Kirpiklerinizin Dibinde ve Yatağınızda Göremedikleriniz?

Konusu 'Hayvan Resimleri & Bilgileri' forumundadır ve p a r s tarafından 27 Haziran 2010 başlatılmıştır.

 1. p a r s

  p a r s New Member Üye  Genellikle kuşların ve memelilerin üzerinde yaşayan ve onların kanlarını emerek geçinen kenelerin gözle gördüğümüz büyük türleri yanında ancak mikroskopla görülebilenleri çeşitli allerjik rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Mesela insanın derisi içine yerleşen Sarcoptes türü, şiddetli kaşıntılara yol açan uyuz hastalığının âmilidir.

  Saçların dibindeki keseciklerde yaşayan türler, başımızda hafif kaşıntılar yapabilir. Yüzünüzdeki kıl kesecikleri içinde hiçbir belirti vermeden yüzlerce kene taşıyor olabilirsiniz. Kirpiklerin dibindeki keseciklerde yaşayan Demodex folliculorum isimli kene, iki küçük iğneyle kıl etrafındaki folikül hücrelerini deler ve sondaj vurmuş gibi buradaki yağlı salgıları emerek beslenir. Bazen bir kirpiğin dibinde 5-6 tane kene hiç haberiniz olmadan hayat sürebilir. Vücudunuzdan kepek şeklinde dökülen deri hücreleriyle beslenenlerin büyük kısmı, yatak ve yastığınızda yaşarlar ve alerjiye sebep olurlar. Bir araştırma esnasında yapılan sayıma göre bir yastıkta, 2 milyon gözle görülmeyen küçük kenenin yaşadığı tespit edilmiştir.

  Bu noktadan başkasının tarağını, havlusunu, yatak ve yastığını kullanırken daha hassas olmamız gerekmektedir. Bu kenelerin vücudumuzda barınmaması için saç ve kirpik diplerini oğuşturarak ve sık olarak yıkamalıyız. Ayrıca makyaj yapmak için kadınların kirpiklerine sürdürdükleri maskara adı verilen boyanın Demodex kenelerinin çok hoşuna gittiği ve fazla üredikleri tespit edilmiştir.
   
 2. urfalıfatih

  urfalıfatih Active Member Üye

  paylaşımınız için teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş