KANARYA PROTEİNLERİ

Konusu 'Kanarya ve saka' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 15 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

Piyasada satılan tüm mamalar normal ufak kuşlara göre ayarlanmıştır.Yurt dışında kuş yetiştirenlerin % 5 veya % 10 u iri ırk kanaryası yetiştirir.Bu yüzden mama firmaları genellikle ufak kuşlara göre mama yaparlar, bu tüm dünyada böyledir.Bu yüzden satılan tüm mamalar iri ırk kuşları için yeterli olmayabilir.Piyasada satılan mamalar % 12-16 oranında protein ihtiva ederler.Bu mama bir renk kanaryasına,Gloster,Fife Fancy,küçük kıvırcıklar hatta Border ve Norwich’e yeterli olabilir,ama Parisien veya Crest yani üst sınırı olmayan kuşlarda hatta Yorkshire’lerde yeterli olmaz.Çünkü bu türlerde kuşun büyük olması her zaman avantajdır.Mamaya konacak proteininde bir üst sınırı vardır.Bence limit % 24 dür.(Bu miktar yurt dışı bir çok kaynakta da böyle belirtilmiştir.)Bir mamanın proteinini yumurta veya sütle hiçbir zaman yükseltemezsiniz.Çünkü yumurtanın % 10 u protein kalan kısmının çoğu sudur.Yumurta tozu bulabilirseniz % 40-44 protein ihtiva eder.Yağı alınmış süt tozu % 34-38,peynir altı suyu (Casein) % 84 protein içerir.Bunların hepsi hayvansal proteindir.Bir de hidrolize edilmiş Soya unu veya bulguru ile protein ihtiyacını karşılarsınız. % 48-54 arası bitkisel protein ihtiva eder.Bu bilgiler ışığında kullandığınız mamanın proteinini ayarlayabilirsiniz.Ben yavru döneminde mamanın protein oranını % 22-24 e çıkarıyorum.Hesabı şu şekilde:
    Kullandığım mamanın proteini % 14
    1000 gr mamada % 14 ptotein varsa, 850 gramda % 11,9 protein vardır.
    1000 gr casainde %84 ” ” ,100 gramda % 8,4 ” ”
    1000 gr H soyada %54 ” ” , 50 gramda % 2,7 ” ”

Bunların karışımında (1000 gramda) %23 protein vardır.

Proteini hiçbir mamada( bu oranda) bulamazsınız,ancak kendiniz bu şekilde 1 kg hazırlayıp taze taze kullanmalısınız.Ptoteinler karıştırıldığı zaman kullanma tarihleri kısalmaktadır.Tüy döneminde de aynı şekilde yüksek proteinli mama verirseniz kuşlarınızın hiç ur çıkarmadığını çok güzel tüy kalitesine sahip olduklarını sizde göreceksiniz.

OĞUZ ÖZKAYA

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

bilgi ve paylaşım icin tşkler

Sayfayı Paylaş