Gocmen Cekirgeler

Konusu 'Hayvan Resimleri & Bilgileri' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 7 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

 1. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  HER türden çekirgelere tarlalarda, yol ve akarsu kenarlarında rastlanır. Bazıları ormanlara yerleşmiştir. Genellikle kuru ve sıcak yerleri severler. Ot yemeyi tercih ederlerse de, her zamanki yiyeceklerini bulamayınca, başka bitkilerle de karınlarını doyururlar. Bunlardan göçmen çekirgeler, kısa ve oldukça kalın duyargaları sebebiyle «kısa-boynuzlu düzkanatlılar» diye adlandırılırlar.
  Türlerin çoğunun kanatlan varsa da, hiç kanatsız olanları ve kanatları uçuşa yaramayacak derecede kö-relmiş bulunanları da vardır. Çoğunun arka bacakları fazlaca kalınlaşmış olduğundan hoplamaya elverişlidir.
  Dişi, karnının ucunu toprağın içine sokmak suretiyle yere kitleyle yumurta yumurtlar. Fakat elverişsiz havalar, ya da asalak böcekler yüzünden bu yumurtaların birçoğundan yavru çıkmaz. Aksine havalar iyi gidince, bazı türler olağanüstü çoğalırlar. O zaman, bulundukları çevredeki yiyecekleri kısa zamanda sömüreceklerinden, başka bölgelere gitmek üzere yola çıkarlar. Çok sayıda çekirge göç etmeye başlayınca, çekirge âfeti denilen durum baş gösterir. Bu âfetin her yıl tekrarlandığı bazı ülkelerde yerliler, ekinlerinin mahvolmasına karşılık çekirgeleri toplar, yenilemeyen kanatlarıyle ayaklarını koparır ve vücutlarını güneşte kurutarak ileride yenilmek üzere depo ederler. Çekirgeleri diri diri de yerler. O zaman, böceği arka bacaklarından tutarak kanatlarını koparır ve vücudunu ısırırlar.
  Çekirgeler gündüzleri faaldirler. Çok iyi bilinen testere gıcırtısını andırır seslerini, arka bacaklarının kalınlaşmış femur kısmını kanatlarının kenarlarına ve kalın damarlarına sürtmek suretiyle çıkarırlar. Erkek dişiden daha fazla gürültü çıkarır. Bundan gayenin, dişiyi çağırmak olduğu sanılmaktadır. Bir ses duyulduğuna göre, çekirgelerde bu titreşimleri zaptedecek bir tertip olduğuna hükmedilebilir. Bu tertip, karınlarının kaidesinin iki yanındaki ve kanatlarının altındaki birer yuvarlak zardır. Bu zarlar, çekirgelerin kulaklarıdır
   
 2. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  eline saglık aga
   
 3. urfalıkadir

  urfalıkadir Member Üye

  PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER
   

Sayfayı Paylaş