Galatasaray Başkanı Ünal Aysal, NTVSPOR'a konuştu

Konusu 'Spor genel' forumundadır ve guvercinurfa tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

NTVSPOR'a konuk olan Aysal, futbol gündeminde yer alan konularla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Geride kalan sezonu değerlendiren Aysal, "Sıfırdan bir takım kurduk. Taşlar yavaş yavaş yerine oturdu. Hocanın gayreti çok önemliydi. Fatih Terim'le çalışarak ne kadar doğru bir karar aldığımızı gördük. Nokta atışı transferler yaptık. Takım, takım olma hüviyetini kazandı ve başarıya ulaştık. Oyuncuların kendi arasında kardeşlik-dostluk duygularının oturmuş olması başarıyı sağladı" dedi.

Elmander'e hayranlığını gizlemeyen Aysal, "Sezon başında Necati hariç hiçbir futbolcuyu tanımıyordum. Ancak sene içerisinde Elmander hayranlığımı kazandı. Disiplinli oyunculara saygı besliyorum. Benim saygımı kazandı. Selçuk da aynı şekilde. Bütün futbolcularım önemli ama "en" kelimesini Elmander için kullanıyorum" dedi.

Terim'in çalışmalarının çok önemli olduğuna vurgu yapan Aysal, "Terim Galatasaray için 24 saat çalıştı. Herkesin görevleri başka kulüpte ve bu bir orkestra. Sazlardan biri bozuk çalsa ses bozuluyor. Ama bu sene uyumlu bir orkestra olduk" dedi.

ŞİKE SÜRECİ

"Aziz Yıldırım Galatasaray'ı suçladı"
    "3 Temmuz olayı bizim planlarımızı alt üst etti. Planlarım arasında böyle bir şey yoktu. Biz niye uğraştık diye soracak olursanız, 3'ünde olay oldu 4'ünde açıklama yaptık taraftarlara. Bu işe ismi karışan kulüplere karışmayalım dedik taraftarlara. Ancak Aziz Yıldırım direkt Galatasaray'ı suçlayan açıklamalar yaptı. Galatasaray olaya karışsa daha kolay savunma yapacaktı. Ardından açıklama yaptık. Federasyonu ikaz eden açıklamalar yaptık. Aradan 1 sene geçti ama olaylar hala devam ediyor"

Kriz yaratan şampiyonluk kupası ile ilgili de konuşan Aysal, Kupanın Kadıköy'de verilmesi bana telefonda teklif edildi ve bunu "görüşelim" kupayı kendi seyircimiz önünde almamız da düşünülebilir diye aletrnatif sundum. Yönetim kuruluna götürdük ve gelenekler gereği kupanın son maçın olduğu sahada verilmesini istedik. Kazanırsak Kadıköy'de almak isteriz dedik. Federasyon kabul etti zaten teklifi onlar iletti. Fenerbahçe de teklifi kabul etti ve kupa o sahaya götürüldü. O saatten sonra yapacak bir şey yoktu o sahada verilmeliydi. Ancak Vali endişeliydi ardından Federasyon Başkanı soyunma odasında verilmesini teklif etti. Kabul etmedik. Geçen sene basketbolda bütün seyirciyi sahadan çıkardık ve sahamızda kupayı verdik. Çim sahanın üzerinde olmak şartıyla kupayı almayı kabul ettik. Soyunma odasında alınamayacağını ve ciddi sıkıntı doğacaksa, Valimiz bir açıklama yapsın. Sabah 7'ye kadar bekleriz olmazsa gerekirse postayla göndersinler dedik"

DEMİRÖREN İSTİFA ETMELİ
    Haziran'da Federasyon Başkanı'nın değişmesi yönündeki görüşlerinin sorulması üzerine Aysal, "Türk sporunda reformlar yapılmalıdır. Futbolumuzda kurallar yerinden oynatıldı ve kuralsız bir ortam oluştu. Demek ki futbol federasyonumuz geldi, cesur kararlar aldı ve görevini yaptı. Bu kararların UEFA'dan dönmesi kaçınılmaz. İstifa etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Etmezlerse hazirandan sonra değiştirme alternatifimiz var. Ama bu bütün kulüplerin sağduyulu kararlarıyla olmalıdır. Aksi takdirde ben tek kişi olarak Don Kişot değilim. Bir kaç büyük kulüple görüştük ama bunu daha sistemli bir çalışma haline getirmeliyiz." dedi.

UEFA'dan bu karar döner demecini açan Aysal, "Biz UEFA'yla bugüne kadar direkt bir görüşmeye girmedik yanlış anlaşılmasın diye. Ancak G.Saray'a tesir edecek bir durum olursa bu görüşmeleri yapacak insanlara sahibiz. Ne ben ne yönetimden kimse UEFA ile görüşmedi." dedi.

TFF SEÇİMLERİ
    TFF seçim sürecini de değerlendiren Aysal, "Federasyon Başkanının seçimi sırasında biz çekimser kaldık ve oy kullanmadık. Zaten seçim tek adaylı seçim seçimse, oy vermenin mantıklı olmadığını düşündük. Bize verilen bir söz olmadı. Sadece yurtdışına çıkmanızı engelleyecek bir durum söz konusu olmayacak dedi. Bunun üzerine Federasyonu destekleyen açıklama yaptık" ifadelerini kullandı.

GALATASARAY'IN DİSİPLİN KURULU'NA SEVK EDİLMESİ
    "Disiplin Kurulu'na sevk edlimemiz yanlıştı. Kurula herkesi göndermek işi ucuzlattı. Kurunun yanında yaş da yansın politikasıydı. Federasyon aldığı kararlarla UEFA'nın 3-4 kriterini yerle bir etti. Platini'nin açıklamaları vardı bizim böyle kurallarımız var diye. Sahaya yansımaması, kişilerle kurulların birbirinden ayrılması gibi UEFA'nın kabul etmediği krikterleri disiplin kurulumuz görmezden geldi ve bence bunlar Türkiye'yi cezalandıracak durumlar. Federasyon Türk futbolunu yüceltecek kararlar almalıydı ama tam tersi oldu"

BAŞKANLIKTAN PİŞMAN MI?
    "Ben daha evel spor kulübü yöneticiliği yapmadım. Direkt olarak başkanlıkla başladım. Hiç pişman değilim yaptığım işlerden hiç pişman olmadım. Bu işe G.Saray'ın başarısı için başladık. Herkes kendi bilgi ve deneyimini masaya koydu. Çünkü G.Saray'ın buna ihtiyacı vardı. Sonuçta bir yere vardık. Bazı anlaşmazlıklar oldu tabii ki zaten şeffaf yönetim anlayışına sahibiz. Bu zaman zaman eleştirildi ama bu G.Saray'da alışık olunmayan bir durum. Kol kırılır yen içinde kalır görüşü vardır. Ama biz şeffaf bir yönetim tercih ettik. Yönetimde çok kavga olmadı. Bir iki defa fikir ayrılıkları oldu ama orta yolu bulduk. Başarı birleştirici bir etkiye sahip"

Spor yöneticiliğiyle normal bir şirketin yönetimi arasındaki farkı değerlendiren Aysal, "Herkes kendi tecrübeleri bazında kulübüne faydalı olmak zorunda. Eğer Fatih Hoca'nın görevini yapsam o da benim görevimi yapsa kulüp 100 puan birden kaybeder. Ali Dürüst'teki kulüp deneyimi bende yok. Bende olanlar da onda yok. Ali Dürüst büyük fedakarlıklarla çalıştı. Ben de olayların kriz yönetimini üstlendim. Diğer arkadaşlar da başka işler yaptı. Ben istediğim oyuncuyu alıp satamam. Kulüple konuşuruz. Öyle karar veririz. Drogba hoşuma giden bir oyuncu ama onu almanın 20 unsuru var. Patronu bunu ister mi? Adam bırakmıyor." dedi.

BURAK YILMAZ KONUSU
    Burak Yılmaz'ın Galatasaray'a transfer olacağı söylentileri üzerine de konuşan Aysal, "Kendi kulübü bize teklif ederse, isterseniz alın diye o zaman görüşürüz. Başka türlü biz görüşmeyiz. Kulübünün ricası olmadan teklif götürmeyiz. Transfer listemiz kabarık ama ekonomik durumumuz kabarık değil. Nokta atışı yapmalıyız. Bu sene iyi bir ekip kurduk. Derinliği olmayan bir takımımız vardı. Sakatlık durumunda sıkıntı yaşadık. Sakatlık yaşanacak diye ödümüz koptu. Teknik heyetimi tebrik ediyoru. Şu anda takımda bir sürü eksik nokta var. Avrupa'da da başarılı olacak bir kadro oluşturacağız" dedi.

MELO KALACAK MI?
    Melo ile ilgili de konuşan Aysal, "Fatih Hoca her oyuncunun sicilini tutar. Takımdaki düzeni tutar. Ama Melo bundan pişman göründü ve ondan sonraki davranışları uygardı. Ben çalışmak isterim hoca da sanırım ister. Bu hafta toplanacağız. Transfer konusunda net bir açıklama yapmaya hazır değilim."

PİTBULL SEVİNCİ
    Melo'nun pitbull sevincini de değerlendiren Aysal, "Sevinçlerini halka göstermesi doğal ve ben bunu samimi buluyorum. Pitbull yakaladığı zaman öldüren bir hayvan olduğu için öyle bir mesaj veriyor. Çocuklar da çok seviyor" dedi.

"UYUMLU ÇALIŞMALIYIZ"
    "Galatasaray'a ilk geldiğim günden beri idari yapının yenilenmesi, mali yapının düzeltilmesi ve başarının da bunun üzerine inşa edilmesi gibi bir düşüncem vardı. Bu bir reçetedir, bu reçete olmaz sa başarı da olmaz. Burada görev dağılımının çok iyi yapılması lazım, çalışanların da bir makine gibi uyumlu çalışması lazım. Biz özendirici olmak istiyoruz. Eğer ben başarılı olursam, başkası için de özendirici olacak."

"2014'TE YENİ TESİSİMİZDE OLACAĞIZ"
    "Florya artık Galatasaray'ın ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Daha modern, Arena'ya daha yakın bir tesis istiyoruz. Bunun çalışmaları yapılıyor. Birkaç araziye gittik baktık. Tahmin ediyorum ki biz bu yaz yerimizi seçeceğiz, 2014 yılının başlarında da yeni tesise taşınacağız."

"EN AZ 1, EN ÇOK 6 SENE BAŞKANLIK"
    "Önümde 1 sene ile 6 sene arasında bir zaman var. En ez 1 sene, en fazla 6 sene başkanlık düşünebilirim. Kafamdaki işleri yapmadan gitmeyeceğim."

2. fırat68

fırat68 Active Member Üye

haber için teşekkürler

Sayfayı Paylaş