KARTAL ÖZELLİKLERİ

Konusu 'Diğer Doğa kuşları' forumundadır ve AHMET ESEN tarafından 23 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. AHMET ESEN

AHMET ESEN Active Member Üye

Uçabilen en muhteşem avcı kuşlardan biridir kartal. Bazı kartalların boyları 1 m ve ağırlıkları 7 kiloya ulaşabilir. Kanat uzunlukları ise 2 m. civarındadır. Uçmak söz konusu olduğunda çok az kuş onlarla başedebilir.

Diğer uçan yırtıcı bir tür olan şahinlerle akrabadırlar. Gözleri son derece keskindir. Bu sayede çok uzaklardan bile avını takip edebilir. Görme kabiliyetinin bu denli gelişmiş olmasını, bilimadamları onun büyük gözbebeklerine bağlamaktadırlar.

Genellikle ormanlık bölgelerde ve dağlık alanlarda yaşar kartallar. Yuvalarını kolay kolay hiçbir canlının ulaşamayacağı yüksek yerlere kurarlar. Çok keskin ve yırtıcı bir gaga ve gene çok kuvvetli pençelere sahiptir. Ayak (pençe) bölgesinde yaklaşık 35 çeşit kas bulunur.

Zaman zaman kartallar, avlarını güçlü pençeleriyle kavrayıp, daha sonra onları yüksekten kayalıklara bırakarak öldürürler (kaplumbağa). Genellikle tavşan ve her türlü sürüngen ile beslenselerde, avları arasında maymunlarda vardır.

Pekçok türü arasında, Kaya Kartalı, Bozkır Kartalı, Altın kartal ve Amerika'da yaşayan Kel Kartal sayılabilir.

Kel Kartalların aslında başlarında tüyü bulunmaktadır. Bu sıfatı insanlar, beyaz başlarına işaret etmek için söylemektedir. Çünkü vücutlarındaki tüyler siyah baş bölgesindekiler ise beyazdır.

Kartallar genellikle 2 ya da 3 yumurta yumurtlar ve yumurtalar yaklaşık 40 gün sonra çatlayarak yavrular dünyaya gelir.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

karışma zamanı urfada çok görüyorum ama kuslara pek saldırmıyorlar.

3. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

Bilgiler için tşkler.Fehmi bildigin kadar güvercinlere karışmıyorlar yada ben daha denk gelmedim :)

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş