güvercincilikte saidlik nedir

Konusu 'Güvercin ve Kültür' forumundadır ve urfalıkadir tarafından 13 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. urfalıkadir

urfalıkadir Member Üye

İki veya daha fazla kuşcu ile bir anlaşma yapılarak tutsak '' yakalanan'' olan kuşların bedeli ödenerek tutsak düşen kişiden geri alınmasıdır. Saidlikte temel öğeler; Bir kuşcu başka kuşcu ile said olursa yani yakalanan kuşu tutar ve vermeme hakkına sahiptir satmayada bilir. Saidlikte kimse kimsenin kapısına giderek kuş istemez. Yanlız saidlik anlaşması yapılmışsa tutsak düşen kuş bir fiyat karşılıgı geri verilecekse güvercin kahveleri veya mezatta görüşülerek kuşun bedeli ödenerek saidten tutsak düşen kuş alınabilinir. Eğer maddi anlaşma yoksa tutsak düşen kuş yakalayanındır istediğini yapabilir satabilir hediye edebilir kendisi besleyebilir. Saidlikte kimse birbirine haramlık ederek yolluk kaynak pırıltı kuşa kuş kaldırma gibi davranışlarda bulunamaz bulunması güzel karşılanmaz.

Bu yazıyı ben yazdım izinsiz kopyalanmasın başka sitelerde. Bu konuda herkese yardım edebilirim konuya yazmaları yeterlidir. urfalıkadir

2. DoganBeq

DoganBeq Active Member Üye

bilgiler için tşkler abi

3. guvercinurfa

guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

abi gerekeni söylemişsin çok güzel açıklama olmuş bilgi için teşekkürler.

4. serhanbelli

serhanbelli Active Member Üye

bilgiler için tşkler...

Sayfayı Paylaş