Güvercinli Ziyaret

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve serhanbelli tarafından 10 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

“İskenderun Güvercini 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk’e hediye etti.
    Dünya çapında nam yapan ve hastaları tarafından yetiştirilerek yarışmalarda şampiyonluklar kazanan İskenderun güvercin’i İTSO İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kentin simgesi olarak tanıtımı konusunda harekete geçti. 400 yıllık geçmişe sahip İskenderun Güvercininin dünyaca ünlü olmasın karşın, kentte neslinin tükenmesi üzerine Ticaret ve Sanayi Odası önce tescil girişimi başlattı. Kısa sürede kent gündemine oturan İskenderun Güverciniyle ilgili çalışmaları yürüten İTSO yüz yıllardır kentin ismiyle dünyada üne sahip güvercinin çoğaltılması kentle bütünleştirme çalışması sürerken güvercinlerin halen Türk Silahlı Kuvvetlerinde ve dünyanın diğer ordularında da muhabere de kullanılması nedeniyle 39. Mekanize Piyade Tugayı’na bir çift İskenderun Güvercini hediye edilmesi kararlaştırıldı. 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk’ün de katıldığı İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı öncesinde Genel Sekreter Halil İbrahim Kocadölü tarafından “İskenderun Güvercini” sinevizyon gösterisiyle hakkında bilgi aktarıldı. İskenderun güvercini ile ilgili tanıtım yapıldıktan sonra Ticaret Odası Başkanı Halil Şahin, “Gözbebeğimiz ordumuzun bünyesinde bulunan muhabere birliğinde görev alması, posta güvercini özelliği bakımından dünyaca ünlü olması bakımından İskenderun Güvercininden bir çiftini komutanıma hediye ediyoruz” dedi.
    Dünyanın tanıdığı ancak İskenderun’da neslinin tükendiği güvercini kentin adıyla tescilleyip, çoğaltılması ve simge haline getirilmesi için İTSO olarak girişim başlattıklarını, belirten Şahin “Ben ve arkadaşlarımın sıkılmadan gücenmeden araştırıp Suriye’den bulduğumuz ve bilgi edindiğimiz bu güvercinleri sizlere emanet ediyorum. Üremesini ve bakımını sağlayacak. Muhabere birliğimizde iyi hizmetler vereceğine inanıyoruz.” Diye konuştu.
    39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürsel Öztürk, teknoloji çok gelişmiş olsa da TSK olmak üzere dünyanın bütün ordularının modern olan ya da olmayan muhabere vasıtalarını kullanmaya devam ettiğini hatırlatarak “Muhabere bölüğü bünyesindeki 5 haberci görevi yürüten güvercinlerimizin İskenderun güvercini mi? diye sordum. Değil denildi. Ticaret Odası ile iletişim kurarak bu güvercinleri bünyemize katmak istediklerimizi ilettik. Halil Bey de bu konuda bize yardım ettiler Suriye’den getirilen bu iki İskenderun güvercinini bize vereceklerini söylediler. Bu emanete sahip olacağız. Çoğalması ve TSK’da görev yapabilmesi için elimizden geleni yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu konuda sizlerden de yardım alacağız” Şeklinde konuştu.

2. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

MİLLET BULAMIYOR BENDE SARISI VAR ARTIK:) ASKERDEN SONRA ONA BİR DİŞİ GETİRTİRİM SURİYEDEN ÜRETİRİM:)

3. serhanbelli

4. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

benki daha iyi serhan

5. serhanbelli

Hayrını gör fehmi :D

6. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

paylaşım için tşkler

7. serhanbelli