Güvercin satıcıları eski günleri mumla arıyor

Konusu 'Basında güvercin' forumundadır ve fener63 tarafından 21 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. fener63

  fener63 Member Üye

  Manisa'da tarihi bedesten etrafında kurulan güvercin pazarındaki satıcılar eski günlerini arıyor.
  Girdi maliyetlerinin yükselmesine bağlı olarak güvercin besleyen kalmadığını kaydeden pazar esnafı, satıcıların sayısında da azalma yaşandığını vurguladı.
  Manisa'da tarihi bedesten etrafında kurulan güvercin pazarında eskisi kadar satış yapamadıklarını belirten, güvercin satıcıları zor günler geçiriyor. Girdi maliyetlerinin yanı sıra sıcak havaların da güvercin piyasasını etkilediğini belirten 44 yaşındaki güvercin satıcısı Hacı Kaplan, 10 yaşından itibaren bu işle uğraştığını söyleyerek "Maliyetlerin yüksek, fiyatların da düşük olması haliyle üretimi durma noktasına getirdi. İyi kazanç sağlayan karanfil, hünkari, karabozalı, mavi banko cinsi güvercinleri artık 10 ila 20 TL arasında satıyoruz. Ben kendimi bildim bileli güvercin besliyorum ve satışını yapıyorum. Hiçbir zaman bu kadar kötü durumda değildi, güvercin piyasası. Normalde her yaz güvercin fiyatları düşer ama artık maliyetlerin de yükselmesi ve bunun üzerine satış da yapamamız bizleri bitirdi. 150'ye yakın güvercin satıcısı vardı bu pazarda. Şimdi tek tek saysak 20'yi geçmiyor. Çünkü güvercin besleyen de kalmadı, satın alan da" dedi.
  Kaplan, yavru bir güvercini satmak için yaklaşık olarak 6 ay beslediklerini belirterek, "En kalitesiz yem 1.5 TL. Bunun yanı sıra hastalıklar için ilaçlar, haplar var. Kazanmak yerine kaybediyoruz. Yarın öbür gün hiç satıcı kalmayacak. Pazarın hali de kötü. Belediyeden kapalı daha modern biz pazar yeri talep ediyoruz" diye konuştu.
  DHA
   

Sayfayı Paylaş