leylek hakkında bilgi

Konusu 'Diğer Doğa kuşları' forumundadır ve ZEYNAL YÖRÜK tarafından 19 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. ZEYNAL YÖRÜK

ZEYNAL YÖRÜK Konuk Konuk

LEYLEK

Sıcak aylarında leylekler, beş ay aramızda kalabilmek için, kışı geçirdikleri ülkelerden geri dönerler. Ardından yine bizi terk ederler. Afrika'daki kış tatili bitti. Erkek leylek sessiz sedasız süzülüp geçiyor. Kırmızı gagalı kuşu, okyanusları aşarak kat ettiği bu yaklaşık 10.000 kilometrelik maraton uçuşu için tam altı hafta zaman harcadı - bu gerçekten takdire şayan bir başarı.
    Uzun bir yolu kateden leylek şimdi çok yorgun. Buna rağmen hiç hedefi şaşırmadan eski bacasına yöneliyor. Burada, 40 metre yüksekliğindeki bacada, onun yaz tahtı bulunuyor. Bitkin düşmüş bir halde gagasını tüylerine gömüyor.
    Tüylerini kabartıp huzur içinde uykuya dalıyor.
    Leylekler baharda geri döner. Önce erkekler gelir. Onların telaşları var, çünkü geçen yılki yuvalarını bulmaları gerekiyor. Yuvalarını saman ve otlarla onarıp hızla yeniliyorlar.
    Böyle bir leylek yuvası bir buçuk metre genişliğinde ve 50 kilo ağırlığında olabilir.
    İşleri bittiğinde, erkek leylek özlem içinde başını gökyüzüne çevirip dişisinin bir an önce gelmesini umut etmeye başlar.
    Bir hafta sonra dişi leylek de erkek leylek tarafından hazırlanmış olan yuvaya döner ve hemen yerini alır.

2. hacibes

hacibes New Member Üye

bizim caminin tepesine her sene geliyorlar hatta bir keresinde gece ucuyordu sanirsam saat 02:30 civari idi taksiminizin üstüne düstü baya gürültü oldu gecede ucuyor bunlar sanirsam ama bizim taksinin üstüne düsen yavru idi yeni ucmayi ögreniyordu heraldeki düstü

dipnot: düstügü yer hafif cökmüstü :) allahtan gece babami kaldirdim yoksa kesin beni suclardi hehe

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

bilgiler için teşekkürler

4. sümeyye demir

sümeyye demir New Member Üye

leylegi havada gören tüm sene gezermiş:)

5. uluhanmert

uluhanmert Active Member Yönetim Üyesi

leylek bızım ilimizin 2. sımgesııdır bırıncı sımgemız pamuk 2. smgemız leylekler 3. smgemız agrı dagı[hr]

Uploaded with ImageShack.us

6. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

uluhan abi paylaşım için tşkler

7. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

ben 1 haftadır hergün görüyorum acaba yolmu görünüyor bana ???[hr]
    paylaşım için tşkler...

8. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

evet serhan urfaya geleçeksin demek:D

9. sümeyye demir

sümeyye demir New Member Üye

olabilir demek ki size 1 sene boyunca durmak yok...canta elde gezeceksiniz:D

Sayfayı Paylaş