavruları korurken yuvadan çıkmayan dişiye erkeğin yem taşıdığını görebilirsiniz.

5) Tek eşlidir. Eşi ölünce bir daha eş tutmaz ve yalnız yaşarlar. Üreme için ters çevrilmiş saksılar kullanılır. Aşırı agresif, akyaryumdaki çöpçülere bile kaçacak delik aratıyor. Bazen eşine dahi... Ama çiftleşme dansları seyre değer.

İlgili Bir Makale:

Monogamik(tek eşli)olan bu balıklar,hayatları boyunca sadece bir eşle eşleşir ve ölünceye kadarda başka bir balıkla eşleşmez.Eşlerden biri ölse bile bir daha eş tutmazlar.Maymun kafaların hem dişi hem erkekte kafa yapıları hörgüçlüdür.Erkeğin kafa yapısı dişiye oranla daha büyük olmaktadır.Akvaryumda çok fazla yüzdüklerini görmeniz zordur genelde kovukların içinde ve kaya aralarında gizlenir,çok hızlı hareket ederler.Bu türler bölgeci olduklarından dolayı çok agresiftirler.Bölgelerine giren kendi ve diğer türlere karşı saldırgan olurlar.Bilhassa çiftleşme zamanlarında çok daha saldırgan olan bu türler için bol bol saklanmak için kovuklardan vede kayalıklardan akvaryum içinde yerler yapılmasında fayda vardır.Akvaryumdaki su değişimleri düzenli yapılmalıdır.Genelde doğa şartlarında bol oksijenli ve suyun çok fazla sirküle olduğu yerlerde yaşadıklarından dolayı,akvaryum içinde de akıntılı yerleri severler.Tank'ınızda bol su sirkülasyon gerektiren filtrasyon sistemi olmasında yarar olduğunu düşünüyorum.100 cm lik büyük akvaryumlarda ve daha büyük akvaryumlarda daha fazla sayıda bu türlerden beslemenizde herhangi bir sakınca yoktur.Bu türler iyide bir kazıcıdırlar eş tuttuktan sonra yuva oluşturmak için akvaryumdaki kumlarınızı altına üstüne getirirler.

Kazı işlemi sırasında şayet balıklar eşleşmiş ve bir bölge edinmişlerse,dişi balığının yumurta tüpünün belirmesinden anlaşılır.Daha sonra dişi yumurtaları bölgesindeki kovuk içersine ortalama 50 ile 70 arası yumurtayı bırakır.Yumurtaların çıkması takriben 4 ile 5 gün arasında gerçekleşir akvaryum ısınızın 26°C 27°C arasında olmasına dikkat edin.Yumurtadan çıkan yavrular bir hafta içinde yüzmeye başlarlar.

Anne ve baba tarafından yavrular çok iyi korunur.Baba tarafından yavru balıklar ara ara gezintiye çıkarılır ve gözlenir. Çıkan yavrulara ilk 1 aylık süre içersinde canlı yem artemia verilmesinde yarar vardır.Balıkların gelişimini ve sağlıklı büyümesini sağlayacaktır.Anne ve babanın yavrulara bu ilgisi ikinci yumurta dökümü ve yavruların çıkmasına kadar devam eder.Yavrular bir sonraki batımda çıkacak olan yavrular içinde bir sorun teşkil etmez koloni oluşturulur.Yavrular 6 ay içersinde erişkinliğe ulaşırlar bu süre zarfında anne ve babanın bölgesinde kalmalarında sorun olmaz daha sonra eş tutan balıklar kendilerine yeni bölge edinirler.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

suratı cok pis beslenmez bu balık:D en güzeli sarı prensler:D prens diyorum bizimkiler filo kuslarımız gibi sırf erkek dişi yok:D

3. DoganBeq

:)) fehmiçim bir çit maymun kafa beslemei düşüniyorum

4. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

bulabilirsen besle yakından görür begenirsem bende beslerim belki. ben bu yıl karısmaya sarı prens bırakcam:D

5. DoganBeq

:D sarı prenseslerimde sayı düşüreçem fehmi :D

6. urfalıfatih

urfalıfatih Active Member Üye

paylaşımın için teşekkürler

Sayfayı Paylaş