GÜVERCİNLERİN DIŞ PARAZİTLERE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER VE İLAÇLAR

Konusu 'İç ve Dış Parazitler' forumundadır ve hasan63urfa tarafından 12 Mart 2011 başlatılmıştır.

 1. hasan63urfa

  hasan63urfa New Member Üye

  DIŞ PARAZİTLERE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER
  Kilo kaybına sebep olurlar.

  1) Kuşlarınızı yerde yemlemeyiniz. özel hazırlanan yemlikler kullanınız.
  2) Suluklarınız da aynı şekilde içine dışkı bulaşmayacak biçimde korunaklı olmalıdır.
  3) Kuşlarınızın yemlik ve sulukları, başka kuşların kullanımına açık olmayacak şekilde bulundurulmalıdır.
  4) Salmanızı ve salma içi ekipmanlarınızı sık ve düzenli aralıklarla temizleyiniz. temizleme sırasında dezenfektan ilaçlar kullanmak uygundur. Çamaşırsuyu da iyi bir dezenfektan görevi görür. Ayrıca salmanın içinin havadar olmasına özen gösteriniz.
  5) Salmanızda rutubet olmamalıdır. Islak ortam bir çok mikrobun barınması ve parazitlerin yumurtalarının gelişimi için oldukça uygun bir zemin yaratmaktadır. Salma tabanına kum sermeyiniz. Salma tabanındaki kum, mikrop ve parazitler için iyi bir barınma ve gelişme ortamı sağlar.
  6) Salmanızı, içine her tür parazitin, sineğin, böceğin vb girmesini engellemek amacı ile uygun gözenekli kafes teli kullanarak yalıtınız.
  7) Kuşlarınızın diğer kuşlarla temas etmemelerine dikkat ediniz.
  8) Güvercinlerinizi sık sık genel sağlık kontrolünden geçiriniz. Bu kontrol sırasında olması muhtemel tüm hastalıkların belirtilerini inceleyiniz ve dış parazit taşıyıp taşımadıklarını gözleyiniz.
  9) Salma içini belli aralıklarla parazit öldürücü ilaçlarla ilaçlayınız.
  10) Kuşlarınıza haftada birkaç kere banyo yaptırınız. Banyo sularına parazit önleyici ve koruyucu ilaçlar karıştırınız.

  Kullanılabilecek ilaçlar

  NEGUVON TOZ : Hayvanların dış ve iç parazitleri için kullanılan etkili bir ilaçtır. Deri yolu ile ve bağırsaktan emilerek kana karışabilmektedir. Haricen kullanıldığında ise dış parazitler üzerinde oldukça etkilidir. Güvercinlerde görülen bit, pire at sineği ve kene türlerine karşı etkilidir. Özellikle bit için oldukça iyidir. Güvercinlerde %2’lik eriyik şeklinde kullanılır ve 5 gün sonra ilaç tekrarlanır. 1 litre suya 2 gram karıştırılarak hazırlanacak su ile tüm salma püskürtme yolu ile ilaçlanabilir ya da banyo sularına katılabilir.
  RİN TOZU: Dış parazitler için oldukça yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır. Toz şeklinde olan ilaç serpme yolu ile kullanılmaktadır. Kanat altlarına, kuyruk arkasına ve göğüse serpilmek sureti ile kullanılır. Aynı zamanda salma içinde köşelere, çatlaklara vb yerlere de serpilebilir. Güvercinlerin yemlerine ve içme sularına karışmamasına dikkat edilmelidir.
  BLOTİC: (Önerilir!) Bir leğen suya 2 kapak blotic atıp kuşlar gözleri suya girmeyecek şekilde elle banyo yaptırılır. İlk zamanlar haftada 1 defa daha sonra ayda bir defa bu ürünü kullanırsanız dış parazitlerden kurtulursunuz.
   
 2. guvercinurfa

  guvercinurfa Well-Known Member Yönetim Üyesi

  bilgi için teşekkürler
   
 3. DoganBeq

  DoganBeq Active Member Üye

  aydınlatıcı bilgiler için tşkler
   

Sayfayı Paylaş